Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Retrospektivní komiks tvrdí: Ještě jsme ve válce

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

18. 1. 2012

Obří projekt Příběhy 20. století stojí i za komiksovým sborníkem Ještě jsme ve válce. V nadprůměrné publikaci na čtenáře čeká třináct osudů skutečných Čechů (a Češek) podaných s přesvědčivě osobním přístupem.

Co se filmů týče, poslední dobou se jich tématu komunismu v našich zemích týká mnoho. Co se knih a rádia týče, také se zde něco objevuje. Co však v tomto ohledu výrazně zaostávalo, bylo komiksové médium. Toto prokletí láme publikace Ještě jsme ve válce. A jedná se o opravdový hit, vyšla v listopadu a již v prosinci bylo zapotřebí tisknout dotisk.

Hrabalův Hurvínek

Kniha servíruje třináct příběhů, přičemž každý vychází ze skutečných událostí, z vyprávění osob, jichž se povídka týká. A protože by nikoho nebavilo číst olbřímí článek zabývající se všemi povídkami, podívejme se alespoň na tři nejvýznačnější.

Za zřejmě nejpovedenější segment by se daly označit Hurvínkovi příhody od Davida Bartoně a Vhrstiho. Vhrsti do příběhu vnáší svou osobitou hravost a naivní linku, které perfektně k příhodám Leopolda Färbera sedí. Rovněž tak k době skvěle pasuje image úseku. Ten je vyobrazen ve stylu kreslených příběhů na pokračování, jaké mohli čeští čtenáři vídat kdysi v Ábíčku. Originální přístup činí z povídky zábavnou a ve své podstatě hrabalovskou (no, u příběhu podle skutečné události je to trochu podivné označení) frašku. Bomba.

Čtěte také: Zahrajte si geocachingovou hru s komiksem Ještě jsme ve válce

Další význačnou částí je zajisté příběh Chytřejší než oni, jehož scénář obstaral Mikuláš Kroupa a vizuál Tomáš Kučerovský. Výrazným ho udělal především fakt, že se zabývá tou odvrácenou stranou síly. Mužem, který spolupracoval s StB. Scenárista vše podává subjektivním, emoce vzbuzujícím způsobem a Kučerovský dodává pomyslnou korunku svou důvtipně metaforickou kresbou.

Abychom nezůstali jen u těch lepších příběhů, jmenujme si na závěr jeden slabší. A to poslední ve sborníku obsažený, Borské povstání od Mikuláše Kroupy a Petra Včelky. Bůhví (a autoři), zda-li se chyba objevila na stránce scenáristické či kreslířské, nicméně spousta mrňavých panýlků s miniaturními fonty opravdu nepůsobí dobře.

Děj je nepřehledný a flashbackové vyprávění neuspořádané až smysl nedávající. Navíc čtenář občas musí kroutit hlavou nad jiným řazením panelů, než na jaké jsou všichni zvyklí.

Seznam povídek:

 • Ještě jsme ve válce (Mikuláš Kroupa, Nikkarin)
 • Česání bílého medvěda (David Bartoň, Vojtěch Šeda)
 • V rodinném táboře (Adam Drda, Miloš Mazal)
 • Gestapácké razítko (Mikuláš Kroupa, Prokop Smetana)
 • Masakr „U Zabitého“ (Adam Drda, Martin Plško
 • Hurvínkovy příhody (David Bartoň, Vhrsti)
 • Luboš Jednorožec (Mikuláš Kroupa, Václav Šlajch)
 • Ten kluk přece nic neudělal (Adam Drda, TOY_BOX)
 • 15 let ve stodole (Adam Drda, Jiří Husák)
 • Poslední let (Mikuláš Kroupa, Hza Bažant)
 • Chytřejší než oni (Mikuláš Kroupa, Tomáš Kučerovský)
 • Mánička ze severu (Adam Drda, Branko Jelínek)
 • Borské povstání (Mikuláš Kroupa, Petr Včelka)

Ve výsledku se komiksová publikace stává zdařilým a velmi odvážným počinem. Také velice úspěšným. Takováto publikace byla na českém trhu potřeba. Takto vypadá dílo, které je natolik v hlavní vlně, že osloví i čtenáře, které jinak komiks naprosto míjí. A, ruku k srdci, na procentuálním hodnocení samozřejmě mnohé přidává to, že se prostě jedná o český komiks o české historii…

Název: Ještě jsme ve válce
Scénář: Mikuláš Kroupa, David Bartoň, Adam Drda
Kresba: TOY_BOX, Nikkarin, Miloš Mazal, Prokop Smetana, Vojtěch Šeda, Petr Včelka, Tomáš Kučerovský, Vhrsti, Jiří Husák, Martin Plško, Václav Šlajch, Hza Bažant, Branko Jelinek
Obálka: TOY_BOX
Počet stran: 184
Vazba: vázaná
Rozměry: 215 x 300 mm
Vydal: Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 345 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Retrospektivní komiks tvrdí: Ještě jsme ve válce

Hide picture