Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks: Rahanovo putování za Slunečním doupětem pokračuje

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

8. 8. 2012

Proslulý Rahan se vrací v šedesátistránkovém albu Rahan a Sluneční doupě. Jak si tvůrci poradili s tak obsáhlým příběhem? Fungují věhlasné příhody z pravěku i po tolika letech? Na to můžete vzít jed. Důchodci se konečně dočkali pokračování příběhů ze svého mládí! 

[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/komiks-rahan-a-slunecni-doupe-ukazky/|width=660]

Rahan, to je legenda legend. Tolik mladých očí hltalo jeho dobrodružství, tolik dětí toužilo být jako blonďatý lovec. Tolik dorostenců si hrálo na šlechetná putování jednoho z mála bojovníků proti bezpráví, kteří se neoblékají do přiléhavých elastických kostýmů. Svou slávu a renomé si Rahan vydobyl právem a nyní předkládá své storky i další generaci.

Roger Lécureux
Francouzský komiksový scenárista a autor tak pověstných postav jako Rahan či Capitaine Apache se narodil roku 1925 (a zemřel 1999). Patřil mezi základní přispěvatele časopisů Valliant a Pif a některé z jeho prací se v našich periodikách objevily už za totality!

Dějově neznamená scénář již zesnulého Rogera Lécreuxe nic složitého. Naopak jde o jednoduchý a obrovsky naivní dobrodrůžo, které si ale na nic nehraje. Nesnaží se o nic hlubokého, jde se rovnou k věci a tím pádem to na obtíž skoro není. Naopak mládežníci, kteří se ocitají vprostřed terče cílené skupiny, takovýto přístup ocení více.

Čtěte také: Komiks Thorgal – Zrazená čarodějka čtenáře do ráje nepřivede

Jako ve správné četbě podobného stylu nepřichází čtenář o akci, napětí, ani o lásku. A ničeho není přehršle, všeho jen tak soudeček, a dokonce to napětí či neznámo funguje. Samozřejmě se objeví i nějaké to moralizování, avšak ve všech Rahanech se zakládá v podstatě na tom samém (což už samo o sobě ho upozaďuje) a  navíc to není tak podstatné. Člověk ho, na rozdíl od spousty jiných dětských komiksů, může odplavit a nevnímat.

Pravěká smyslnost a svalnatí mongoloidi

Na postu výtvarníka stále exceluje André Chéret. Rahana obdařil notnou dávkou svalů, stále v mezích uvěřitelnosti, a ženy pro změnu krásou a smyslností. Do toho realistická pozadí, velkolepá panoramata a lidské grimasy (jednou dvakrát sice Rahan vypadá jako mongoloid, většinou se ale Chéretovi daří). Není divu, že svými obrázky oslnil nejednoho mladistvého divocha, jeho kresby zapůsobí i na dospělé čtenáře.

Rahan by neměl utéci nikomu. Mladé by měl oslnit, jako i generace před nimi, starší by měli doplnit základní kulturní vzdělaní a ti ještě starší mohou se slzou v oku zavzpomínat na dobu například před dvaceti lety, kdy pár příběhů vycházelo v Pifovi. A oproti starším příběhům (které byly zase lepší v mnoha jiných ohledech) mají tato alba tu výhodu, že obsahují více stran a navíc se mimo jiné řeší i základní témata z Rahanova života. Ale to už bychom zašli ke spoilerům…

Název originálu: Le mariage de Rahan
Český název: Rahan a Sluneční doupě
Scénář: Roger Lécreux
Kresba: André Chéret
Překlad: Richard Podaný
Obálka: André Chéret
Počet stran: 64
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 297 mm
Vydal: Albatros Media – CooBoo, Praha 2012
Doporučená cena: 159 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

RECENZE: Komiks: Rahanovo putování za Slunečním doupětem pokračuje

Hide picture