Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Nadchází ráno. Sergej Lukjaněnko ubil slibný příběh filozofií

Jan Nohovec

Jan Nohovec

13. 11. 2012

I druhá kniha dvojdílné série Hledači nebe se odehrává v devatenáctém století, kde se historie vydala jiným směrem. Hlavní hrdinové však už nyní vědí, co se děje a co musí udělat – a to je problém.

I ve druhém díle se létá oblohou. Autor: Milan Fibiger

Ilmara už zase chytili. Železné doly na Smutných ostrovech ovšem proti jeho nové rezidenci vypadají jako domeček pro panenky. Po prapodivném setkání s Pastorkem Božím ho zavřeli do cely hluboko ve slepeních Urbisu, románové obdoby Vatikánu. Čtyři stěny, kupa pilin místo postele, chytře zkonstruovaná studánka jako zdroj čisté vody i odpad. Dveře vysoko na stěně. Odtud se prostě utéct nedá… Markovi poutníci si budou muset pomoci sami.

Přečtěte si: Steampunkový Zemětřas následuje charismatická Clementine

Nadchází ráno představuje druhou a poslední část příběhu, který ruský spisovatel Sergej Lukjaněnko nakousl v knize Chladné břehy. Ta vyprávěla o zloději, který pomůže zdánlivě obyčejnému chlapci a vzápětí se kvůli tomu dostane do velkých trablů. Na samotném závěru se hrdinové konečně dozvěděli, proč po nich vlastně celá Říše i Církev pasou, a nyní se skupinka musí rozhodnout, co dělat dál. Po krátkém váhání se vydávají do Judeje, kde započal svou cestu i první Vykupitel. Bude se mytický příběh opakovat stejně jako kdysi?

Špatně odhadl poměry

Chladné břehy byly vynikající knihou právě proto, že rovným dílem rozdělily svou pozornost mezi pomalu se rozvíjející promyšlený příběh (obohacený velkou porcí akce) a mezi filozofování o různých pohledech na náboženství – tak jak ho vidí Hospodin, Církev a prostý člověk, v tomto případě pragmatický zloděj Ilmar. A právě při odměřování stejných ingrediencí pro novou knihu ruský autor přestřelil.

Sergej Lukjaněnko

Ruský spisovatel, narozený v roce 1968, vystudoval obor lékař-terapeut v Alma Atě, ale od poloviny devadesátých let se věnuje na plný úvazek psaní knih. První povídka mu vyšla ještě za Sovětského svazu, ale proslavil se až o dva roky později svým prvním románem Rytíři čtyřiceti ostrovů (1990, česky 2012). Do Česka i do mnoha jiných zemí se dostal díky městské fantasy sérii o Hlídkách, jejíž první dvě knihy sloužily jako předloha pro dva stejnojmenné filmy Timura Bekmambetova.

Nadchází ráno totiž nemá ani zdaleka tak propracovaný příběh jako mělo jeho předkračování. Namísto toho, aby hlavní hrdinové náhodně prchali před pronásledovateli, teď před sebou mají hlavní cíl, ke kterému vede jen jedna jediná cesta. Zápletka a napětí vzaly za své, čtenář stejně od začátku ví, že Markova skupinka se do Judeje nakonec doplazí a Ilmar se z vězení stejně dostane. Otázkou tedy zůstává jen jak.

Čtenář, který na základě prvního dílu tudíž od autora ohledně té pasáže jak očekává alespoň říznou akci, bude ale opět zklamán. Nejen, že akčních pasáží tentokrát ubylo a zkrátily se, ale až na jednu výjimku se v nich Sergej Lukjaněnko ani nevytasí s ničím novým. Nemluvě o tom, že pár desítek stran před koncem čtenář stále netuší, co vlastně všichni v té Judeji chtějí dělat. Ke cti v tomto případě spisovateli budiž, že ačkoli by si kniha zasloužila lepší a ne tolik uspěchané vyvrcholení, takhle to alespoň dává smysl.

Sergej Lukjaněnko: Nadchází ráno (obálka)

Co tedy půlčtvrté stovky stran dlouhá kniha vlastně obsahuje? Filozofii. Příběh opět vypráví Ilmar a čtenáři mu opět vidí až do hlavy, a proto jsou nuceni naslouchat tomu, jak hlavní hrdina váhá, zda je Marek opravdu Vykupitelem, zda jsou chlapcovy pohnutky čisté, zda to všechno není jen jeden velký žert. Stejně jako minule se i tentokrát Ilmarovy úvahy tváří nesmírně zajímavé a příběh bezpochyby obohatí – to, že se v bleděmodrém obměňují na každých dvaceti stranách už tak skvělé není. Celá kniha by se dala zkrátit minimálně o třetinu a o nic zásadního by nepřišla.

Krok vedle

Anotace na zadní straně obálky tvrdí, že Nadchází ráno je typická lukjaněnkovská fantastika. Není, spisovatel se utnul. Akční příběh a atraktivní svět alternativní historie autor okrouhal na nezbytné minimum a místo toho popustil uzdu svým úvahám, které se točí pořád kolem toho samého.

I dokončení dilogie Hledači nebe naštěstí neztrácí základní kvality – čtivost, uvěřitelné charaktery, logiku, svéráznou magii vnitřního světa. V porovnání s nabitým prvním dílem (a rovněž jinými knihami Sergeje Lukjaněnka) ovšem stojí na diametrálně odlišné úrovni.

Název originálu: Blizitsja utro
Český název: Nadchází ráno
Autor: Sergej Lukjaněnko
Překlad: Pavel Weigel
Obálka: Milan Fibiger
Počet stran: 352
Vazba: vázaná
Rozměry: 120 x 185 mm
Vydal: Triton a Argo, Praha 2012
Doporučená cena: 298 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Nadchází ráno. Sergej Lukjaněnko ubil slibný příběh filozofií

Hide picture