Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks Ú.P.V.O. – Sedmá a osmá kniha

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

26. 5. 2017

Osmá kniha, Vražedné místo, představuje pro Ú.P.V.O. opět novou cestu. Aniž by autoři museli nějak uměle tlačit na pilu, plynule se přechází do příběhu, pod jehož povrchem bublá šílenství. Pod jehož povrchem bublá peklo na Zemi. A aby na to byl člověk připraven, doporučuje se přečíst současně se sedmičkou, se Zahradou duší.

V Zahradě duší se vydáváme po vzoru klasických Hellboyových dobrodružství někam do zahraničí. Tentokrát nás cesty zavedou do Indonésie, kde se na jednom podivném ostrově Abe Sapien setká s někým, kdo by ho mohl znát už za jeho suchozemského života. Na cestě jej doprovází starý známý-dříve mrtvý kapitán Daimio, kolem jehož postavy se začíná vznášet podivné miasma.

Právě kapitán Daimio dále funguje jako epicentrum událostí, které propuknou ve Vražedném místě. Vzniknuvší horor pak připomene, že pojem vražedné místo nutně nemusí odkazovat jen k jedné vraždě.

Mike Mignola
Michael Joseph Mignola (1960) je americký spisovatel a výtvarník, vítěz ocenění Eisner Award v různých kategoriích, který do komiksového světa přivedl superhrdinu s pekelným původem – Hellboye. Vedle něho samozřejmě fušuje i do jiných komiksů, vždy se ale ke svému rudému dítěti vrací.

Na to, co přišlo ve dvou nejnověji u nás vydaných knihách, nás nic nemohlo připravit. Na to, co přišlo v knize osmé, nás ani sedmá kniha nemohla připravit. A přesto, jako by do sebe vše zapadalo. Jako by se k obratu o sto osmdesát stupňů, kdy čtenář jen sedí, zírá, a nechápe, co se to vlastně právě stalo a co tu dělá třeba Humr Johnson, schylovalo už strašně dlouho. A ze všeho nejvíc nechápe, jak je možné, že tak radikální změna nastala tak plynule.

Mike Mignola: UPVO #7Když vyšla Smrt, tvrdil jsem, že příchod Johna Arcudiho znamenal pro sérii obrovský skok a posunul ji z pouhého sekundanta na první příčky toho, na co si máme dávat pozor. Že Smrt možná překoná jen máloco z toho, co může přijít. Mýlil jsem se.

Zahrada duší představuje steampunkovou vyprávěčku o hellboyovském ostrově dr. Moreaua. Abeův příběh spirálovitě zahušťuje atmosféru celé knihy, která se téměř obejde bez klasické mignolovské nakládačky. Ano, samozřejmě přijde, ale dusné ovzduší by vše ustálo i bez ní.

Můj Bože! Ona je naživu! (ono je to ve světě Ú.P.V.O. ještě divné?)

Jistě, svět je báječné místo k narození, jestli vám nevadí, že štěstí není vždycky tak velký požitek. Jestli vám nevadí, že si tu a tam šeredně spálíte prsty. Vražedné místo je právě ono pálení prstů. Náznaky z minulých knih se spojují a třesou s celým světem Ú.P.V.O.

Na téhle sérii je krásné, že nestagnuje, neustále rozvíjí své postavy a nebojí se radikálních změn v týmu. A tak se může stát, že zrovna když jste v nejlepším, přijde usměvavý funebrák.

Co se kresby týče, Guy Davis předvedl v Zahradě duší jednu z nejlepších prací, které jsme od něho prozatím mohli vidět.

Očividně má pro steampunk sám slabost, protože jeho roboti, protože jeho všudypřítomné potrubí, protože jeho potápěčský styl z přelomu 19. a 20. století srážejí do kolen. I šílenosti z Vražedného místa zůstávají daleko za retrosci-fi ze Zahrady duší.

Goonovi letos vydání dvou dílů najednou prospělo především v tom, že slabou nulu vynivelizovala sedmička. V případě Ú.P.VO. nekulhá ani jedna kniha a dvojitá nálož jen umocňuje sílu obou dílů a podtrhuje jejich rozdílnost.

Takže dvojité vydávání věci jen prospívá. Jen škoda, že s ním asi nemůžeme počítat častěji než jedenkrát za rok.

Originální název: B.P.R.D.: Garden of Souls/Killing Ground
Český název: Ú.P.V.O.: Zahrada duší/Vražedné místo
Scénář: Mike Mignola, John Arcudi
Kresba: Guy Davis
Překlad: Jan Kantůrek, Alexanda Niklíčková, Ladislav Niklíček
Počet stran: 144/144
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2017
Doporučená cena: 499/499 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Ú.P.V.O. – Sedmá a osmá kniha

Hide picture