Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Černá palice: Zvrat

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

29. 11. 2018

Expozice, kolize, krize, peripetie a katastrofa. Taková bývá klasická stavba dramatu. A tak se jeví stavba Černé palice. Tajemství počátků uvedlo do děje, seznámilo s důležitými částmi historie postav. Nyní přichází čas na nějaký ten dramatický prvek. Na zvrat. Na Zvrat.

Na farmu přichází dcera Černé palice. To znamená, že možná existuje cesta sem. Znamená to, že existuje i cesta odsud? A nehodila by se právě teď, kdy to vypadá, že se vše jen sype? Od vztahů s obyvateli obce po samotnou vůli k životu? A v některých případech možná i po samotný život?

Jeff Lemire
Jeff Lemire se narodil v Kanadě, v zemi rozsáhlých opuštěných farem a nekonečných temných lesů. A dává to čtenáři na vědomí neustále, ať už přestěhováním Ligy spravedlnosti do Kanady, nebo svými vlastními komiksy jako Sweet Tooth či Černá palice, kde se snoubí existenciální úzkost s depresí, tma se stínem a mrtví s neživými.

Tajemství počátků rozhodně vyvolávalo dojem, že v Černé palici půjde o jakousi dospělou poklonu superhrdinským komiksům zlaté éry. Ale ani zdaleka jsme nečekali, nakolik to bude pravdou.

Opět se pohybujeme ve dvou rovinách. Ve světě, kde se hrdinové v barevných kostýmech prohánějí po ulicích a starjí se o pořádek a mír, a ve světě, kdy se bez kostýmů prohánějí po poli a starají se o úrodu. Přijde vám ta první možnost v dnešní době už pitomá? Ani nevíte jak! A není to krásné?

Ač to trochu zavánělo parodií, Černá palice mnohem více působí jako hold zlatému věku. Se všemi hloupoučkými zkratkami, podivně nenahodilými náhodami a citelnou rukou osudu se vše v minulosti řítí v pastelových barvách pod rouškou klišé a otřepaných konstruktů.

RECENZE komiksu Cerna palice #2To by se možná mohlo zdát špatné, ale v kontrastu s dospělým světem na farmě si uvědomujete, nakolik jde o scenáristický účel. Nakolik si úzkostný existencialista Lemire dovedl osvojit zašlou superhrdinskou zkratku, a doprovázenou nabubřelými větami ji využít. Každý z nás v komiksu začínal u superhrdinů, nebo alespoň u středního proudu. A v každém z nás takováhle láskyplná pocta dovede vzkřísit tu jiskru nostalgie a probudit staré lásky.

Láskyplně však rozhodně nepůsobí dění na farmě. Ačkoli plyne jaksi pomalu, nemůžeme se zbavit dojmu, že pod povrchem něco bublá. Něco neveselého. Něco temného. Zdaleka vše nechápeme a možná se příběh zas tolik neposunul, ale přesto do sebe věci začínají zdánlivě zapadat, a rýsující obrázek nevypadá nijak dobře (ale přesto lákavě).

Já — lord Hvězdvěd — bojuji již celou věčnost se ztělesněním všezla

Kresba Deana Ormstona se zdá jako výborná volba. Ostře řezaná na farmě, trochu plošší ve světě superhrdinů. Vynikají v nich všechny hrátky s odkazy jako černý Odin nebo psí superhrdinové. Možná občas Zlatuška vypadá trochu jako trpící Downovým syndromem, ale to je asi tak vše, co se Ormstonovi dá vyčísti.

Příjemně působí i hostovačka malajského medvěda Davida Rubína. Vesmírné dobrodružství jako z původní série Star Treku nabývá na hravosti a ve své zjednodušené lince plyne jako procházka cartoonovým sadem.

Černá palice se vybarvila do postmoderního kabátku, jaký se u Comics Centra zdá možná trochu překvapivý, přesto mu ale sluší. Lemire dokázal, že nejde o lacinou parodii, ale o zcela dospělý příběh, který snoubí temnou úzkost s pestrobarevnou nostalgií zlaté éry superhrdinů. Loňské novinky Comics Centra patřily k nejlepším načatým sériím v Česku za několik let.

Originální název: Black Hammer #2: The Event
Český název: Černá palice #2: Zvrat
Scénář: Jeff Lemire
Kresba: Dean Ormston, David Rubín
Překlad:
Alexandra Niklíčková
Počet stran: 176
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2018
Doporučená cena: 599 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Černá palice: Zvrat

Hide picture