Menu
FANZINE.cz
Literatura

Recenze: Cornelia Funkeová bojuje s Inkoustovou smrtí. Zvítězí nebo prohraje?

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

3. 9. 2011

Inkoustová smrt od Cornelie Funkeové (výřez z obálky knihy)Německá spisovatelka přichází s poslední částí série o dospívající dívce Meggie, která se pomocí jedné knížky dostane do kouzelného světa. Dokáže Inkoustová smrt zaujmout čtenáře i po třetí, nebo by bylo lepší skončit v nejlepším?

Německá spisovatelka Cornelia Funke Zdroj: wikipedia.org

Malá Meggie trávila hodně času se svým otcem vazačem knih, který ji vždycky brával za prací sebou. Doma se nikdy moc nezdržovali, a proto měla mladá dívka ráda vždycky po ruce pár knížek, které by ji pomohly zapomenout na domov. Jednoho dne Meggie zjistí, že umí svým hlasem ovládat slova stejně jako její otec, ten jí však nikdy nechtěl nahlas předčítat.

V zápětí dívka zjišťuje proč, při čtení z jedné z knížek s názvem Inkoustové srdce zmizela její matka a místo ní se objevilo několik kouzelných bytostí, včetně pár padouchů a jednoho vrhače ohňů Prašprsta. Nakonec všechno dopadne dobře a Meggie se i se svou maminkou a otcem dostane ze všech problémů. Zvědavost dívce ale nedá spát, stejně jako kouzelný svět na druhé straně.

Na co všechno lze narazit v Inkoustovém světě?

A tak se Meggie začte do příběhu a ocitne se v odlišném světě, kde je sice plno krás, ale zdaleka není všechno tak idylické, jak by se mohlo zdát. Dívka se znovu dostává do problémů a s ní i její blízcí. Správně napsaná slova už zdaleka nestačí.

Inkoustová smrt navazuje na předchozí dva díly Inkoustové srdce a Inkoustová krev. Přesto není problém ponořit se do dobrodružství zvědavé Meggie i bez znalosti prvních dvou částí.

Každé dílo má svůj vlastní, v té chvíli ukončený příběh, jenž se pak následně rozvíjí dál a jednotlivé knihy se tedy dají číst i samostatně. Společným prvkem třídílné série se staly hlavní postavy, odvážná dívka s rodinou, autor Inkoustového světa, Prašprst i se svým mladým učedníkem, prostupující celý děj. Postupně se k nim ale přidávají další zajímavé postavy, které mají tendenci dostávat se do popředí a mnohé překvapí, jak důležitou roli nakonec sehrají.

Inkoustová smrt od Cornelie Funkeové (obálka knihy)

Postava Meggie by se dala přirovnat k Alence v Říši divů, protože se obě dvě svou vlastní zvědavostí dostanou do jiné reality. Také prostředí je hodně podobné, existují tam podobné věci jako v běžném světě, ale nachází se tam více nadpřirozených bytostí a také propracovaných detailů, od obrovských stromů, po létající víly, obry. Reálné je i riziko, které hrozí obou hrdinkám, těžké životní zkoušky prověří charakter, jak Alenky, tak i Meggie.

Pro každého něco. Stačí si vybrat

Poslední část – Inkoustová smrt – se oproti předchozím dílům odehrává převážně v inkoustovém světě, kde se postupně objeví i Meggiina teta, která touží po své ztracené rodině. V nespoutaném dobrodružství se propojují různé prvky, jako kdyby si autorka vzala ze všeho trochu, a každý si tu může najít to své.

Škála je opravdu široká, milostná zápletka dospívající dívky zaujme nejednu čtenářku. Naopak kluci si mohou najít své hrdiny u zbojnických šarvátek, bojích za spravedlnost a lepší časy. A ten který se rád nechává unášet fantastickými bytostmi, se může kochat třeba skleněnými mužíčky.

Kniha se svým osobitým ztvárněním světa fantazie, který na první pohled vypadá podobně jako ten normální, umožňuje postupně propadnout celému příběhu o odvaze a nekončící naději v lepší zítřek. Inkoustová smrt je vhodná jednak pro mladší čtenáře, tak i pro starší, kterým umožní vrátit se do dětství.

Název originálu: Titentod
Český název: Inkoustová smrt
Autor: Cornelia Funkeová
Překlad: Alena Bezděková
Obálka: Miro Hadinec
Počet stran: 672
Vazba: vázaná
Rozměry: 153 x 234 mm
Vydal: Knižní klub, Praha 2011
Doporučená cena: 369 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Cornelia Funkeová bojuje s Inkoustovou smrtí. Zvítězí nebo prohraje?

Hide picture