Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiksový odvaz Simpsonových by zasloužil opětovně svázat

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

9. 11. 2012

Další díl z klasické série Simpsonových pojmenovaný Komiksový odvaz se brodí stále ve stejných vodách. Nuda, přílišné množství gagů a občasný dobrý fórek. A přitom by se většinou příběh ještě dal zachránit.

Nový komiks Simpsonových slibuje Komiksový nářez. Samozřejmě se ho nedočkáte. Už asi miliontý díl, kde jeden od druhého obsahově nerozeznáte, jede stále v zajetých kolejích. V kolejích, které už jsou tak ošoupané, tak ošmirglované, tak sjeté, že se ztrácí a člověk se musí silně soustředit, aby si jich všiml. Stejný osud potkal humor Simpsonových.

Ian Boothby
Manžel Piy Guerry (kreslířky série Y: Poslední z mužů) tvoří pravidelně pro Bongo Comics sérii Simpsonovi a Futuramu. Je držitelem Eisner Award, televizním scénáristou (psal například Caspera) a mimoto si zahrál ve filmu Adama Sandlera Rivalové (Happy Gilmore).

Kvalita Simpsonových neustále osciluje okolo hranice průměrnosti. A možná to není úplná oscilace, ježto většina křivky se nachází pod padesátiprocentním rozhraním. O kus výše se vyskytují Čarodějnické speciály a na pole opravdu kvalitního komiksu se vyhoupl crossover Simpsonovi/Futurama: Propletená lapálie.

Za zmiňovaným crossoverem stál Ian Boothby, který dokázal něco téměř neuvěřitelného. Udělal Simpsonovi zábavnými. A ačkoli zde má pouze čtyřstránkovou taškařici, i tak obsadil post toho nejlepšího, co uvnitř naleznete. Humorné, zábavné, správně ujeté (ovšem samozřejmě jen v Simpsonovských omezených mezích) a hrající si se čtenáři.

Zbytek komiksu servíruje masivní spotřební čtivo. Přesně odměřená dávka humoru, odbočky od přesně vytyčených mantinelů zakázány. Fungovalo to před několika lety, tak to přece musí fungovat i teď, po tisícím pětistém čtyřicátém osmém převaření, ne? Ne.

Komiksoví Green Day

Zajisté znáte kapelu Green Day. Ty superdrsné pankáče plivající na autority a americkou kulturu. Ty neznabohy a nebojácné rebely. Ty v mezích slušnosti a líbivosti provokující ubožáky na pochodu se slogany Pojďme udělat (nagelovanou) revoluci! Tak na podobném ponižujícím principu staví Simpsonovi.

Suchaři vědí, že humor lidi baví. Uměle ho tak naroubují do svých děl. Dále se tam musí objevit slavné osobnosti a provokace. No a co, že se tam nehodí? Jo, dobře fungují prý i hlášky. Půl stránky (i více) zaplníme rádobykomediální scénkou. Koho zajímá, že s příběhem vůbec nesouvisí, akorát ho natahuje a otravuje?

Green Day dělají ohromnou ostudu punku, protože neznalí jim to gesto žerou, na jiné kulturní sféře pak plení (i když ne punk) Simpsonovi.

Simpsonovi přináší pro jednodušší čtenáře povedenou zábavu. Pro někoho, kdo nerad paskvil, absolutní nuda. Ovšem pokud má někdo peníze, že neví co s nimi, vůbec by se neměl bát do Simpsonových investovat. Na odpočinek, kdy chce člověk absolutně vypustit, to zas tak špatná volba není. Nemajetní: Radši Leonarda, nebo Gastona.

Název originálu: Simpsons: Comics A Go-Go
Český název: Simpsonovi: Komiksový odvaz
Scénář: Ian Boothby, Scott M. Gimple. Jeff Rosenthal, Dan Studney, Jim Lincoln, Rob Hammersley, Billy Rubenstein
Kresba: Tim Bavington, Chris Clements, Phil Ortiz, Stephanie Gladdenová, Eric Tran
Překlad: Petr Putna
Počet stran: 128
Vazba: paperback
Rozměry: 165 x 255 mm
Vydal: Crew, Praha 2012
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: ** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiksový odvaz Simpsonových by zasloužil opětovně svázat

Hide picture