Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Baltimore: Tajemný poutník a další příběhy

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

20. 9. 2018

Baltimore. Statečný cínový vojáček na cestě za pomstou, která může být stejně tak i spásou světa. Anebo ne. Ať je tomu, jak je, tenhle nebojácný lord se dočkal překladu třetí knihy Tajemný poutník a další příběhy, která jej zachytává sice na různých místech, vždy ale ve stejné situaci – držkobití a nestvůry.

Existuje na světě ještě nějaké místo, jež by nebylo prosáklé zlem? V Louthu na vás čekají navrátilci z první světové války, v Akvitánii maličcí nenasytové, z nichž mají nahnáno i upíři, v Tulingartu otroci sloužící dalším stvořením a ve Veroně máte možnost zhlédnout podivnou činohru. Chcete utéci do Bijelogory? Počítejte s něčím mezi Frankensteinem a Moreauem. Pak možná oceníte dokonce i inkvizitory v Sarajevu.

Mike Mignola
Michael Joseph Mignola (1960) je americký spisovatel a výtvarník, vítěz ocenění Eisner Award v různých kategoriích, který do komiksového světa přivedl superhrdinu s pekelným původem – Hellboye. Vedle něho samozřejmě fušuje i do jiných komiksů (například Baltimore), vždy se ale ke svému rudému dítěti vrací.

Je osvěžující míti po ruce i jiné Mignolovo dílo než komiksy z Hellboyova světa. O to více, drží-li si onen kousek tak kvalitní atmosféru, jakou nastolil Baltimore v Morových lodích.

Mignola miluje povídky. Hellboyovskou sérii tvoří z poloviny povídkové svazky, Ú.P.V.O. uvozovaly dvě příběhové knihy, a nyní jsme k tomuto momentu dorazili i s lordem Baltimorem.

Když se člověk zamyslí nad dějovým rámcem Baltimora, nijak ho takový sborník nepřekvapí. Dějová linka lorda pronásledujícího upíra vážně nevydrží na osm knih ani když tam přimícháte inkvizitora, který pro změnu pronásleduje lorda. Možná trochu natahování, přesto víceméně uznatelný krok.

Problém je, že, jak už bylo zmíněno, Baltimorův příběh stojí zatím za starou belu. Proč jej tedy vůbec číst? Kvůli atmosféře. Kvůli atmosféře hustší než ta, která proplouvá Hellboyovskou temnotou. Kvůli atmosféře, která vás po pěti stránkách Morových lodí semele a nepustí.

Bohužel se zdá, že si onu atmosféru nedovedou udržet krátké příběhy představované v Tajemném poutníkovi. Povídky devalvují na přímočaré, jednoduchoučké schéma dojdu do vesnice-potkám monstrum/monstra-namlátím jim. Vynásobte sto šedesáti stranami a máte prvotřídní zabíječku jakékoli nálady či energie.

Ne že by se v povídkách občas nevyskytl dobrý nápad, ale bezduché mlátičky se zkrátka už zajedly. A to už proklatě dávno. Atmosféra ta tam, poutavost také. Čtenáře nezajímá, jak příběh skončí, a i kdyby ano, pak by konec odhadl ještě dříve, než by povídku začal číst.

Baltimore prý o požehnání už nestojí. My ano.

U Tajemného poutníka nám zbývá alespoň Stenbeckova kresba. Díky Stewartovu koloringu je to radost pohledět a neuvěřitelné se zdá, že se stále vyvíjí. Nemohu si pomoci, ale v některých částech jako bych se díval na hororové komiksy Richarda Corbena.

Je to smutné, ale i tak slibná série jako Baltimore má slabší části. A je-li zbytek takové kvality, jako prvé dvě knihy, o to více se takový pokles projeví a zabolí. I přes nakouknutí do Inkvizitorovy historie a i přes prvotřídní plakát k veronskému divadlu je Tajemný poutník právě takovým osudovým propadem. V Baltimorově světě to možná neplatí, ale my stále ještě můžeme zvolat, že naděje umírá jako poslední. Tou nadějí je další kniha.

Originální název: Baltimore #3: A Passing Stranger and Other Stories
Český název: Baltimore #3: Tajemný poutník a jiné příběhy
Scénář: Mike Mignola, Christopher Golden
Kresba: Ben Stenbeck
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 160
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2018
Doporučená cena: 599 Kč

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

RECENZE komiksu Baltimore: Tajemný poutník a další příběhy

Hide picture