Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiksoví Avengers nacpou Do boje co nejvíce superhrdinů

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

12. 12. 2011

Pro fanoušky Marvel univerza vychází další obrovský skvost. Po nedávných Tajných válkách další olbřímí crossover Avengers: Do boje! A nejsou od sebe moc daleko, obojí má dětsky naivní příběh pro mladistvé. Jen ty Tajné války u staršího čtenáře vzbuzovaly alespoň příjemnou nostalgii.

Ukázka z komiksu Autor: George Pérez

Konečně je to tady! Konečně vychází Avengers. Konečně! A ještě k tomu od Kurta Busieka (scenárista Marvels-Zázraků a Conana: Dcery pána mrazu). Zřejmě takové bylo nadšení každého fanouška marvelovských superhrdinů. To ovšem po několika stranách docela opadává, když čtenář zjistí, že kvalitativně se Avengers připodobňuje k prvním obřím crossoverům, jako byly Tajné války.

Superhrdinský megagrupáč

Co se ale stalo? Vždyť Kurt Busiek (čas od času) nepíše moc špatně. Sám v úvodu říká, že se zřejmě snažili využít všechny nápady na příliš malém prostoru. Alespoň si sám zvládne přiznat svou chybu (i když ji použije spíše jako obhajobu).

Takto vše působí prvoplánově. Nezáživný příběh, v němž jde jen o to narvat co nejvíce superhrdinů do jedné akce. Když jich tam bude asi padesát, bude se to přece každému líbit, ne? Musí to pak být neuvěřitelně pompézní. Čím více suchopárných postav, tím velkolepější příběh.

Hrdinů později naštěstí ubývá. Příběhy mají sice stále prvoplánový naivní charakter, nicméně taková hrůza už to není. Alespoň nepůsobí tou falešnou okázalostí. Do toho se na pozadí rozvádí vztahy mezi postavami, které zpočátku působí opravdu dobře. Později je ale bohužel každému jasné, jak tyto segmentové příběhy skončí. K tomu se občas objevují nějaké dobré vtipy, ve výsledku ucházející čtivo. Jen spíše pro mladší.

Kýče kam se podíváš…

V orientaci na mladistvé si své přidává i kresba. George Pérez je sice na poli amerického komiksu docela legendou, nicméně jen co se amerického mainstreamu týče. Líbivá linka typická pro superhrdinské komiksy. Kýčovitě pohledná výtvarná stránka, jež jen vede příběh, ale nezaujme. K zaujetí kresbou slouží oslnivé výjevy čtyřicítky hrdinů na jednom obrázku, kterak do sebe buší. No, moc tedy nefungují.

Plusem kresby je výtečné pojetí hrdinů v druhé a třetí kapitole a fakt, že Thor má zpočátku plnovous. Alespoň někdy působí starší než rozjařený dvacátník.

Starší čtenáře tento omnibus moc nenadchne. Pro náctileté by to mohla být nová modla. Ovšem tu se člověk zasekává na otázce: jak se mládež okolo čtrnácti let bude orientovat v takovém množství u nás naprosto neznámých hrdinů? Ucházející čtivo, nicméně z Marvel omnibusů raději sáhněte po civilnějším Captainu Americovi či výtečném Daredevilovi.

Název originálu: Avengers Assemble!
Český název: Avengers: Do boje!
Scénář: Kurt Busiek, Mark Waid, John Ostrander, Joe Edkin
Kresba: George Pérez, Andy Kubert, Sean Chen, Derec Aucoin
Překlad: Jaroslava Kočová
Počet stran: 408
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BB/art, Praha 2011
Doporučená cena: 890 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiksoví Avengers nacpou Do boje co nejvíce superhrdinů

Hide picture