Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Punisher MAX: Dlouhá chladná tma

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

25. 4. 2017

Z našeho pohledu si mohlo newyorské podsvětí na tři a půl roku oddychnout. Mohlo si bujet beze strachu z Punishera, bez toho, aby se ulice plnily jejich zkaženými vnitřnosti a omývaly jejich zkyslou krví. Po této přestávce vychází další, už devátá kniha série Punisher MAX, nazvaná Dlouhá chladná tma.

Některé parchanty prostě nestačí zabít jednou. Pokud si nedáte pozor, vyhrabou se, dají do cajku a vrátí se sžíráni touhou po pomstě. A vám nezbývá než je zabíjet pořád dokola. Ale když je takovým parchantem Barracuda, nebude tak lehké ho zabít ani podruhé. A vzhledem k tomu, co si na Punishera přichystal, věřte, že si dá Punisher tentokrát sakra záležet.

Garth Ennis
Britský komiksový scenárista narozený roku 1970 v Belfastu. Díky svému nadání pro temnou brutalitu dostal nabídku od nakladatelství DC Vertigo, kde začal psát Hellblazera. Spolu se Stevem Dillonem pak rozjeli vlastní řadu Preacher. K jeho další tvorbě patří Hitman, Soudce Dredd a The Pro.

Příliš Ennise škodí. V případě Punishera možná i vašemu zdraví, především pak ale jeho komiksům jako takovým. Ennis píše opravdu kvalitně, poutavě a se smyslem pro atmosféru, jenže má zásadní problém co se týče osnovy příběhu – totiž že nezná víc než dvě. Buď se vše posere na začátku a postupně se s tím hlavní hrdina vypořádává (a skončí to v obří řežbě), nebo se vše postupně staví a posere se to postupem času (a skončí to v obří řežbě).

Dá se říct, že Punisherovi ta tříletá pauza ve vydávání ohromně prospěla. Fanouškům za tu dobu slehlo a nezbývá jim než si Dlouhou chladnou tmu opět užít jako perfektní nenáročnou a zábavnou žánrovku se vším, co k tomu patří.

Žaludek si tímhle kouskem ovšem nacpou pořádně. O to víc, že byl v posledních Punisherových boocích patrný jasný vývoj k tomu, že se vrací staré postavy a buduje svět v pozadí namísto původní povídkovosti.

Měl balíček karet a kolt čtyřicet pět

Dlouhá chladná tma konečně čtenáře přesvědčí, že to Ennis myslel vážně, že měl skutečně pro Punishera načrtnutý plán, který ho v budoucnu provede těmi nejhoršími stokami jeho života. Stokami, které každému nepřipravenému fanouškovi vyrazí dech.

Znáte to, když vidíte holku, co stojí na mostě a překlání se přes zábradlí a vy na ni zařvete „Skoč!“? No, tak ona občas vážně může skočit. Přesně tohle udělal s Punisherem Garth Ennis. A přesně tohle udělal s Punisherem v nové knize i Barracuda. Je jasné, že fanoušci bezcitného ultranásilí si zde přijdou na své.

O kresbu se rozdělili dva kreslíři, Howard Chaykin a již známý Goran Parlov.

Howard Chaykin obstaral jen první sešit. Nutno říct, že bohudík, protože Parlov na rozdíl od něj dovede lidem udržovat stále stejné obličeje. Protože Parlova na rozdíl od něj nemáme spojeného s komiksovými Hvězdnými válkami z devadesátek. Protože Parlov na rozdíl od něj dovede vytvořit a udržet znepokojující, hutnou atmosféru.

Parlov svůj hrubý styl plný hypertrofovaných svalů dotáhl ještě dále než v eponymním Barracudovi. Tady má Punisher předloktí už třikrát širší než hlavu, hrudník jako alfa samec gorily nížinné a krk jako nosorožec. Co se týče Barracudy, zdvojnásobte Punishera.

Nenarazíta na nic než svaly a tmu… A krev

Po běžném prolistování nepůsobí Parlovův styl kdovíjak oslnivě. Už v Barracudovi jsem z něj byl lehce rozčarován. Ale po pár stránkách zjistíte, že mu tenhle posun prošel a právě ta úchylná přehnanost k tomu sedí; že spolu s neurvalými, neotesanými linkami a všudypřítomnou černí (a rudou, ehm) vytváří nečekaně silnou atmosféru.

Jediné, co by se Parlovovi dalo vytknout, je jakési nedodržení faktů. V Barracudovi přišel obří černoch o spodní zuby, nikoli o vrchní. Ale vzhledem k tomu, že u Chaykina má zuby všechny a ještě k tomu bílé, jde jen o malý přešlap. Ale mohli se hoši domluvit alespoň mezi sebou.

Po době, kdy se Punisher zajídal, působí Dlouhá chladná tma až neuvěřitelně svěže. Trocha krutého temného násilí jednou za čas člověku vlije trochu čerstvé krve do žil. Navíc jde snad o nejfatálnější Punisherův příběh vůbec – člověk tak má až strach, co se na něj vyřítí v příští knize, která bude už poslední z Ennisovy série.

Originální název: Punisher MAX: Long Cold Dark
Český název: Punisher MAX: Dlouhá chladná tma
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Howard Chaykin, Goran Parlov
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 128
Vazba: Brožovaný
Vydal: BB/art, Praha 2017
Doporučená cena: 399 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Punisher MAX: Dlouhá chladná tma

Hide picture