Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiks Macanudo: Jedenáctý výběr z Liniersových stripů

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

17. 11. 2016

Nedávno se mě jeden přítel zeptal, co to mám v té poličce. Macanudo. Hmmm, a jak bys ho definoval? No, vidíš tamhletu lampičku? Představ si, že bys na ni přiložil pestře pomalovaný abažúr. To je Macanudo.

V Macanudu jsme se přehoupli do druhé desítky sborníků. Už se dá tedy očekávat, co jedenáctý výběr přinese. Z obvyklých postav mé oblíbence Jindřišku s Fellinim a plyšovým medvědem Madariagou, Lorenza s Jindřiškou, Olgu, tučňáky… Sice se tentokrát nezastaví například Oliver Oliva, ale již tak bohatý macanudí svět se rozroste o další hrdiny.

Ricardo Liniers
Jeden z nejslavnějších argentinských komiksových tvůrců se narodil roku 1973. Ve svých pracích čerpá z osobního života a vlastních postřehů. Tři roky tvořil stripy Bonjour, ale věhlas získal s denním publikováním Macanuda. Dokonce při příležitosti vydání prvního dílu v češtině navštívil Česko.

Macanudo Liniers tvoří primárně pro vycházení v periodikách. Každému dojde, že musí být náročné přijít každou chvíli s novým nápadem na komiksový strip. Nutně se začne objevovat scenáristická vata.

Nemohu se zbavit dojmu, že tentokráte je její množství větší než obvykle. Ačkoli ubylo Nepochopitelného konceptuálu a naštěstí se neobjevuje Jeskynní koule, až příliš mnoho stripů vyvolává dojem, že autora zkrátka nic nenapadlo, a pouze zabil nutný prostor.

Vedle nich opalizuje to, na co v Macanudu vždy čekáme. Záblesky úsměvu, radost z všedního světa, surrealistické hříčky. Obrovské množství poetických výjevů. Několikrát přímo vtipných, většinou příjemně úsměvných. Každopádně příjemných.

Ricardo Liniers: Macanudo #11Liniers má také úžasnou schopnost vytvořit strip, který nezanikne po jeho přečtení. Kdežto běžné stripy většinou pobaví, ale nezanechají hlubší dojem, některé Liniersovy komiksy ve čtenáři zkrátka zůstávají. Jejich přesah se v člověku usadí a ještě několik dní, ba i déle jej provází.

Opravdu málokterá stripová série je schopná vás ovlivnit, inspirovat, obohatit, donutit přemýšlet.

Naprostým standardem se stala Liniersova vizuální nápaditost. Jeho rozházené rámečky, něha v jeho barvách, pokřivené surreálno nikdy nepřestane bavit. Též jeho hravost v podobě vizuálu každé knihy. Tentokrát kresby křídou na tabuli – perfektní!

Tučňák spěchá, protože autor spěchá

To též podtrhuje zpracování Meanderu s parciálním lakem. Těžko se odolává chuti přejíždět po obálce prsty a zkoumat křídový strom.

Co se převedení do češtiny týče, několik přešlapů se sice najde (například na straně 61 očividně špatně přeložená bublina), ale jinak se kvalitní překlad stal u Markéty Pilátové pravidlem a to stále dosvědčuje.

Meander vydal další Macanudo. To sice obsahuje trochu větší množství výplňových stripů, ale u Macanuda to vlastně ani nevadí. U Macanudato takhle člověk nevnímá. Z každého dalšího Macanuda se nedá odnést nic jiného než přetrvávající dobrý pocit.

Originální název: Macanudo por Liniers #11
Český název: Macanudo #11
Scénář a kresba: Ricardo Liniers
Překlad: Markéta Pilátová
Počet stran: 96
Vazba: Paperback
Vydal: Meander, Praha 2016
Doporučená cena: 268 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiks Macanudo: Jedenáctý výběr z Liniersových stripů

Hide picture