Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks Nebeský Bibendum káže o teologii, běžném bláznovství a tuleni

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

23. 10. 2016

Komiksy francouzského autora Nicolase de Crécyho se v Česku setkávají zpravidla se samou chválou. Ať už šlo o příběh podivného, otylého superhrdiny Pana Ovocňáka, nebo o umění v postapokalyptickém světě v Době ledové. Meander právě vydává Nebeského Bibenda. Komiks, který předchozí publikace snad ještě trumfne.

 

Do New Yorku nad Loirou, metropole všech výstřelků, přijíždí mladý tuleň. Akademickými tituly ověnčení vzdělanci soudí, že je vyvolený. Možná Bohem, ale hlavně vyvolený. Vyvolený k tomu stát se laureátem Nobelovy ceny lásky. V takové výhře se mu však snaží zabránit sám Ďábel. Nemluvě o tom, že s ním mají i psi vlastní plány.

Nicolas de Crécy
Nicolas de Crécy (1966) se po dokončení studií výtvarného umění a jednom komiksu vydal cestou animátora pro velkovévodu animovaných filmů, firmu Disney. Po dvou letech se však ke komiksům vrátil a představuje jednoho z nejvýznačnějších francouzských tvůrců. Čechům to dokázal v Panu Ovocňákovi, Době ledové a Flašinetu.

Od prvních stran Nebeského Bibenda je vám jasné, že tohle bude něco jiného, než na co jste zvyklí (co taky jiného od Nicolase de Crécyho čekat?). Rozehrává se příběh, který se může utrhnout z řetězu a pokračovat jakýmkoli směrem na každé stránce.

Od prvních stran de Crécy na čtenáře vrší absurdno, fontánu fantazie a ty nejbizarnější postavy. Čtenáře vtáhne do příběhu a nutí ho hltat jej bez sebemenšího tušení, jak to nejenom dopadne, ale jak to vůbec bude pokračovat.

Nebeský Bibendum mimo jiné zkoumá, kam jsme až schopni zajít pro to, čemu věříme. A co pro nás vůbec znamená to, čemu nevěříme. Nakolik jsme nuceni hrát svou roli a nakolik je to, co vidíme, takové, jaké to vnímáme. To a mnohem více probírá v kulisách příběhu vpravdě šíleného.

Tuleň jako symbol toho, po čem lidé touží

Nutno podotknout, že zde de Crécy zcela uplatňuje svůj osobitý smysl pro humor. V chování postav, v dialozích, v převracení zažitých schémat, v předestírání podivností jako nejběžnějších věcí. Jste-li fanouškem běžných vtipů typu ťuk ťuk, ruce pryč.

Nejste-li, pochutnáte si. De Crécyho jazykovou hru do češtiny Richard Podaný převedl s umem sobě vlastním.

De Crécy si hraje s jazykem, ano, ale tím nemyslím pouze mluvu. Mnohem více si hraje s jazykem komiksovým.

Nicolas de Crecy: Nebesky BibendumMíchá mnoho stylů, od kvaše po lehčí koláže. Každá scéna, každá postava si zaslouží zvážit, zda se pro ní nehodí zvláštní styl. Především první třetinu, kde se setkáváme s celým městem, plní obrovské množství autorských akrobacií, barevných schémat a výtvarných eskapád.

Tento experimentální přístup má tu výhodu, že kdežto obvykle čtenář komiksu po pár desítkách obrázků přestane kresbu vnímat, tady na ni zírá neustále. Neustále v údivu otevírá ústa a kochá se tím, jak momentálně metamorfuje jeden rukopis do druhého. V úžasu kulí oči na to, co přišlo na následující straně.

Poslední třetina je v experimentování značně umírněnější. Na komiksu je zřetelné, že jej de Crécy tvořil v průběhu téměř deseti let. Ovšem v této části knihy se už příběh rozpíná do tolika směrů, už nabral takové obrátky, že si to čtenář při hltání stran sotva uvědomí. A rozhodně mu to na akcelerující cestě ke kataklyzmatickému konci nikterak nevadí.

Nic není takové, jaké vám to podsouvají. I Ďábel je na omylu

Veškerá osobitost však nic neubírá na čitelnosti kresby. Nikdy nedojde k tomu, že byste se v ní ztráceli, nebo že byste nevěděli, co se tam děje. Její výpady jinam pouze podtrhují neuvěřitelnou atmosféru celého díla.

A když dojde (třeba v běžném stylu) na celostránkovou ilustraci, například na výjev panoramatu New Yorku nad Loirou? Rozdrtí vás velkolepostí, majestátností, ohromností s veškerou pompou světa.

Nebeský Bibendum je od Meanderu odvážný tah. Ale je to tah, který snad drtí i veškeré předchozí de Crécyho komiksy. Nebeský Bibendum je komiks, který uchvacuje od prvního otevření a neodchází se zaklapnutím desek. Mnohovrstevnatý, experimentální a ulítlý komiks plný humorné nadsázky, který by snad mohl vydláždit cestu dalším podobně laděným peckám.

Originální název: Bibendum céleste
Český název: Nebeský Bibendum
Scénář a kresba: Nicolas de Crécy
Překlad:
Richard Podaný
Počet stran: 200
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Meander, Praha 2016
Doporučená cena: 698 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Nebeský Bibendum káže o teologii, běžném bláznovství a tuleni

Hide picture