Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Kid Paddle spřádá plány na totální masakr vašich bránic

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

19. 10. 2013

Midam: Kid Paddle #2Mladý herní závislák Kid Paddle přináší druhý díl. Midam v něm opět sází na nostalgii, pařanské vtípky a parodie. A kvalita jde lehce nahoru. Ale o kolik stupňů přesně kvalita vzrůstá? Opravdu to bude Totální masakr, nebo se jedna hra hraná stále dokola zají?

uvodni Midam: Kid Paddle #2

Co může Kid Paddle, mladík závislý na herním průmyslu, očekávat v druhém dílu? Snahu hrát na automatech zadarmo. Potíže se sousedy v důchodovém věku. Neschopnost dohrát hru. Virtuální realita. Domácí vylepšování videoher. A to máme skoro celý obsah, kromě pár výjimek už se jen cyklí dokola.

Midam
Cenami ověnčený belgický tvůrce komiksů pochází z šedesátých let. Herní průmysl, který tvoří ústřední téma většiny jeho prací, tak mohl sledovat už od nějakých základních počátků. Aby se také zabýval něčím jiným, i se svým uměleckým titulem (nebo kvůli němu), začínal ilustrovat v Spirou právě v sekci videoher.

Většinou na lidi zabírá, když v nich vzbudíte vzpomínky na dobu patnáct, dvacet, klidně i více let zpátky (zřejmě platí, že čím více, tím lépe). Humor pak funguje téměř vždy. No, tak u Kid Paddlea se to nepodařilo, a většina příběhů vyšumí, až hanba.

Kvalitativně Totální masakr koná krok vpřed, ale nijak velký. Navíc si to kazí on sám.

obalka Midam: Kid Paddle #2

Když už komiks pojednává o těch videohrách, tak si připomeňme věc nenáviděnou každým hráčem. Kazetka, CDčko, ostatně cokoli, se zaseklo. Člověk se pohybuje v neustále se opakující smyčce a nikam jinam se nedostane. Později se rozzuří a hodí s ovladačem.

Tak přesně podobným syndromem trpí druhý Kid Paddle. Jde o konzoli, v níž se jedna čtená část opakuje s repeticí. A vtip mizí. Člověk si po tom několikátém omílání stejného vtipu, jen v jiných prostorách, ani nevzpomene, jestli se mu zdál vtipný alespoň poprvé. Čím dál více otravující cyklus mu přebije dobrý požitek.

Dáme si repete?

Kid Paddleova síla je v rychlosti. Celé album je za pár minut přečtené. Ani jednostránkové shoty se nijak neutáhnou a textem se neplýtvá. Díky tomu si člověk ty vydařené vtípky (dokonce se oproti minulému dílu najdou i jeden dva opravdu povedené) po přečtení připomene rychlým prolistováním.

I výtvarně svěží čtení zatím prodělává vzestup. Půjde-li to tak dále, rozhodně má cenu se na třetí díl těšit. Komiks byl chválen a v těch lepších chvílích je cítit, že nějaký potenciál má, tak snad se později rozvine.

Název originálu: Kid Paddle #2
Český název: Kid Paddle #2: Totální masakr
Scénář a kresba: Midam
Překlad: Kateřina Boháč
Obálka: Midam
Počet stran: 48
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: ** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kid Paddle spřádá plány na totální masakr vašich bránic

Hide picture