Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Dona Rosy: Život a doba Skrblíka McKváka

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

29. 5. 2018

Don Rosa bývá po Carlu Barksovi považován za nejdůležitějšího tvůrce kačeřích příběhů. Mnozí fanoušci si jej považují dokonce ještě více než samotného Barkse. Čím si takové místo vydobyl? Životem a dobou Skrblíka McKváka.

Skrblík byl mladičký Skot pocházející z nuzných podmínek zchudlého klanu McKváků. Již odmala byl veden k tomu, aby si vydělal ohromné jmění, a aby si jej vydělal čestně a poctivě, v píli a potu, přestože svět kolem něj kypí lumpy a zlořády. Don Rosa nám předkládá jeho vývoj od pracovitého hošíka přes světového dobrodruha až po zlatokopa s první miliardou na kontě. Sledujeme jej až do chvílie, kdy se ze starého McKváka stává ten známý kolenovrt, držgrešle a ostatně skrblík.

Don Rosa
Keno Don Rosa se narodil roku 1951 v Americe do rodiny s italskými kořeny. Jako každý správný hoch vyrůstající ve Spojených státech v mládí hltal komiksy od Walta Disneyho. Ačkoli Myšákovi Mickeymu nikdy nepřišel pořádně na chuť, kačeřím příběhům (především těm od Carla Barkse) zcela propadl. Když se tedy po pár vlastních komiksech naskytla možnost tvořit právě je, svou posedlost Barksem zúročil a vytvořil zásadní kačerovský kánon.

Kačeří příběhy často trpí epizodičností. Tou sice nijak netrpí zábavnost, humor či akce, ale vybudovat opravdu epický příběh se na pár stránkách moc nedá. Život a doba Skrblíka McKváka tvoří čestnou výjimku.

Rosovi se takový epos podařilo vystavět perfektně. Aniž by ztrácel jakýkoli nadhled či lehkost, ilustruje Skrblíkův vývoj od malého káčete po legendárního kačera. Jakkoli fungují jednotlivé kapitoly samy o sobě, dávají dohromady celek, jímž se prolíná také Skrblíkova přeměna od dobromyslného Skota v lakomého, sebestředného chvástala.

Ano, chvástala. Přesto jím komiks zmítá od jednoho dobrodružství k druhému, takže se chvástání dá považovat za oprávněné, nadto založené na pravdě. Skrblíkovy výpravy kolem celého světa plní stránky akcí, honičkami, divou zvěří všeho druhu a zajímavostmi z různých koutů.

Don Rosa: Zivot a doba Skrblika McKvakaÚctu si zaslouží Rosovo lpění na Barksově kánonu. V předmluvách předcházejících každé z kapitol nechá čtenáře nahlédnout do ohromných rešerší, které při tvorbě komiksu vykonal. Po jednotlivých listech se tedy objevují postavy z padesátých let a Skrblík prožívá příhody v Barksových příbězích jen zmiňované. Občas (především v jedenácté kapitole) tato obsese sklouzává k rigidnímu metání scén, jinak si ale taková práce a pečlivost zaslouží poklonu.

Poklonu si zaslouží i po kresebné stránce. Rosova detailní kresba do panelů pašuje hromady drobných vtípků a má smysl pro anatomii i dynamičnost.

Někteří se ozývají proti malému formátu, v němž údajně nemá Rosova kresba takovou možnost vyniknout, ale nepatřím k těm, kteří si s radostí ke stránkám komiksu přistaví štafle, aby dohlédli na první panel. Za mě je velikost českého vydání vyhovující a Rosa dokáže okouzlit i v ní.

Rozdíl mezi Blackheartem a Zloslavem

Co však českého kolísá, toť redakce. Jako by se označení Lucie Kučové jako odpovědné redaktorky odvíjelo spíš od toho, že odpovídala na e-maily.

Nějaká ta češtinářská chybička sem tam unikne sebelepšímu korektorovi, ale taková nesouslednost v počešťování, kdy je to jednou Zloslav, jednou Blackheart, jednou Kvakymír, jednou Quackmore, to by se dít nemělo ani v poloamatérském nakladatelství, u obra Egmontu je to ale už na vykázání do kouta s čepicí hloupý osel. U dětského komiksu by se to pak nemělo dít už vůbec.

Život a doba strýčka Skrblíka se možná může pyšnit několika redaktorskými šlendriány, jako celek však jde o naprostý vrchol toho, co u nás ze světa Kačerova dosud vyšlo. Komiks, který by žádnému Disneyho fanouškovi neměl chybět. Stejně jako žádnému rostoucímu čtenáři.

Originální název: Life and Times of Scrooge McDuck
Český název: Život a doba Skrblíka McKváka
Scénář a kresba: Don Rosa
Překlad: Miloš Komanec, Roman Sikora
Počet stran: 264
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Egmont, Praha 2018
Doporučená cena: 399 Kč

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

RECENZE komiksu Dona Rosy: Život a doba Skrblíka McKváka

Hide picture