Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE knihy Petra Měrky Realita šílenství

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

25. 12. 2019

Petr Měrka. Nyní enfant terrible české literatury, a ještě dříve phantome fecale literárních internetových fór. Tomuhle Petrovi Měrkovi právě vychází nová novela, Realita šílenství, která si v šokantnosti, bizarnosti ani obskurnosti nijak nezadá s Měrkovými největšími počiny jako Hitler se na vás usmívá či Van Gogh 21. století.

Vše začíná celkem normálně. Sledujeme celkem normální rodinku oddávající se celkem normálnímu štěstí a opovrhující celkem nenormálními chudáky. Po chvíli ale začnou i oni propadat psychózám. A následuje je celý svět. S uplývajícími stránkami se čtenář ztrácí stejně jako postavy v tom, v čí psychóze se právě nachází, a v jakém těle se právě nacházejí postavy. Vítejte v prvním psychiatrickém světovém státě.

Petr Měrka
Původem vsetínský autor bývá považován za jednoho z nejobskurnějších českých autorů nynějška. V jeho knihách nečekejte Sluníčka, ale vyhaslá Slunce, namísto poníků vyvržené muly. A to nejen v knihách (Telekristus a mentál, Fantasmagorie televize, Hitler se na vás usmívá, Realita šílenství), ale i v komiksech (Van Gogh 21. století).

Problém Měrkovy tvorby spočívá v repetitivnosti. U jeho sbírek povídek se člověk většinou zpočátku bavil, ale ke konci knihy už si přál, aby přišel konec, protože se pročítal desítkami povídek na stejné téma, se stejnými schématy, psané stejným stylem. I to je jeden z důvodů, proč se na Měrkovy nové počiny vždy těším, ale zároveň se jich obávám.

Realita šílenství tak Měrkovým čtenářům nepřináší nic nového. Stále stejné triky a především stále stejné obsese. Leitmotivy táhnoucí se celým Měrkovým dílem. Přijdete-li k Realitě šílenství jako k Měrkově premiéře, může vás uhranout; jinak ji ale bohužel spíše prozíváte.

Oproti jiným Měrkovým počinům navíc Realita šílenství časem poněkud ztrácí dech. Jako by potřeboval veškeré své oblíbené (vpravdě stále pubertální) posedlosti sexem, násilím, vulgaritou, fekálnostmi a drogami (a abstraktním umění, ani zde se nevyhneme zmínce o Pollockovi) nacpat do novely co nejdříve, hned a teď, a pak už na ně zapomněl.

Nutno podotknouti, že takové uvolnění, byť nikoli stoprocentní, působí poněkud osvěžujícím dojmem. Na povrch proniká příběhová linie, již lze možná označit za Měrkovu nejkomplexnější, nejsoudržnější a zároveň nejambicióznější. Bohužel se však táhne přesně o kousek déle, než by bylo záhodno, a tak čtenář v mnoha momentech knihy opět zívá a doufá, že daná expozice konečně někdy skončí a že se děj posune někam jinam. Dočká se toho však jen zčásti, a nadto později než by se mu líbilo.

Realita je dětská stavebnice z fantasie, ale skrz naskrz choromyslné

Vzpomínáte si na takové ty literární pokusy spolužáků na střední škole nebo na vyšším stupni základní školy? Příběhy plné slizu, násilí a perverze vyvedené zcela jedinečným nevytříbeným slohem. U mnoha Měrkových knih si říkám, že takhle by to vypadalo, kdyby je někdo skutečně vydal. U Reality šílenství ve mně takový pocit kypí snad nejvíce. Od toporných vyjádření jako prováděli rabování namísto rabovali nebo ze stejného soudku způsobovala praskání omítky přes už čistě laciné vtípky (jméno ministra financí Hrabiš) po téměř všudypřítomný podivný nečeský slovosled, který podtrhuje právě onen studentský dojem.

I přes to, jak amatérsky působí Realita šílenství po stylistické stránce a primitivně po obsahové, se jí ale daří být občas neskonale vtipnou (Hrabišova snaha ukrást celou republiku, Freudova sedačka vytvořená z Junga) a dokonce i přinést několik zajímavých poznámek.

Realitu šílenství považuji možná za nejambicióznější Měrkovo dílo a jako takového si jej vážím. V mnoha momentech probleskuje něco opravdu kvalitního, ale bohužel to tentokrát Měrka utopil v druhé polovině v soplu natahování a v první polovině v bažině sebeopakování. Nemohu než vytrvat ve svém přesvědčení, že jeho největším dílem stále zůstává Van Gogh 21. století a komiksy mu možná sedí o špetku více.

Název: Realita šílenství
Autor: Petr Měrka
Počet stran: 160
Vazba: Brožovaná
Vydal: Malvern, Praha 2019
Doporučená cena: 224 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE knihy Petra Měrky Realita šílenství

Hide picture