Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE knihy Ú.P.V.O. Černý plamen. Komiks z Hellboyova vesmíru je bez záhady

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

13. 3. 2016

Spolupráce Mikea Mignoly s otcem Masky Johnem Arcudim se v komiksu Ú.P.V.O.: Smrt osvědčila na výbornou. Dvojici doplňuje již starý známý Guy Davis. V Černém plamenu pokračují s příběhem načatým v Žabím moru. A to se neobejde bez zásadních ztrát.

uvodni Mike Mignola: U.P.V.O. #5

Ve třetí knize vypukl Žabí mor. Po dvou povídkových a pokulhávajících svazcích převratná změna, která nakopla příběh klenoucí se přes mnoho čísel. Čtvrtý díl, Smrt, pak potvrdil, že se Ú.P.V.O. Hellboyovi bez problémů vyrovná. A Černý plamen žabí zkázu rozšiřuje po celé Americe.

Mike Mignola
Michael Joseph Mignola (1960) je americký spisovatel a výtvarník, vítěz ocenění Eisner Award v různých kategoriích, který do komiksového světa přivedl superhrdinu s pekelným původem – Hellboye. Vedle něho samozřejmě fušuje i do jiných komiksů, vždy se ale ke svému rudému dítěti vrací.

Kniha začíná už trochu otřepaně – velkým držkobitím. Dnes už pěstní nášup na začátek není takovou peckou jako dříve (ostatně, stejný začátek měla i Smrt a trochu méně, ale stále přestřelkový i Žabí mor), jenže tentokrát dává tušit o celém průběhu svazku. Oproti Smrti jde totiž o mnohem akčnější kousek.

S přibývajícím počtem usmrcených žab a civilistů kniha krásně plyne. Nenajde se zde jediné místo, kde by děj kolísal, zakopával, nebo se zadrhával a zdržoval. Škoda, že se tomu tak děje na úkor minulé hutné atmosféry, ale nemůžeme mít vždycky vše.

Na atmosféře také ukrajuje absence jakéhokoli tajemna. Veškeré linky sledujeme od samého počátku, víme, o co všem jde, knize zkrátka chybí jakákoli důležitější záhada, jakékoli mystérium.

mike-mignola-john-arcudi-upvo-cerný plamen

Zdroj: obálka.

Kresba Guye Davise už není žádným šokem. Nikdo už nemůže čekat Mignolův návrat, ať by si ho přál sebevíc (pořád nám od něj ale zůstaly precizní obálky), a když se od něho odhlédne, Davis působí velice obstojně.

Nezvládne podtrhnout temný podtón, nedokáže zhustit ovzduší, ale dovede precizně a bez chybičky vést příběh. Bez jediného kiksu na papír převede kvalitní práci, při níž člověka ani nenapadne se někde zastavovat. Při níž člověka ani nenapadne bát se, že by kresba svým tempem nesymbiotizovala s vyprávěním.

Co mrtvě vypadá, nemusí nutně mrtvé být

Na obálce se nám objevil nový proužek lákající k příslušnosti do Hellboyova vesmíru. Ano, souhlasím, bez něho byly obálky svou čistotou mnohem výraznější a serióznější, ale má-li to vést k tomu, že si budou čtenáři série více všímat, je to jen dobře.

Spíš by se mělo přihlédnout k tomu, že by se občas mohly aktualizovat medailonky postav. Opravdu bych už Abeův původ a to, zda žil již za občanské války, nenazýval jako neproniknutelné tajemství. Ne ne.

Přes menší atmosférický kolaps po husté Smrti se jedná o velice povedený a velice řízný díl. Důležitý pro vývoj série a šlapající pěkně stránka za stránkou. Držíme palce, paranormálové.

Název originálu: B.P.R.D.: The Black Flame
Český název: Ú.P.V.O.: Černý plamen
Scénář: Mike Mignola, John Arcudi
Kresba: Guy Davis
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 176
Vazba: Vázaná s přebalem
Vydal: Comics Centrum, Praha 2016
Doporučená cena: 499 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE knihy Ú.P.V.O. Černý plamen. Komiks z Hellboyova vesmíru je bez záhady

Hide picture