Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Tygrovo prokletí uhrane, zakousne se a už nepustí

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

27. 12. 2012

S fantasy příběhy, ve kterých je hlavní postavou dívka, se v poslední době roztrhl pytel. A právě nyní přibývá k hrdinkám od Belly až po Tinu další silná kráska, Kesley. Krotitelka tygřího prokletí. A nevybrala si pro svoji pouť nic menšího než Indii.

OBR: Tigrova stezka, přebal knihy

Tygřík z druhého dílu už není tou roztomilou kočičkou. Zdroj: přebal anglické knihy

Kesley patří mezi prototypy hlavních hrdinů – ničím výrazná, uzavřená, osamělá, bez výraznějších přátel a především bez rodičů. Ti jsou v podobných příbězích vždy jen na obtíž. A poté už schází jen nějaký ten homme-fatale.

Colleen Houcková

Vystudovala Arizonskou univerzitu a sedmnáct let pracovala v Americkém jazykovém institutu. Svým debutem Tygrovo prokletí si získala stovky fanoušků po celém světě. A za jeho poslední část, Tyger’s Destiny, získala v září 2012 i cenu New York Times za bestseller. Colleen žije v Salemu v Organu s manželem a tlupou tygrů. Bohužel jen plyšových.

Osudového muže. Prince. Urostlého, statného, pohledného, s uhrančivýma modrýma očima a ještě modřejší krví. Že k tomu má i ocásek a drápky? Tento drobný a zcela nepodstatný detail nechme stranou.

Co si budeme povídat, vždyť už od doby Krásky a zvířete si mnohé hrdinky vybíraly poněkud netradiční typy. A hlavní postava se zoofilními choutkami, to tu ještě nebylo. I když ty, kterým právě ukápla slina, budu muset zklamat. Tenhle tygřík není až zas tak úplně tygřík. Jak už napovídá název celé knižní tetralogie.

Indiana Jones pro romantiky

Žánr celé ságy by se dal řadit mezi dobrodružné romány pro ženy a dívky. Samozřejmě neplatí, že by byl mužům vstup zakázán, ale mladá hrdinka v hlavní roli už předznamenává, že citové zápletky budou stejně běžné jako ty akční. A že těch je požehnaně.

Přečtěte si: Kniha Provinilé slasti. L. K. Hamiltonová připravila krvavé potěšení

Colleen Houcková se na rozdíl od svých kolegyň jako Stephenie Meyerové či Aprilynne Pikeové rozhodla pro akční podívanou. Začátek je sice trochu pomalejší, ale poté následuje jeden dobrodružný úkol za druhým.

Džungle, Duržin chrám, tajemné město, prokletý les… to vše dokázala autorka vtěsnat do několika kapitol a to ještě stylem, který není ani uspěchaný, ani otravný.

OBR: Tygrovo prokletí, přebal knihySamozřejmě bychom mohli polemizovat, jaká je pravděpodobnost, že hlavní hrdinové vše bez újmy přežijí, ale to bychom nemohli číst snad nic. I když příběh, kde by hlavní hrdinku sežral tygr v první kapitole, by byl vskutku originální.

Tygrovo objetí

Tygrovo prokletí je krásnou ukázkou oddechové romantické fantastiky. Uvěřitelný děj, věrohodné charaktery, lehký humor i krásně čitelný styl psaní, díky kterému stránky kloužou jedna za druhou, že to čtenář téměř ani nepostřehne.

Zůstává otázkou, zda si i zbylé tři díly udrží tempo i originalitu a zda bude autorka schopna vymyslet dostatečné množství zápletek, úkolů a emocionálních zvratů, aby dokázala zaplnit další knihy. Pokud ale máte rádi fantasy a nevadí vám kráska v hlavní roli společně s trochou těch emocionálních žní, nemělo by Tygrovo prokletí vyklouznout vaší knihovně ani pozornosti.

Originální název: Tiger´s curse
Český název: Tygrovo prokletí
Autorka: Colleen Houcková
Překlad: Karolina Medková
Počet stran: 408
Forma: hardrback
Vydal: Albatros Media – CooBoo, 2012
Doporučená cena: 329 Kč

Hodnocení: **** 90 %

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Tygrovo prokletí uhrane, zakousne se a už nepustí

Hide picture