Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Sedmé Upíří deníky. V knize Zajetí nechybí romantika ani napětí

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

13. 1. 2012

Upíří deníky Zajetí L. J. Smith (obálka knihy)Krásná blonďatá dívka se nezalekne démonických sil ani v knize Zajetí od známé kalifornské spisovatelky L. J. Smithové. Temní duchové však nejsou to jediné, s čím musí Elena bojovat. Dokáže být křehká dívka stále věrná Stefanovi a odolat jeho bratrovi, nebo se jí sedmý díl Upířích deníků stane osudným?

Dokáže Elena zůstat věrná Stefanovi a odolat jeho bratrovi? Zdroj: distributor seriálu

Dva upíři Stefan a Damon byli vždy od prvního pohledu odlišní. Jeden s jemnou duší a vzhledem a druhý v perfektním černém padnoucím oděvu, připraven vždy zneužít další oběť. Elena se postupně seznámila s oběma bratry a později začala chodit s jedním z nich, s jemným a vždy ochotným Stefanem.

Její život se obrátil úplně naruby, stala se upírkou, umřela a později se vrátila jako nepopsaná stránka zpět do lidského života. Velká nadpozemská síla, kterou přitom získala, ji pomohla bojovat proti zlým liškodlakům Šiniči a Misao, kteří posedli město Fell´s Church. Oba démoni slíbili odejít, ale když zmizel Stefan, bylo jasné, kdo za vším stojí.

Elena neváhá a vydává se na záchranou cestu k Bráně démonů s Damonem, kterého začíná poznávat poněkud lépe, a nic nemusí být takové, jak se zdálo na první pohled. Vše navíc komplikuje fakt, že Elena nedokáže znovu svou sílu plně ovládnout.

Čtěte také: Pravá krev: Mrtví v rodině. Knihu charakterizuje jedno. Nuda

Série Upíří deníky se od svého prvního dílu Probuzení pořádně rozrostla. Zajetí, sedmá kniha ságy o milostném trojuhelníku dvou bratrů a krásné dívky Eleny přináší zásadní zvrat v celém příběhu. Hlavní záporný hrdina Damon postupně začíná odhalovat svou druhou stránku, ale jen velmi pozvolna. Změna v charakteru jednoho z bratrů dokáže překvapit nejen čtenáře, ale i samotnou Elenu, která začíná při společné záchrané akci s osobním zaujetím objevovat jeho pravé nitro, ukryté hluboko uvnitř.

Upíří deníky Zajetí L. J. Smith (obálka knihy)

Vše nabírá překvapivě rychlý spád, vzhledem k tomu, že dívka dříve řešila jen vztahy se Stefanem a jeho bratra téměř ignorovala. Děj se tak přesouvá mezi Damona a Elenu, přičemž dříve stěžejní postava se v celé knize objeví jen zřídka.

Také prostředí příběhu se mění, v minulém díle se vše odehrávalo poblíž Fell´s Church a Starého lesa, kde se rojily temné síly, ale nyní se skoro všichni vydávají na cestu, aby zachránili zmizelého Stefana. Ačkoliv nikdo neví, kde přesně je uvězněn, odvaha hlavním postavám nechybí.

Přečtěte si: Soumrak padl na Upíří deníky L. J. Smithové

Sedmý díl však není jen o milostném trápení mezi výše zmíněným trojlístkem, ale také o problému spojeným s nárůstem posledlých bytostí ve městě Fell´s Church. Mladí lidé jsou opět pod vlivem Šiničiho a Misao a stávají se naprosto šílenými. Damon a Elena se svými věrnými kamarádkami Meredith a Bonnie se však snaží nejprve zachránit Stefana a až potom zneškodnit liškodlaky. Když ale projdou Branou démonů začíná boj na život a na smrt a o napínavé chvilky a napětí nebude nouze.

Celý příběh o nadpozemsky krásné dívce přitažlivé pro upíry je vhodný pro dospívající čtenářky, které se mohou snadno nechat vtáhnout do děje a ztotožnit se ať už s Elenou nebo jejími kamarádkami, která jsou každá jiná a originální. Knize Zajetí nechybí ani napětí, ani romantické prvky a čtenáři se mohou k Upířím deníkům znovu vrátit s osmým dílem Osvobození.

Název originálu: Vampire diaries – The return
Český název: Upíří deníky – Zajetí
Autor: L. J. Smith
Překlad: Lucie Schürerová
Obálka:
Počet stran: 312
Vazba: brožovaná
Rozměry: 115 x 183 mm
Vydal: Fragment, Praha 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sedmé Upíří deníky. V knize Zajetí nechybí romantika ani napětí

Hide picture