Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks Tři muži ve člunu v novém hávu. Úspěch, nebo propadák?

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

8. 3. 2012

Tři muži ve člunu J. K. Jerome (část obálky knihy)Kultovní vyprávění o třech kamarádech a jejich chlupatém společníkovi v knize Tři muži ve člunu od Jeromea Klapky Jeromea se dočkalo komiksového zpracování. Vtipně pojaté vyprávění o splavování Temže od známého britského autora si získalo srdce fanoušků po celém světě. Jak uspěje nové vydání, bude se jednat jen o slabý odvar knihy, nebo o něco víc?

Tři kamarádi, George, Harris a Jerome, se na společné schůzce předhánějí v líčení osobních zdravotních potíží, kterými trpěli v poslední době. Nakonec dospějí k rozhodnutí, že všichni potřebují odpočinek a změnu prostředí, a tak se dohodnou na splavování Temže. Následně sepíší seznam věcí nutných k přežití a pokusí se věci sbalit do kufrů, což ale není vzhledem k jejich velkému množství příliš snadné. Navíc když už se jim to skoro podaří, vždycky zjistí, že něco zapomněli, a musí začít znovu. To ale není jediný problém, kterému budou muset tři společníci se svým psím kamarádem Montmorencym na dobrodružné plavbě čelit.

Anglický autor Jerome Klapka Jerome vystřídal ve svém životě různá povolání, od práce úředníka až po novináře a spisovatele. Jeho první knihou byl román Na jevišti bez angažmá, který sepsal podle svých vlastních zážitků z dob práce u divadla. J. K. Jerome s oblibou čerpal inspiraci ze svého vlastního života, nejinak tomu bylo i u jeho neznámější knihy Tři muži ve člunu, která vycházela z jeho společné plavby s manželkou. Díky své oblibě se dílo dočkalo i volného pokračování Tři muži na toulkách, kde se tři kamarádi setkávají pro změnu na cyklistickém výletě v Německu.

Tři muži ve člunu J. K. Jerome (obálka knihy)

Napínavý příběh se odehrává na řece Temži v Anglii, která protéká Londýnem až do moře. Není tedy překvapující, že se zábavně pojatý příběh o splavování řeky dočkal i komiksového zpracování. Propracované ilustrace od Kevina Jonese utvářejí atmosféru napínavé plavby od začátku až do konce. Také o vtipné komentáře a napínavé chvilky nebude nouze. Čtyři přátelé se svým specifickým pohledem na svět a mírnou špetkou škodolibosti dokážou pobavit nejednoho čtenáře.

Čtěte také: Indiana Jones. Další, starší a lepší komiksová dobrodružství

Pokud se však srovná knižní vydání s komiksovým, nemůže nové vydání vyhrát. Jedním důvodem je velikost, protože na cca 70 stran nelze vměstnat vše, co se vešlo do mnohem obsáhlejšího literárního vydání. Z toho plynoucím problémem je ochuzení o mnoho vtipných souvislostí a historek, které se prostě do komiksového vydání nevešly. Pokud tak někdo četl knihu předtím, může být částečně zklamán.

Kniha Tři muži ve člunu je vhodná jak pro mladší, tak i pro starší čtenáře. Mohou se pobavit vtipným a nevtíravým humorem, který není v dnešní době tak snadné najít. Se třemi přáteli a jedním psem se zkrátka rozhodně nudit nebudete.

Název originálu: Three Men in a Boat
Český název: Tři muži ve člunu
Autor: J. K. Jerome
Překlad: Michal Kočí
Obálka: K. L. Jones
Počet stran: 72
Vazba: brožovaná
Rozměry: 150 x 240 mm
Vydal: Grada, Praha 2011

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Tři muži ve člunu v novém hávu. Úspěch, nebo propadák?

Hide picture