Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Kniha Polosvět – Zima rozhodně nepřináší svým hrdinům jen poloviční problémy

Olga Buriánková

Olga Buriánková

11. 3. 2012

Vysokoškolačka Ella se zúčastnila konkurzu, který navždy změnil její život. Díky skvělému hlasu a barvě pleti může získat pět milionů dolarů. Stačí jen maličkost – zachránit prezidentovu dceru z příliš reálné vojenské počítačové simulace. Může civilistka s kůží jako eben zvítězit v prostředí absolutního rasizmu a nikdy nekončícího strachu? 

Spisovatel Rod Reese připravil pro čtenáře mrazivé čtení Zdroj: youtube.com

Rod Rees vytvořil svou světoznámou tetralogii Polosvět na poměrně známém a jednoduchém základě. Koho někdy nenapadlo, že by bylo pěkné setkat se s oblíbenou historickou postavou. Asi právě proto je nejedna počítačová hra či kniha založena na stejné myšlence. Rees tedy spojil vše dohromady a vytvořil svůj svět jako vojenskou počítačovou simulaci, působící na účastníka stejně reálně jako jeho život. A samozřejmě se to chlapcům v khaki nějak vymklo.

Noční můra ve světě snů

Ella Thomasová je afroamerická studentka s kontem dlouhodobě v mínusu a mladším bratrem na drogách. Neodolá několika milionům dolarů a nechá se poslat do klaustrofobního světa napěchovaného politickými ideologiemi i jejich nepřáteli, rodící se techniky i prastaré magie, sympatizanty pokroku a svobody i tyranských vůdců.

Čtěte také: Dívka na klíček. Paolo Bacigalupi se překonává v bláznivosti

Do světa, v němž se ztratila dcera amerického prezidenta a kde na každém kroku číhá vyzrazení identity zachránců i zachraňovaných, kteří touží jen vrátit se domů a zapomenout. Je jim však souzeno navždy zasáhnout do jeho historie. Jen budoucnost ukáže, bude-li to skutečně změna k lepšímu.

Návrat k totalitě

Při četbě knihy Roda Reese asi mnoho čtenářů okamžitě napadne přirovnání k románu 1984. Ale atmosféra všudypřítomného strachu z odhalení nekonformních myšlenek, které by se Velkému vůdci většiny digitálních obyvatel Polosvěta nelíbily a vedly by k okamžité deportaci do sběrného tábora, velmi připomíná i reálné praktiky nacizmu či komunizmu.

Není tomu tak dávno, kdy se běžní lidé báli říkat, co si myslí. Vše, co hlásala strana/Vůdce bylo správné a jedině možné. Nebylo místo pro pochyby či vlastní názor. Pokud jste měli štěstí, správný původ a zavřené oči, žili jste si dobře. V opačném případě jste mohli být stíháni, vězněni, mučeni, dokonce zabiti. Z těchto vzpomínek běhá mráz po zádech.

Rod Rees se rozhodl, že své hrdiny přivede do podobného světa a ještě trochu přitlačí na pilu. Ti nejhorší sociopati v dějinách, kteří mají přímo či nepřímo na svědomí miliony životů – Karel Marx, Reinhard Heydrich, Lavrentij Pavlovič Berija či Aleister Crowley a další – se snaží vytvořit jediný správný svět a zároveň se vypořádat se svými protivníky.

Temnota všude, kam se podíváš

Stejně temné, jako jsou duše vůdců národů tohoto světa, je i jeho tísnivé prostředí. Zneklidňující atmosféra této reality je ještě umocňována přírodou, jako by ani ona nebyla příliš nadšena její existencí.

Ovzduší prosycují oblaka dusivých plynů z parních strojů, jež jsou zde vrcholem rodící se techniky. Tmavé zimní ulice, do nichž je hlavní hrdinka nucena nechat se přenést, jsou sporadicky osvětlované čadícími plynovými lampami. Dokonce spektrum barev je zde téměř neznatelně jiné a tím cizejší.

Přečtěte si: Malý bratr. Sci-fi příběh o svobodě, který nadchne i nescifisty

Nejprve se příběh rozvíjí jako špionážní thriller při pátrání po zmizelé celebritě, ve světě podobném zhruba třicátým létům. S jejich jazzovou hudbou a oblékáním svobodné Ameriky i strachem obyvatel komunismem trápených zemí. Do tohoto zajímavého společenského a sociálního mixu se přidává také rasizmus nacistického Německa a korunuje jej fungující magie voodoo i esoterika západu.

Čtenář je konfrontován s tímto specifickým pohledem na pokroucenou realitu a zároveň se musí vyrovnávat s mnoha informacemi, které mu autor předkládá, a v rychlosti je vstřebat. Proto je první část příběhu pro rychločtenáře poněkud zmatenější. Musí se totiž velice soustředit na podrobnosti o poznávaném prostředí, kterých je v oblasti politologie, kartografie i náboženství dost a dost.

V další části, která zavádí hlavní hrdiny do varšavského ghetta, se příběh mění ve válečný. Boj o svobodu a holý život téměř bez naděje na přežití, avšak pro vzdálenou možnost vítězství jejich spojenců někdy v budoucnu přímo odkazuje na zoufalou obranu varšavského ghetta během 2. světové války.

Polosvět není pro čajíčky

Jak je vidět, není kniha Roda Reese určena čtenářům s příliš útlocitnou povahou nebo problémy s depresí. Té by se nemuseli zbavit, dokud by knihu neodložili. Příběh je totiž velmi sugestivní, a pokud se někdo trápí obrazy a příběhy z druhé světové nebo období poválečného jen při zběžném výkladu v hodinách dějepisu, asi by byl příliš rozrušen.

Čtěte: Zemětřas. Cherie Priestová představuje originální americký steampunk

Na druhou stranu, pokud se zejména o tato období světové historie čtenář zajímá a nadto si ještě užívá při návštěvě temných zákoutí plných nebezpečných individuí či sní o návštěvě městských stok, je tato kniha určena právě jemu.

Její příběh má spád, jiskru a oplývá spoustou spáleného střelného prachu i vypálených nábojnic nejrůznějšího kalibru. Zároveň mu neschází ani humor a dokonce i na platonický románek si hlavní postavy najdou čas. Zkrátka nechybí mu nic, aby byl úspěšným a čtivým prvním dílem, na jehož pokračování budou čtenáři netrpělivě čekat.

Název originálu: The Demi-Monde: Winter
Český název: PoloSvět: Zima
Autor: Rod Rees
Překlad: Věra Procházková
Obálka: René Senko
Počet stran: 532
Vazba: vázaná
Rozměry: 140 x 210 mm
Vydal: JOTA
Doporučená cena: 398,- Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Polosvět – Zima rozhodně nepřináší svým hrdinům jen poloviční problémy

Hide picture