Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Říční znamení. Mercy Thompsonová si vyjela na líbánky za indiány

Jan Nohovec

Jan Nohovec

15. 1. 2012

Český vydavatel nyní šestidílné urban fantasy série o kojotce Mercy Thompsonové se mnohým fanouškům postaral o pěkný vánoční dárek. Hlavní hrdinka se vdala a vyrazila do hor na líbánky. Ale světe div se, nebezpečím se nevyhne ani tam.

Indiánské obrazce na pozadí - taková je i celá kniha Autor: Daniel Dos Santos

Tak Adam a Mercy jsou konečně svoji – respektive nečekaná svatba je čeká hned na prvních stránkách knihy, načež oba jako správní novomanželé amerického typu vyrazí na líbánky. Naštěstí pro mužské čtenáře série se ale z jejich romantického výletu do hor vyklube další nebezpečné setkání s dosud nepoznanou oživlou mytologií. Mnohá srdce fanoušků zaplesají, protože tentokrát se Patricia Briggsová konečně rozhodla navštívit univerzum indiánských příběhů a rozkrýt Mercyin původ.

Říční znamení ze série vyčnívá

… a to hned v několika směrech. První a zřejmě největší změny zaregistruje čtenář ještě předtím, než samotný svazek s tentokrát mimořádně povedenou obálkou otevře. Nový příběh Mercy Thompsonové se neodehrává v klasickém prostředí Tri-Cities ani přilehlých oblastech, ale někde úplně jinde. A ne, neopakuje se ani schéma z předchozích svazků, kdy si hrdinka tu a tam ze západního pobřeží odskočila – tady jsme mimo kulisy kompletně.

Přečtěte si: Sedmé Upíří deníky. V knize Zajetí nechybí romantika ani napětí

Na rozdíl od předchozích dílů, Říční znamení se vůbec poprvé omezilo pouze na jedinou příběhovou linii, která se řídí klasickým schématem veni, vidi, vici. Některé čtenáře tak může zklamat, že je americká spisovatelka ochudila o navyklý postup, při kterém se příběh zhmotní kolem Mercy sám od sebe, zatímco tady člověk jen od začátku čeká, kdy už na ni konečně něco vyskočí zpod kamene.

Navíc ubylo i skutečné akce a veškerého pátrání kolem, tentokrát hlavní hrdinka zápletku rozkrývá až příliš snadno a adrenalinu se dočkáme prakticky jen ve finále. Nemluvě o skutečnosti, že Briggsová zde pozapomněla využít všechny dějové prvky, a některé zanechává nepoužité jako zbytečné odbočky od děje.

Třebaže i tentokrát hraje příběh silnou roli, čtenáři si Říční znamení užijí spíše kvůli jiným rovinám. Autorka se konečně odhodlala poodhalit kojotčinu minulost a zvládla to až neuvěřitelně dobře. Indiánské legendy si spolu se světem původně evropských vlkodlaků, upírů a mytologických bytostí sedí překvapivě dobře a navíc zde vytáhnou na stránky knihy silnou atmosféru světa původních obyvatel Ameriky. Kromě dalších kožoměnců podobných Mercy se na scéně jako silní hráči objeví i indiánští duchové. Jak jinak než v čele s Kojotem.

Kromě atmosféry i vztahy

Kvůli další silné rovině si Říční znamení zase užije především dámské osazenstvo. Patricia Briggsová to vždycky uměla s postavami a s vývojem jejich vztahů a tady její umění čelí tvrdé zkoušce, kterou prochází na výbornou. Jsme přece jen na líbánkách, a tak je Adam s Mercy na každém kroku. Ačkoli se vzali (nebo možná právě proto), stále mezi sebou musí některé věci vyřešit, k čemuž jim intimita karavanu kdesi v horách dává perfektní příležitost.

Šestý díl sice má jen jednu dějovou linii, ale zato střídá rovinu příběhově-atmosferickou se vztahy. To vše zabalené v autorčině čtivém stylu, který nezapomíná na úderné hlášky. Ačkoli náladu občas zkazí nakladatel knihy, jenž nevychytal překlepy v textu.

Hodil mi k nohám králíka, lehl si přede mě, čenich složil na tlapy a uši přitiskl k hlavě. Nic nevyjádří lítost lépe než mrtvý králík. (str. 77)

Nová kapitola v sérii o kojotce Mercy Thompsonové je v mnohém jiná, než předchozí svazky. Má jen jednu zápletku, kompletně jiné lokace i fantasy prvky. Dokonce i jiné postavy, přestože stálice jako upír Stefan nebo nyní zelenovlasá Jesse se na chvíli objeví.

Říční znamení je také první kniha v sérii, která se nedá číst samostatně. Její velká část působí jako mimořádně zajímavá, ale pořád jen odbočka ze směru, kterým se série vydávala od svého počátku. Přesto dokáže jako obvykle chytit a nepustit, což z ní dělá především pro fanoušky předchozích knih díl, který si musejí koupit tak jako tak. Kojotí tlapu na to.

Název originálu: River Marked
Český název: Říční znamení
Autorka: Patricia Briggsová
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Daniel Dos Santos
Počet stran: 272
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: Fantom Print, Praha 2011
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Říční znamení. Mercy Thompsonová si vyjela na líbánky za indiány

Hide picture