Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksů Goon: Dost prokletí pro všecky a Pohroma jménem svědomí

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

19. 4. 2018

Goon. Když si odmyslíme překlad názvu, zní to jako pokřik retardovaného kluka, který si strká tužky do nosu a skáče jako opice. A víte vy co? Ono to Goona přesně vystihuje. Takový hošík s versatilkou trčící z nosu dokáže vzbudit dvě různé emoce: Buďto znervózníte, nebo to hodíte za hlavu, a prostě se mu zasmějete.

V Dost prokletí pro všecky se vrací starý známý, Krkavec. S Krkavci ale už odnepaměti přichází špatná předtucha. Předtucha, jež bude stát životy nejednoho Goonova spojence (zdánlivého?). A pak jej semele Pohroma jménem svědomí, kde přichází moment střetu s démonem z minulosti, Labraziem. Démonů minulosti tu ovšem bude více.

Eric Powell
Eric Powell se narodil roku 1975 v Tennessee. Ačkoli tvořil komiksy pro Dark Horse, DC Comics i Marvel, proslavil se až sérií Goon pro menší Avatar Press. Záhy Goona odkoupilo Dark Horse a k Powellovi se začaly hrnout mnohé nabídky. V ČR kromě minimalistických zásahů (například obálka Crwe) vychází jen Goon.

Goonovi ze všech sérií, které Comics centrum vydává, prospělo vydávání po dvou knihách nejvíce. Když loni vyšel nultý díl, válel se při porovnání s pozdějšími díly kvalitativně kdesi v blátě. Zachraňovala to jen současně vydaná sedmička. Nyní působí osmá kniha jen jako předehra k deváté.

A to je její problém. Ačkoli se některé věci v Goonově světě nadobro změní a mají dopad na děj budoucí, člověk se při čtení a především po dočtení nemůže zbavit dojmu, že se vlastně nic nestalo. Ano, úvodní část o historii koňožroutského světa si drží příjemnou atmosféru, ale to, co přijde pak, se nedá nazvat záživným čtením ani s přivřenýma oběma očima. A že by mělo na povrch probublávat nějaké hrůzné napětí, očekávání velkého? Ani zdaleka. Po Vaughanově předmluvě zklamání.

Liše vyznívají i vtipy, a nezachrání to ani povídky cizích autorů. Vtip o petardě do ucha patří mezi ty nejlacinější (s laciností sice Goon pracuje, ale teď vážně nebyl ve formě) a z cizích povídek sice čpí nadšení ze sáhnutí na Goona, ale tím to končí.

Což by znamenalo pro letošek Goonovské zklamání. Naštěstí Pohroma jménem svědomí rozhodně není pohromou. Možná trochu postrádá nějakou superepičnost, kterou by člověk od takového svazku očekával, ale nijak jí to neubírá na síle a vtipnosti.

Jako by Eric Powell ten slabý díl potřeboval na sesbírání sil, protože v deváté knize už sází vše, co od něho očekáváme: Šílené rámečky, hlášky, obludky a s lehkým zpožděním začne budovat napětí, aby vše zakončil ve velice elegantním stylu. Powell ve vrcholné formě.

Hubomor

Co se kresby týče, tam Powell nezakolísá nikdy. Ba dokonce si dovolím tvrdit, že toho mnohem více předvedl v Dost prokletí pro všecky, kdy v první kapitole líčí zasněžený Koňožroutský les. Rovněž tak si pozornost zaslouží šílená kresba povídky v podání Rebeccy Sugarové a Franse Boukase. Mít něčeho takového sto stran, bez poškození mozku neodejdete.

Pohroma jménem svědomí patří mezi vrcholné části Goonovy ságy. Chcete-li si užít tak, jak jste u Goona zvyklí, hrrr na ně! Jen doufejme, že se podobné Powellovy lapsy jako Dost prokletí pro všecky nestanou zvykem nutným ke stvoření něčeho pořádného.

Originální název: Goon #08: Those that is damned / Goon #9: Calamity of conscience
Český název: Goon #08: Dost prokletí pro všecky / Goon #9: Pohroma jménem svědomí
Scénář a kresba: Eric Powell, Rebecca Sugarová, Frans Boukas, John Arcudi, bratři Fillbächovi, Bob Fingerman
Překlad: Alexandra Niklíčková
Počet stran: 144 / 128
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2018
Doporučená cena: 499 Kč / 499 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksů Goon: Dost prokletí pro všecky a Pohroma jménem svědomí

Hide picture