Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Mor: Nasaďte si masky, nabádá nový český komiks

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

29. 1. 2016

Komiks Mor scenáristky Milady Mašínové a výtvarnice Petry Josefíny Stibitzové vyšel pod VŠUPem už roku 2014. Roku 2015 vydal Mor s novou obálkou Lipnik. Jak si černobílý komiks nové autorské dvojice vede?

uvodni Petra Josefina Stibitzova: Mor

Matka je v sanatoriu. Otec je despota. Venku je mor. Základní premisa zní lákavě. Anotace svou stručností udeří přímo na solar, skutečně naláká. V minimalismu je síla.

Milada Mašínová
Milada Mašínová je studentkou posledního ročníku magisterského studia na katedře scenáristiky a dramaturgie na FAMU. Pracuje v ČT v Centru tvorby pro děti a mládež a kromě komiksu Mor připravuje Argo její knihu povídek Kočky a jiné příběhy o strachu. Málokomu se povede zaujmout vydavatele zasláním svých prací. Mašínová to dokázala.

Jakkoli stručný průvodní text ke komiksu láká, čtenář může dojít zklamání. Mašínová možná má talent na vymýšlení příběhů, ale s předáním je to už horší.

Děj působí příšerně rozvlekle. Plyne neuvěřitelně pomalým tempem, až člověka otáčejícího stránky mlátí nudou. Za celý sborník se vlastně téměř nic nestane. Dozvíte se, že matka je v sanatoriu. Dozvíte se, že otec je despota. Dozvíte se, že venku je mor. Konec.

Možná ta stručnost nebyla jen kvůli údernosti, ale protože se vlastně o tomto díle nedalo nic jiného napsat.

Petra Josefina Stibitzova: MorAle když se vezme v potaz ona táhlost, ani nás nemrzí, že je Mor po pár minutách za námi. Nelidsky ploché postavy stejně pozorujeme jen s nevzrušeným nezájmem. Nikomu jeho chování nevěříme, ani nemáme chuť věřit, ostatně dá se jejich papírový výskyt vůbec nazvat jako chování? Ani ten despotický otec pořádně nefunguje; a to by se dal vykreslit tak lehce!

U kresby Petry Josefíny Stibitzové se mi bůhvíproč vybavila Anke Feuchtenbergerowa. Bůhvíproč, protože tohle její osobitosti nesahá ani po paty. Možná kvůli jméně hlavní hrdinky (Róza), možná kvůli plochám a zlehčující anatomii. Ale něco tomu chybí.

Mor je tam venku. Mor je tam uvnitř

Stibitzová obstojně zvládá prostředí. Ulice, panoramata, pokoje, kostkované cokoli, ano, ale jakmile dojde na postavy, kresba přesně vystihuje jejich psychologický posudek. Prázdné, ploché, fádní, nudné. Nijaké. Kresba postrádá také jakýkoli pohyb, plastičnost, dynamiku, jakýkoli život.

Ne nadarmo z celého komiksu nejlépe funguje dvoustránka s třídou, mísou a psem s krysou.

Produkce Lipniku se chlubí dobrými tituly a autory. MašekBabanem, O přibjehi, Chyba, Grus. Mor mezi ně bohužel nepatří. A nefunguje ani jako úvod. Název samotný tento komiks vystihuje nejlépe.

Název: Mor
Scénář: Milada Mašínová
Kresba: Petra Josefína Stibitzová
Počet stran: 52
Vazba: Sešit
Vydal: Lipnik, Praha 2015
Doporučená cena: 199 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Mor: Nasaďte si masky, nabádá nový český komiks

Hide picture