Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Craiga Thompsona Pod dekou

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

30. 10. 2018

Po třinácti letech vychází nové vydání nejslavnějšího grafického románu Craiga Thompsona Pod dekou. Grafického románu, který tehdy sklidil ceny, kde se dalo, a který rozvířil vody českého překladového komiksu, jenž se pro většinového čtenáře stále ještě zmítal pod poryvem větru v pláštěnce.

Matka i otec silně katolicky založení. Vesnice v oblasti, kterou sníh přikrývá téměř neprodyšně. Maloměšťácká škola. A do toho první láska. Osudová láska, která otřese vaším životem a na niž budete vždy vzpomínat s píchnutím kdesi u bránice. Láska rámovaná andělskou bělobou sněhové deky.

Craig Thompson
Michiganský rodák, který však vyrůstal na venkově ve Wisconsinu, si svými rozmáchlými grafickými romány získal uznání jak na nezávislé scéně, tak kupodivu i mezi středněproudovými čtenáři a posbíral řady cen. Čeští čtenáři se s ním mohli setkat prostřednictvím komiksů Pod dekou a Habíbí.

Třináct let. Třináct let uběhlo od doby, kdy se čeští čtenáři poprvé zachumlali do peřin a na hruď si položili Pod dekou. Pod dekou, grafický román o kráse pomíjivosti, o vzpomínkách, návratech a nostalgii. A tak držet nové vydání vyvolává stejnou nostalgii, která byla Thompsonovým hnacím motorem.

Nutno říci, že tento pocit vzpomínání na první lásku a nesnáze dospívání dovede Thompson předat s neuvěřitelnou jednoduchostí, lehkostí a přesto emotivností. Lehký obrázek v černobílé ve vás mnohdy dovede vzbudit mnohem více emocí než přeplácané umělecké dílo plné photoshopových efektů.

Přesto se Pod dekou skrývá příběh veskrze banální. Ovšem není život ve skutečnosti pln právě takových věcí? Nejsou ve skutečnosti právě banality těmi nejdůležitějšími okamžiky našeho bytí? Při čtení Pod dekou si mnozí čtenáři jistě vzpomenou sami na sebe v oněch letech dospívání, a v návalu krasosmutnění ponoří se do vod svých vzpomínek, mísíce je s řekou minulosti Thompsonovou. Že vás se to netýká? I kdyby ne, Thompsonova řeka je pro dva hluboká dost.

I chyba je lepší než nic

Tato síla může být samozřejmě vnímána i jako slabina. Ano, z oněch šesti set stran prýští míza melancholie jako z máločeho jiného, ale bohatého příběhu nebo zásadního sdělení se nedočkáte. Nemáte-li chuť na pouhou laskavost a smířlivost, byť s polevou toho žalu, ale radši byste si dali něco epičtějšího nebo sdělnějšího, nic si od monumentálního rozsahu neslibujte. Zde se nedá než doporučit Thompsonův komiks, na který jako by Pod dekou bylo pouhým tréninkem – opus magnum Habíbí.

I co se týče kresby, jsme na stejné koleji. Thompson má komiksové médium v malíčku a především jeho práce s prázdnou, bílou plochou je zcela fenomenální, ale když Pod dekou srovnáte s Habíbí, spatříte jisté prvky nevyzrálosti. Ona nevyzrálost jako by ke komiksu seděla, ale není to ono. Doporučený postup je rozhodně Pod dekou – Habíbí, nikolivěk naopak.

Pod dekou se pohybuje přesně na hraně mezi plochami, na nichž se mnozí cítí tak bezpečně – mezi středněproudým a intelektuálním komiksem. Ponechává si lehkost vyprávění, ale přesto předává nejniternější pocity. Právě v tom můžeme vidět jeho úspěch – má co říci oběma táborům. Máte odvahu ponořit se v myšlenkách do Thompsonova dospívání? Máte odvahu ponořit se v myšlenkách do Thompsonova dospívání?

Originální název: Blankets
Český název: Pod dekou
Autor: Craig Thompson
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 592
Vazba: Pevná vazba
Vydal: BB/art, Praha 2018
Doporučená cena: 790 Kč

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

RECENZE komiksu Craiga Thompsona Pod dekou

Hide picture