Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu: Goon umravňuje Zvrhlé choutky svých nepřátel hasákem a pěstmi

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

4. 4. 2016

Ačkoli to ještě v posledních chvílích nevypadalo dobře, nakonec se fanoušci pochlapili a Goona podpořili. Díky tomu máme na stole již pátou knihu Goonových dobrodružství, tentokrát s podnázvem Zvrhlé choutky.

Krkavec, náš starý známý nesmrtelný nekrokanibal, získal páku na Pátera Monster. Jeho pravé jméno. Což se samozřejmě Páterovi příčí a nehodlá to nechat jen tak. Když se do jeho zvrhlého plánu připletou cikánské čarodějnice, španělsky mluvící démoni a příšery pod umyvadly, Goon bude mít opět co na práci. Hasák čeká na čerstvou krev.

Eric Powell
Eric Powell se narodil roku 1975 v Tennessee. Ačkoli tvořil komiksy pro Dark Horse, DC Comics i Marvel, proslavil se až sérií Goon pro menší Avatar Press. Záhy Goona odkoupilo Dark Horse a k Powellovi se začaly hrnout mnohé nabídky. V ČR kromě minimalistických zásahů (například obálka Crwe) vychází jen Goon.

Goon má kolísavou kvalitu. Dobře, u prvních dvou knih to můžeme přičíst jakémusi rozjezdu, protože trojka byla úplně senzační, ale čtyřka zase o kousek spadla. Nejnovější pětka pak opět míří vzhůru.

Zvrhlé choutky se maličko odlišují jednotícím prvkem. Celou knihou konečně prochází delší příběh. Sice zvolna a i tak se objeví spousta odboček, ale prochází. A komiksu to jen prospívá. Člověk tam má na co být v celku zvědavý, a přesto se baví především u sešitových minipříběhů.

Eric Powell: Goon #5Tentokrát není Goonův humor tak ujetý, najíždí se na trochu vážnější/temnější kolej, ale ani zdaleka není krotký či nevtipný. A to jak v jednorázových vtipech jako Domov inkontinentních důchodců, nebo u dalekosáhlejších, jako celý příběh o cikánech.

Právě zmiňovaný cikánský příběh představuje vedle povídky o ňadry posedlé příšeře z cizí dimenze Goonův dosavadní vrchol. Jedna hláška za druhou, příběh s hlavou i patou a vtipně řízné vyvrcholení. A přitom se o kousek posunou i události v pozadí. Bravissimo.

Soudruh Goon s pěstmi jako buldozery

Přestože se zdálo, že už se Powell nemá kam posunout, vypadá to, že opravdu udělal další krok. Jeho kresby stále překypují barvami, lehkostí a nadsázkou, stále bezchybně vedou příběh, ale zdají se více atmosférické.

Goon je jako na houpačce. Jednou dole, jednou nahoře. Tentokrát se bezpochyby nachází právě v amplitudě. A bude-li se toho držet i nadále, může tam zůstat ještě pěknou dobu.

Název originálu: The Goon: Wicked Inclinations
Český název: Goon: Zvrhlé choutky
Scénář a kresba: Eric Powell
Překlad:
Václav Dort, Martin Trojan
Počet stran: 128
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2016
Doporučená cena: 499 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu: Goon umravňuje Zvrhlé choutky svých nepřátel hasákem a pěstmi

Hide picture