Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Pochmurný kraj: Zrcadlení

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

20. 12. 2018

Málokdy se stane, že si čtenáři vyprosí na nakladateli vydání nějaké knihy nebo nějakého komiksu. A ač za to nejspíše ani zdaleka nemohla jen přání fanoušků, ale i osobní preference, Comics Centrum letos srazilo hřebínek všem hororovým komiksům u nás první knihou Pochmurného kraje. Méně než tři čtvrtě roku nato už máme v druhou zrcadlící knihu druhou.

Do Harrow County přijíždí jistá elegantní mladá dáma. Dáma, jež se až podezřele podobá naší Evě. Evě, se kterou nikdy nic nebylo tak úplně normální a která na podivné události funguje asi jako hromosvod na blesky. Ale no tak, je elegantní, hezká, všichni si ji musí přece zamilovat! Nebo ne? A musí si ona zamilovat ostatní? A když mluvíme o ostatních a o všech, máme na mysli obyvatele městečka, anebo jeho hlubokých lesů?

Cullen Bunn
Narozen kdesi na venkově Severní Karolíny, Cullen Bunn byl předurčen pro psaní hororů. Přesto přistoupil ke středněproudovým superhrdinům, kde to u Marvelu zkoušel s béčkovou Valkyrií a všechny fanoušky DC si znepřátelil homosexuální verzí Loba. Pak se rozhodl navázat na své temnější začátky jako The Damned. Tím navázaním byl jeho současný opus magnum Pochmurný kraj.

Málo chmur v čase předvánočním? Málo chmur, když pod okny tleje listí, šmíracký vítr jím šustí a nahé větve stromoví chřestí jako vyschlé kosti? Skočte si k doktorovi. Na recepise budete mít dvě slova: Pochmurný kraj.

Proč v dnešní době spousta lidí už zavrhuje horory? Už nejsou strašidelné. Vše stojí na lekačkách a atmosféru už nikdo nebuduje, můžete slyšet. No, v komiksu lekačky tak úplně nefungují. Tam na tuhle lacinost vsadit nemůžete.

Často se sází také na příběh. A když není úplně překvapivý, když není akční, když není strhující, když není rozmáchlý, lidé naříkají: A proč to jako čtu? Tomuhle říkáte epika? Co na tohle říct? Snad jen to, že některá díla nečteme kvůli příběhu, ale kvůli atmosféře.

Takový je Pochmurný kraj. Děj celého Zrcadlení by se dal shrnout do jedné nepříliš rozvité věty, ale není to na obtíž; atmosféra se hustí a hustí od první stránek a na nějaká protrhaná temná mračna, mezi nimiž prosvitnou záblesky naděje, na ty si můžete jedině počkat… Pokud vám nevadí, že budete zklamáni, protože ať cokoli vypadá seberůžověji, pod pokličkou vždy něco bublá.

Všemu nahrává také úžasná kresba Tylera Crooka. Jakkoli mohou akvarely a kvašové barvy na první pohled evokovat pohádky, prohlédněte si lépe zvolenou paletu. Ani černobílé nadrásané šmouhy, ani photoshopové temné splácaniny nemůžou vytvořit takovou atmosféru lesa osvětlovaného lucernou, za jejímž okrajem se to běsy jen hemží, jako Crookovy vodovky.

No to se podívejme! Máš taky vlastního běsa!

Stejně jako v první knize (a stejně tomu bude v následujících) nám druhý svazek zakončují bohaté bonusy. Crookovy náčrtníky poskytují fanouškovi příjemný vhled do tvůrčího procesu a v případě zmínky Klubu rváčů 2 i úsměvný moment. Zato krátké povídky… Což o to, docela i fungují, ale jaksi nekorespondují s tím, co dělá Pochmurný kraj pochmurným – s atmosférou.

Když se řekne Černá palice, těžko si představíte to, co v komiksu najdete. Když se řekne Temná věž, asi nečekáte western. Když se řekne Cesta do pekel, kdo za tím má cítit gangsterku? Ale když se řekne Pochmurný kraj, je to trefa do černého. Jste tam, kde jste chtěli být. Zabalte si pod stromeček do toho pestrobarevného papíru pár nočních můr.

Originální název: Harrow County: Twice told
Český název: Pochmurný kraj: Zrcadlení
Scénář: Cullen Bunn
Kresba: Tyler Crook
Překlad: Alexandra Niklíčková
Počet stran: 128
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2018
Doporučená cena: 599 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

RECENZE komiksu Pochmurný kraj: Zrcadlení

Hide picture