Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu: Podivuhodná robotí expedice – Kdyby byl Darwin robotem

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

13. 10. 2016

Budoucnost, nebo spíše pokrok tvoří v pracích Taťány Rubášové a Jindřicha Janíčka častý prvek. Jejich společnou práci jsme mohli vidět v roztomile retro komiksu Přicházíme v míru ve jménu lidstva 1957 – 1969, který se zabýval závodem o vesmír. Ač se cosi o vesmíru mihne i zde, v komiksu William & Meriwether: Podivuhodná robotí expedice jde, jak už název napovídá, o roboty.

 

Podtrženo sečteno: William, robot vědeckého typu, vyráží na expedice za Zeď. Do končin, kde prý nic není. Slibuje si od toho mnohé, ze všeho nejvíce však touží po odpovědi na otázku kdo jsme? A proč? Pomáhat mu bude robotí dobrodruh s nulovými zkušenostmi a strachem z výšek Meriwether.

Jindřich Janíček
Znojemský rodák (1990) se věnuje především ilustracím. Ať už jde o ilustrace knih, obálky nebo o komiksy. Vystudoval Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně a pokračuje na UMPRUM v Praze (již dokončil magistra). Jeho práce jsme mohli vidět v Přicházíme v míru ve jménu lidstva 1957 – 1969 či v K večeru spustil se déšť.

Syžet o tom, kterak si roboti kladou základní otázky bytí, kterak se snaží dopídit počátku evoluce, plyne s neuvěřitelnou lehkostí. Nadšení Taťány Rubášové prýští z každé stránky. Žádná potřeba něco napsat, žádné sebedonucení, ale čisté psaní z elánu.

Tomu odpovídá i příběh, celý naplněný úsměvnými příhodami, velkolepým putováním a veselým sekýrováním mezi roboty.

Humor nedodává knize jen neustálé pošťuchování robotů či situační humor, ale i práce s reáliemi. Ať už robotím převrácením jako v případě Amazonu a Amazonky, nebo v případě produktů.

Jindrich Janicek: Podivuhodna roboti expediceU Janíčkovy kresby jsem se neubránil otázce, zda na UMPRUM neaplikují do svých studentů nějaký štěp. Janíček má přesně ten stejný styl, jaký vidíme u mnoha dalších umprumáckých komiksů.

Jakkoli je takové tvrzení kousavé, není to úplně na škodu.

Okoukaně působí jen za předpokladu, že jste se s ostatními UMPRUM věcmi setkali. A pokud ne, ještě stále to není tuctové. Je to ten neohipsterský styl, rozmáchlý a přitom ne úplně detailní, lehce retro, na hranici s ilustracemi do dětských knížek. Hlavně že tam je všude spousta čárek.

O vývoji robotích druhů

Kresba ale krásně doprovází naivně jednoduchou, lehkou, roztomilou dějovou linku. Robotům z očí úplně čiší to, co popisují v textech pod obrázky. Jejich putování pak v Janíčkově hávu působí opravdu velkolepě a dalekosáhle. O to víc na dvoustránkových obrázcích.

A že by kresbě chyběl nadhled, jenž plní každý odstavec textu, to si snad nedovolí tvrdit nikdo.

Labyrint vydáním Podivuhodné robotí expedice přispěl do toho, co by se dalo nazvat rodinnou knihou. Komiks, který si užijí dospělí stejně jako děti. Každému do duše vefoukne obláček dýmu, který v něm zanechá ten lehký příjemný pocit, že dnes už nic nemusí. Dnešek je fajn.

Název: William & Meriwether: Podivuhodná robotí expedice
Scénář: Taťána Rubášová
Kresba: Jindřich Janíček
Počet stran: 100
Vazba: Paperback
Vydal: Labyrint, Take Take Take, Praha 2016
Doporučená cena: 295 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu: Podivuhodná robotí expedice – Kdyby byl Darwin robotem

Hide picture