Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Leonardo 9: Genius loci. Jak se povedl návrat potrhlého vědátora

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

30. 9. 2016

Po více než dvou a půl letech se vrátil Leonardo – ztřeštěný komiksový vynálezce, jehož pokusy končí zpravidla tragédií pro jeho pomocníka. Ale neztratil nic ze svého šíleného nádechu a jeho talent na pohromy plné humoru také nezmizel.

 

Leovizi už Leonardo vynalezl dávno. Tak co kdyby se tentokrát pustil do natáčení reklam? Nebo do tvorby instruktážních videí o bezpečnosti práce? Nebo z jiného soudku, třeba do výroby tanku? Ano, odhadujete správně, jestli očekáváte, že se citoslovce jako bum, prásk nebo třísk budou objevovat na každé stránce.

Bob de Groot
Rodák z Belgie (1941). Jeho práce mohli čeští čtenáři znát z magazínu Hop. Poté, po dvacetileté pauze, až pomocí jeho největšího hitu Leonarda. Na většině svých humorných komiksů pracoval s kreslířem tvořícím pod pseudonymem Turk. Jeho práce vycházely dokonce i v prestižním časopisu Pif.

Z původních jednostránkových taškařic se postupně průměrem stávají příběhy třístránkové. Což dává de Grootovi obrovskou možnost hrát si se vším, co Leonarda vyvyšuje.

Větší prostor tu tak mají již klasická zvířátka, která si v pozadí odehrávají vlastní vtipy. Byť tentokrát vstupují do děje naprosto minimálně, přesto tvoří snad ještě větší hvězdy než samotný génius. Koho by nebavil skrytý šprým víc než ten očividný?

Turk: Leonardo #9Poprvé v tomto díle také promluví lebka, budoucí komentátor. A to nápadným Yorickovým proslovem být či nebýt.

Prodlužováním příhod dochází k tomu, že se zmenšuje počet vynálezů na sborník. Přesto ale nečekejte, že byste našli nějaký praktický, jak vyrobit napalm z dietní koly a benzinu či jak z kokainu oddělit volnou bázi hledejte někde jinde; chcete-li se dozvědět o bydlení v sudu, nespavosti nebo radikální dietě, navštivte našeho génia. Rozhodně neodejdete bez šrámů – ať už na prstech, nebo na bránici.

Génius loci – jen pryč z jeho moci

A k antitezi: Že příběhy zabírají více stran, nezapříčiňuje vždy delší stavba konstruktu k pointě. Bohužel se občas až otravně protahují scény buzení učedníka.

Jistě, tyhle fóry už k Leonardovi patří, ale často zabírají prostor, který mohli autoři využít lépe. Člověk si až oddychne, když se buzení podaří autorům vtěsnat jen do dvou zrychlených panelů.

Je dobře, že se Leonardo vrátil. Poté, co český trh dohnal Asterixe a Tintina, Leonardo zaujímal ideální místo na pozici rodinného (s důrazem na dětský) komiksu. A devátým albem dokazuje, že tohle místo stále dovede hrdě zaujímat.

Název originálu: Léonard #9: Génie civil
Český název: Leonardo #9: Génius loci
Scénář: Bob De Groot
Kresba: Turk
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 48
Vazba: Paperback
Vydal: Albatros Media – CooBoo, Praha 2016
Doporučená cena: 149 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Leonardo 9: Genius loci. Jak se povedl návrat potrhlého vědátora

Hide picture