Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Indiana Jones. Další, starší a lepší komiksová dobrodružství

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

4. 3. 2012

V prosinci vyšel již třetí omnibus dobrodružství Indiana Jonese. Po předešlých dvou, v lepším případě lehce nadprůměrných, konečně nějaký zábavnější. V omnibusu s podtitulem Další dobrodružství se snoubí nostalgie, akční scény a atmosféra původních filmů.

Zatímco většina filmových fanoušků se na komiksová dobrodružství Harrisona Forda v klobouku těšila, výsledek byl spíše zklamáním. První díl se povaloval těsně na hranici průměru (přičemž zřejmě nebýt hlavní postavy, padá pod průměr), druhý už měl nádech nadprůměru. Ale jen nádech, stále nic extra. Tuto smůlu prolamuje (u nás) nejnovější omnibus, tentokráte z podřady Další dobrodružství.

Old school

Přestože se jedná o příběhy nejstarší, zároveň mají největší kvalitu. A proč? Prvním důvodem je počet příběhů. Předchozí omnibusy obsahovaly tři až čtyři povídky, Další dobrodružství jich má osm. Historky nepůsobí natahovaně, neztrácí dech, naopak mají rychlý spád, akčnost (která v předchozích většinou vymizela) a náboj. Přitom se vše potřebné poví, takže nic nechybí a vše čtenář pochopí. Přesto jsou jednotlivé části lehce provázány, a tím pádem čtenáře více pohltí.

Čtěte také: Retrospektivní komiks tvrdí: Ještě jsme ve válce

Druhým prvkem je věrnost filmům. Ne v ději (ačkoli se zde objevuje povedená adaptace Dobyvatelů ztracené archy), spíše v atmosféře. Segmenty drží podobné základní myšlenky (ale najde se i překvapivý námět Noční můře v klubu) a dříve tolik chybějící vtip. Hlavní hrdina pronáší své typické hlášky na každém kroku a člověk se, i přes uběhlá léta, čas od času zasměje. Kniha se nesnaží o nic hlubokého, jen o čistou zábavu. A to se jí daří na výbornou.

Long, long time ago

Vedle sympatičnosti ve stavbě povídek se objeví i jedna část, která by českým čtenářům měla udělat extra radost. A to ve Dvaadvacetikarátové zkáze, kde se Indy plaví na československé lodi. A nejedná se o pouhou zmínku, Denny O‘Neill tyto reálie zná velmi dobře a dokázal tohoto prvku využít.

Nostalgie ve scénáři, nostalgie v kresbě. Čtenářům kreslíři předestírají nenáročnou lehkou linku, která je pro starší komiksy tak typická. A pro svou oblíbenost má důvod, opravdu moc hezky se na ni dívá. Vede děj a nijak od něj člověka neodlákává, přestože na detailnost není zanevřeno.

Kdo hledá dobrý omnibus s Indiana Jonesem v hlavní roli, ať sáhne po Dalších dobrodružstvích. Samozřejmě, nic světoborného, naivita plní všechny stránky, nicméně právě ta z obsáhlého souboru dělá kvalitní čtivo. Člověk se pobaví a není potřeba nijak přemýšlet. A díky tempu a počtu povídek zřejmě vůbec nevadí, když si za pár let Indyho Další dobrodružství přečteme znovu.

Originální název: Indiana Jones: The Further Adventures Vol. 1
Český název: Indiana Jones Omnibus: Další dobrodružství #1
Scénář: Walt Simonson, John Byrne, Denny O’Neil, David Michelinie
Kresba:
Kerry Gammill, Luke McDonnell, Sam De La Rosa, Dan Reed, Terry Austin, Ron Frenč, Gene Day, Richard Howell, John Buscema
Překlad: Michaela Macková
Obálka:
Kerry Gammill
Počet stran: 368
Vazba: vázaná
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BB/art, Praha 2011
Doporučená cena: 890 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Indiana Jones. Další, starší a lepší komiksová dobrodružství

Hide picture