Menu
FANZINE.cz
Horory, hororové knihy

RECENZE: Kniha Rekvalifikační kurz Ondřeje Neffa je černou groteskou o bandě katů

Redakce

Redakce

28. 6. 2012

FOTO: Ondřej NeffEvropská unie se chystá zavést trest smrti, a proto je nutné vycvičit popravčí. Nebojte, nejedná se o tajnou informaci z Bruselu, nýbrž o zápletku nového románu Ondřeje Neffa.

FOTO: Ondřej Neff

Spisovatel Ondřej Neff se umí rozzuřit. Foto: Vojta Herout, FANZINE.cz

Román Rekvalifikační kurz se odvíjí podle tradičního hororového schématu. Skupina deseti uchazečů o pozici kata se sjíždí do rekreačního střediska Skokánek v jižních Čechách. Na první pohled vypadají jako úplně obyčejní lidé a jejich jediným důvodem k vykonávání tak nepopulární práce je jen štědré platové ohodnocení.

Ondřej Neff

Narodil se roku 1945. S vlastní beletristickou tvorbou začal koncem 70. let. Už tehdy byl však uznávaným teoretikem žánru sci-fi a hned jeho první samostatná sbírka povídek Vejce naruby z roku 1985 sklidila úspěch a nesmazatelně se zapsala do zlatého fondu české sci-fi. Neffův poslední počin Rekvalifikační kurz se řadí mezi mystifikační romány a staví se tak po bok dvou předchozích knih Tušení podrazu (2007) a Celebrity (2008).

Lidé všeho druhu

Postupně vyplouvá na povrch, že výběrovým řízením z tisíců uchazečů neprošli jen tak zbůhdarma. Skupinka je to opravdu různorodá. Jedna žena má ráda adrenalin a netradiční věci, jiní zase otřesným způsobem zabili dítě a teď – paradoxně – chtějí věšet vrahy. Společně s maminkou se dostaví i introvertní Adolf Bucek, který v sobě skrývá agresivní sklony.

„Budete vykonávat trest smrti. Nemůžete to brát jako nějaké, jak jste to vyjádřil, zabíjení lidí. Vykonání trestu je právně i mravně na zcela jiné úrovni než zabíjení lidí.“ Poslední dvě slova pronesl Maršálek s dobře zahranou ošklivostí. „Copak byste řekl o lékaři, že zabíjí lidi? A taky se každému lékaři stane, že jeho pacient ukončí svoji životní pouť.“

Myslíte si, že být katem znamená jenom posadit vězně na elektrické křeslo nebo mu navléct oprátku? Neff vás vyvede z omylu, když rozpoutá absurdní přehlídku nařízení postrádajících logiku. Nikdo není ani schopen říct, jak dlouho bude kurz trvat. Budoucí popravčí se tak zatím připravují pouze teoreticky, což zahrnuje i historii, sociologii, psychologii a spoustu dalších předmětů. Moderní kat už totiž není jen tím, kdo setne hlavu, ale skutečným odborníkem.

OBR: Ilustrace knihy Rekvalifikační kurz

Nejdůležitější je udělat správnou smyčku. Autor: Veronika Kapíková

Největší absurdita je ale už v základní myšlence zavedení trestu smrti. Nejhorší zločiny jsou totiž podle Evropské unie projevem duševní poruchy, a proto by jejich pachatelé neměli nejvyššímu trestu podléhat. Atmosféra houstne s každým dalším řádkem a počáteční vtip, že neúspěšní kurzisté poslouží jako figuranti, se už nezdá být tak nepravděpodobný.

Reality show s nádechem totality

Samotné jednání deseti uchazečů připomíná reality show v pravém slova smyslu. Vůdčí osobnosti kolem sebe shromažďují ostatní a rozehrávají nejrůznější strategie, jak se zbavit konkurentů. Jen pět z nich totiž může práci získat. Jak trefně poznamená jedna z postav: „Každej si plete svou oprátku. Je důležitý bejt na jejím správným konci.“

Čtěte také: 100 nejlepších hororů se hravě vtěsnalo do jedné knihy

OBR: Obálka knihy Rekvalifikační kurz od Ondřeje NeffaAčkoliv se děj odehrává v současnosti (soudě podle toho, že v kinech ve stejné době promítali Piráty z Karibiku IV.), prosvítají v něm i stíny totalitní minulosti. Ať už se jedná o postavu pana Zahrádky, bývalého kata, který společně s revolucí přišel o práci, nebo o smýšlení některých postav. Některé zákonitosti podle nich fungovaly tenkrát a fungují i dnes. Třeba že lidé s máslem na hlavě bývají loajální.

Mistrovsky karikaturně vykreslená postavička od investigativního novináře z Reflexu naopak příběhu dodává současnější kontury. Čmuchá okolo „přísně tajného“ kurzu, a přestože si je jistý tím, co se ve Skokánku děje, nemůže o tom publikovat článek, dokud nebude mít v ruce nezpochybnitelný důkaz.

Chytne a nepustí

Kombinace krátkých podkapitol a současného jazyka bez zbytečné vaty snadno zaujme. Rekvalifikační kurz je ideální i pro ty, kteří mají na čtení během dne jen málo času. Nečekejte hlubší filozofování o hodnotě lidského života, ale napínavou černou grotesku.

„Při výkonu jsou odstraněny všechny faktory způsobující utrpení, ba dokonce frustraci. Ostatně, i sám design toho zařízení navozuje optimistickou náladu. Všimněte si, že je zde použito stejného druhu dřeva, jakého se používá při stavbě saun a výrobě sportovního zařízení. Samotný pohled na toto dřevo pozitivně působí na podprahové vnímání člověka, který čeká, že bude pojmut. Až přistoupíte blíže, dokonce ucítíte vůni silice.“

„Po pátým pojmutí ucítíte už jenom sračky,“ zašeptal Zahrádka, aby dal najevo, že ho Maršálek nezlomil.

Název: Rekvalifikační kurz
Autor: Ondřej Neff
Ilustrace: Martin Raudenský
Vazba: pevná
Rozměry: 130 x 200
Počet stran: 320
Vydal: Nakladatelství Plus, 2011
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Rekvalifikační kurz Ondřeje Neffa je černou groteskou o bandě katů

Hide picture