Menu
FANZINE.cz
Recenze komiksů a komiksových knih

RECENZE komiksu Legendy o Myší hlídce

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

1. 6. 2018

Máme, co jsme chtěli. Toužili jsme po Myší hlídce, co nejvíce a co nejdříve. A tak teď musíme čekat, až Petersen dokončí další řadový díl. Ale aby nám nebylo smutno, mezičasí vyplní Legendy o Myší hlídce, vedlejší série skládající se z povídek jiných komiksových autorů.

Na Kůrovou Kamenici padá tma. A když se ulice vyprazdňují, zpravidla se zaplňují židle v krčmách. V jedné takové se rozhodla krčmářka přistoupit na zajímavou hru: Každý z hostů odvypráví příběh, v na němž bude jak špetka pravdy, tak špetka lži, a autorovi toho nejlepšího bude odpuštěn dluh.

David Petersen
David Petersen se narodil v Michiganu roku 1977. Vždycky rád vyprávěl dětem příběhy a vytvářel pro ně jako dárky celé knížečky, s komiksovou sérií Myší hlídka ale přišel roku 2006 zlom. Bajková fantasy série pro Archaia Studios se stala hitem, který si čtou děti i jejich rodiče po celém světě. Podíl na tom má i Petersonova kouzelná kresba.

I čeští komiksoví fanoušci jsou sem tam schopni odpouštět autorům, kteří je dovedou pobavit, vyděsit či jinak zaujmout. Naopak ale neodpouštějí, když je někdo nudí nebo jim podsouvá podprůměrné smyšlenky, aby vytěžil nějakou značku. A bohužel právě tím už podobné antologie zavánějí.

Jakkoli se mě před českým vydáním také jímala skepse, nakonec byla nucena ustoupit zpět do šuplíčku vyhrazenému jiným kouskům. Ano, kvalit základní ságy zdaleka nedosahuje, ale to se snad ani nedalo očekávat.

Legendy o Myší hlídce mají výhodu onoho zmiňovaného axiomu. Každý příběh obsahuje pravdu. Každý příběh obsahuje lež. Není to tak, že by šlo o povídky, které nutně do onoho světa patří, ani že by šlo o balast, který do světa nepatří, jen na něm parazituje. Z hlediska autora výborný tah, který mu dává možnost příběhy využít i zavrhnout. Z hlediska čtenáře zajímavá hra.

RECENZE Legend o Mysi hlidceTéž spojovací příběh, kreslený samotným Petersenem tentokrát nepůsobí tak špatně, jak bývá u podobných pokusů zvykem. Vzpomínáte na všechny ty trapné, nastrčené spojováky? Ne. Samozřejmě je tohle zcela prvoplánový příběh, který už jen nazvat příběhem se zdá malomyslné, ale funguje. Funguje v té nejlepší tradici RPG vyprávění, tolkienovských vyprávění v taverně, případně až v tradici boccacciovské.

Též příběhy samotné nijak netlačí na pilu. Nedá mi to nevzpomenout Hellboyovy Neuvěřitelné příběhy, kdy se každý autor zuby nehty snažil dostat čtenáře do kolen artovkou, akcí nebo humorem s dvaceti tisíci vtipy na jedné stránce. Pak není divu, že jim to nevyjde.

V Legendách o Myší hlídce nenásilně předvedou třeba i jen příběh o tom, jak někdo jde. Proč se nutit do něčeho, co by stejně nefungovalo? Totéž platí s humorem. Jak vytvořit zábavnou povídku o pouhých dvou stranách (!) bez toho, abyste se tam snažili nastrkávat krutopřísné hlášky a gagy, by se měli všichni učit od Terryho Moorea (autora série Rachel Rising, která mě už po prolistování okouzlila) a jeho legendy Ťuhýk a žába.

Doufejme, že něco dalšího nakreslí dřív, než ztratí schopnost zaostřit na nekonečně malé drobnosti

Výborný výběr týmu se ukazuje také již při letmém prolistování. Příběh vyprávěný ženskou protagonistkou s lehce dívčí kresbou, detailní, efektní šílenost Jeremyho Bastiana, nádhera z per Seana Rubina a Jasona Shawna Alexandera a dalších. Snad to neznamená, že majstrštyky byly vyplácány v první knize a v následující už se bude sahat do dalších, zadnějších řad.

Legendy o Myší hlídce byly velice příjemným překvapením. Ano, možná většinu povídek hned po uzavření knihy vypustíte z hlavy, to ale neznamená, že byste si jejich čtení neužili, nebo že by do sebe vše nezapadalo. Příjemná jednohubka, která možná hlad po běžné Myší hlídce nezažene, ale alespoň jej zmenší.

Originální název: Mouse Guard: Legends of the Guard #1
Český název: Legendy o Myší hlídce #1
Scénář: David Petersen, Jeremy Bastian, Guy Davis, Katie Cooková, Lowell Francis, Alex Kain, Karl Kerschl, Terry Moore, Ted Naifeh, Nathan Pride, Craig Rousseau, Alex Sheikman, Mark Smylie
Kresba: David Petersen, Jeremy Bastian, Jason Shawn Alexander, Katie Cooková, Guy Davis, Gene Ha, Karl Kerschl, Terry Moore, Ted Naifeh, Nathan Pride, Craig Rousseau, Sean Rubin, Alex Sheikman, Mark Smylie
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 144
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2018
Doporučená cena: 599 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Legendy o Myší hlídce

Hide picture