Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Černá palice: Tajemství počátků

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

5. 12. 2017

Ačkoli Jeff Lemire platí celosvětově za jednoho z nejvlivnějších současných komiksových scenáristů (čas od času zabrousivších i do kreslířských vod), u nás byl až ostudně opomíjen. Mohli jsme jej zaregistrovat jen jako doprovodného scenáristu u Ligy spravedlnosti. Nyní jej na jedné podivné farmě můžeme poznat v jeho nejčerstvější, ale nejtypičtější poloze.

Deset let. Dlouhých deset let od doby, kdy se tu všichni ocitli. Prý superhrdinové. Kdysi se jali zachraňovat svět. Teď nedokážou zachránit ani sami sebe. Co přesně tuhle podivnou partu na pitoreskní farmu dostalo? A co jim brání opustit ji? Vítejte v bizarním světě Jeffa Lemirea.

Jeff Lemire
Jeff Lemire se narodil v Kanadě, v zemi rozsáhlých opuštěných farem a nekonečných temných lesů. A dává to čtenáři na vědomí neustále, ať už přestěhováním Ligy spravedlnosti do Kanady, nebo svými vlastními komiksy jako Sweet Tooth či Černá palice, kde se snoubí existenciální úzkost s depresí, tma se stínem a mrtví s neživými.

Práce Jeffa Lemirea budí rozruch sice i na poli superhrdinského komiksu, ale to pravé pozdvižení se zvedá především kolem jeho autorských, nebo nezávislejších komiksů. Nejinak tomu tak je i u Černé palice, kde se dohromady snoubí jeho zkušenosti z obou těchto táborů.

Čekáte-li superhrdinský komiks, buďte připraveni, že dostanete něco jiného. Temná zeď stavěná na stránkách před vámi ale používá přesně ty kameny, které tak povědomě znáte – jen na základních klišé superhrdinských komiksů nestaví bezmyšlenkovitou akční řežbu, ale existenciální drama.

Přesně tenhle koktejl ale působí tak svěže, nevymezování se vůči něčemu, ale naopak pohlcování vlivů a jejich ohýbání. A tak tu můžeme najít parafráze a odkazy na Kapitána Ameriku, Supermana, Martian Manhuntera, Mary Marvelovou nebo třeba Bažináče. A tím aluze nekončí, objeví se mimo jiné karikatura Cthulhu a aby kreslíř Dean Ormston ukázal, že si v tom stínem zahaleném světě udržel i smysl pro humor, najdeme i plakát na souboj Jeffa Lemirea a Davea Stewarta.

RECENZE komiksu Cerna palice: Tajemstvi pocatkuNa tomto podloží ale raší příjemně nepříjemně znepokojivý příběh opředený záhadami, k nimž se sice pár klíčů objeví, ale rozhodně je nejsme schopni po prvním díle zplna rozklíčovat. Ale proč taky, vždyť je tak krásné topit se v nich.

Každý sešit autoři věnují (vedle průběhu běžného příběhu) bližšímu seznámení se s jednou z postav, takže se nám již v první knize charaktery rozvinou do celkem plastických, živých podob. A celé je to taková hezká, velice, velice nadprůměrná seznamovačka, kdy říkáte no jo, hezký, ale pak přijde sešit o Reném Bizárovi a dostane vás do kolen.

René Bizár. To je ono. V tu chvíli vás Lemire přesvědčí, že za tím vším opravdu bude něco víc a že od téhle série nemáte nic očekávat, protože byste dostali přesný opak. A ten opak se na vás vrhne s dravostí leoparda, zahryzne se vám do hrdla a prokousává se, jak hluboko jen může. Ano, to je ono. To je Jeff Lemire a to je ten zcela zásadní moment ukazující to, že půjde o velice komplexní a velice dobře propojenou story, kde se o tajemno nemusíme bát.

Vypadá to, že máme před sebou den plnej sluníčka

Pak přijde perfektní pocta EC Comics v podobě příběhu vyprávěného Madam Vážkou a tím Černá palice jen potvrzuje svou pozici série, na kterou se vyplatí dávat si pořádný pozor.

Též Dean Ormston předvedl skvělou práci. Když odhlédneme od občasných kiksů v obličejových partiích (jako ujíždějící oči), dovede skvěle držet atmosféru. Tomu prospívá především světoborný koloring Davea Stewarta známého snad z poloviny komiksů Comics Centra. Ten zatloukl radosti poslední hřebíky do rakve a pohřbil ji hluboko do hlíny amerických zapadákovů. Ten může za to, že na vás ve vzpomínkách dýchne atmosféra zlatého věku amerických komiksů.

Černá palice byla příjemným překvapením. A také splátkou českého trhu obřímu jménu Jeff Lemire. Comics Centrum letos začalo několik sérií, z nichž dosud nejvýrazněji působil Baltimore. Černá palice tuto jeho pozici nejspíše o jednu příčku posunula. Není jiná možnost než se těšit na další, snad neméně senzační díl. A je báječné, že je projednou český trh v podstatě souběžný s Amerikou namísto lovení v její historii.

Originální název: Black Hammer #1: Secret Origins
Český název: Černá palice #1: Tajemství počátků
Scénář: Jeff Lemire
Kresba: Dean Ormston
Překlad:
Alexandra Niklíčková
Počet stran: 192
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2017
Doporučená cena: 599 Kč

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

RECENZE komiksu Černá palice: Tajemství počátků

Hide picture