Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Jamese Stafforda: Truchlivý amoret pražský

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

9. 6. 2017

Praha dokáže uhranout kdekomu. Od alchymistů dob dávno minulých až po uměleckou obrodu dob současných. Nejinak tomu bylo i u Velšana Jamese Stafforda, jehož komiks Truchlivý amoret pražský se, jak už název vypovídá, odehrává právě v této metropoli.

Mnoho Pražanů ví, že se ničeho nemusí bát, protože mají svého ochránce – legendárního Péráka. Ale málokdo už ví, že na to Pérák nikdy nebyl sám, už po čtyři století totiž ulicemi prolétá amoret Xavier Sněžný. Ve sbírce komiksových povídek Truchlivý amoret pražský se dozvíme o jeho zrodu, problémech s okřídlenými hlavami i o mluvících oběšencích z Malé strany.

James Stafford
James Stafford je americký kardinál a arcibiskup z Denveru. Ale Truchlivého amoreta pražského má na svědomí jiný James Stafford, Velšan se zájmy v trochu jiném spektru. Ovšem spojovacích znaků je až podezřele mnoho – od záliby v malých andělíčcích přes slabost pro historii po víru v posmrtný život svatých (ale jen jeden z nich si pod tím pojmem představuje zombie).

Truchlivý amoret pražský vzbudil velká očekávání. Komiksy se moc často v Praze neodehrávají, ještě méně ty od původem zahraničních tvůrců. Po běžném prolistování je pak kouzelná atmosféra Prahy hmatatelná na každém stránce.

I po skutečném začtení musíte Staffordovi uznat, že do duše Prahy pronikl skutečně hluboko. I když odhlédneme od známých památek, tak Prahu poznáte i po nakouknutí do jakékoli uličky Amoreta. Stafford si při instruování filipínských kreslířů musel dát záležet a budiž mu to přičteno k dobru.

Co se týče příběhů samotných, tam už to trochu skřípe. Sbírce by rozhodně prospěla kritičtější ruka, protože povídky trpí silnou nevyvážeností. Od perfektních kousků přes slabší až po opravdu špatné.

RECENZE komiksu Jamese Stafforda: Truchlivý amoret pražskýMezi ty dobré můžeme řadit pražského Golema. Od začátku do konce stylové vyprávění o pijatykách hliněného obra s malým barokním andílkem. Nejvtipnější a nejlepší část celé knihy.

Jenže pak tu máme také kousky z naprosto opačného konce. Povídka o taxikářích ani přes urputnou snahu o vtipy neapeluje na nejzábavnější věc, kterou jste kdy viděli. Spíš se bude pohybovat někde v blátě u dna. Celého Amoreta pak sráží i to, že podobně nepovedené příběhy plácající se jako ryba na suchu od lichého pokusu k lichému pokusu knihu otvírají i zavírají.

Všichni výtvarníci odvedli, co se ztvárnění Prahy týče, úžasnou práci. Na kvalitu práce Lenky Šimečkové už jsou čeští komiksoví fanoušci zvyklí, zato Rumunka Raluca Moldovanová a Filipínci AJ Bernardo a Josel Nicolas představují nové tváře.

Praha už nemá jen Péráka a Zázraka, má i dětského Hellboye

U všech výtvarníků je zřetelný postupný vývoj. Jednoduché a toporné linky Moldovanové v Disintegratiu přejdou v mnohem pohlednější styl v povídce o Luně, kde také dokáže, že umí ze všech výtvarníků nejlépe pracovat s rozvržením panelů. AJ Bernardo se pak od chaotických začátků přesune k prostším, ale přehlednějším plochám, aby čtenáře mile překvapil barevnou pasáží o slečně Světlé. Jen s nadsázkou a stylem Josela Nicolase se ne a ne sžít.

Stejně kolísavé jako scénář jsou doplňky. Na jedné straně máte ke komiksu výtečný soundtrack přístupný na autorových stránkách (podílel se na něm i Roger O‘Donnell), na druhé straně k uzoufání nudné psané pasáže mezi kapitolami, jež zachraňuje pouze prvotřídní překlad Jany Fischerová (tato chvála se týká ovšem celého komiksu).

Truchlivý amoret pražský vzbudil mnohá očekávání, avšak bohužel je ani zdaleka nenaplnil. Rozporuplnému a kvalitativně nejednotnému sborníku by rozhodně prospělo síto, které odstraní podprůměrné kousky a zanechá menší, ale o to lepší sbírku povídek. Své si v knize rozhodně najdete. Jen nesmíte usnout u slabších částí.

Originální název: The Sorrowful Putto of Prague
Český název: Truchlivý amoret pražský
Scénář: James Stafford
Kresba: AJ Bernardo, Lenka Šimečková, Josel Nicolas, Raluca Moldovanová
Překlad: Jana Fischerová
Počet stran: 152
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Argo, Praha 2017
Doporučená cena: 348 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Jamese Stafforda: Truchlivý amoret pražský

Hide picture