Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Riada Sattoufa: Jednou budeš Arab

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

27. 6. 2017

Možná si můžete říkat, že se komiks Jednou budeš Arab jen veze na momentálně dobře prodejné vlně. Možná si můžete říkat mnoho věcí, ale po dočtení si budete říkat jedině: Už aby tu byl další díl.

První díl komiksu Jednou budeš Arab vypráví přesně o tom, co slibuje jeho podtitul: Dětství na Blízkém východě. Mladý Riad, syn Syřana a Francouzky, se svými rodiči pobude vedle své rodné Francie také v Libyi a Sýrii. A vzhledem ke svým blonďatým kadeřím bude vyvolávat nejednu emoci.

Riad Sattouf
Riad Sattouf (1978) je francouzský karikaturista a komiksový autor. Prorazil roku 2003 v nakladatelství Joanna Sfara komiksem Manuel du puceau. Už ten obsahoval zesměšňované autobiografické prvky, které pak naplno rozvinul v sérii Jednou budeš Arab. Vedle toho natočil film Hezounci a od roku 2004 do roku 2014 ilustroval Charlie Hebdo.

Sattouf zde převádí své telecí roky do komiksu. A do tohoto období se posunuje i vypravěčskou rovinou – udivením, hravostí, smyslem pro humor. Sám sebe pozoruje jako vyvalené trdlo, které je sice výjimečné, ale působí trochu nepatřičně naprosto kdekoli.

Tato poloha mu skýtá možnost pozorovat sám sebe velice nadsazenou optikou – dělá si srandu nejen ze své rodiny, nejen z na hlavu postaveného okolí, ale především sám ze sebe. Malý Riad se nevědomky připlete do spousty důležitějších událostí, aniž by byl schopen cokoli důležitějšího vnímat.

Samotná postava Riada připomíná nahodile koupený dárek, který nebyl koupený pro někoho určitého. Možná tomu nikdo pořádně nerozumí, možná to není k ničemu, ale určitě je to velice pěkný čin.

RECENZE komiksu Riada Sattoufa: Jednou budeš ArabZ jeho podměrečné polohy, skrze jeho vykulené bulvy sledujeme zásadnější dění: Od týrání psů přes adoraci vůdců až po citáty z Kaddáfího Zelené knihy. Očima malého, nevinného kluka sledujeme činy, které spoustě lidí přijdou jako absurdní, které někteří odsoudí. A ano, nemyslete si, že byste se u těchto momentů nezasmáli, z každé stránky komiksu prýští něžný a roztomilý humor jako pryskyřice z naříznuté kůry stromu.

Přesto přese všechno neklesá k tomu, aby někoho zobecňoval či odsuzoval. Nikdy neřekne tihle jsou špatní a tihle dobří, jen se pozastaví a s humorným odstupem pozoruje všechny: Od Syřanů přes Libyjce po Francouze. Veliká odvaha se objevuje i v tom, jak ztvárňuje svou rodinu; odmítá se něčeho stranit a nebojí se vykreslit též otcovy radikálnější a odsouzeníhodnější názory. A on i jeho matka samozřejmě schytají také nejeden ten vtípek.

Vše podtrhuje Sattoufova kresba. Lehká, stravitelná, přehledná a hravá. Nerušeně plyne a ani v snových pasážích nedojde k nějakému zlomu, ale přelévá se ladně jako vody Eufratu.

Vidíš, pod tímhle kamenem je moje maminka

I přes jednoduchost se Sattoufově kresbě nedá vytknout, že by neměla styl. Barevné ladění reflektující barvy, v kterých má dětské vzpomínky, dodává knize ten pomyslný vizuální šmrnc. Zároveň silně působí na čtenáře, modrá Francie tak zanechá dojem klidu a unavené spokojenosti, ale i špetku smutku. Narůžovělá Sýrie a žlutá Libye jsou pak samozřejmě naprosto jinde. A malé barevné vyhrávky pak vše jen korunují.

Bál jsem se tohohle komiksu, bál. Bál jsem se, že půjde o další dílo na téma tohle teď prodává. Ale takové téma ani nešlo kolem, jde o ponor do řeky dětského vnímání, který vám zanechá vzpomínku na spoustu humorných momentů stejně jako vás přirozeně přiučí o spoustě věcí spojených s arabským světem. Baobab komiksů nevydává mnoho. Ale i přesto má při výběru zatraceně zkušenou ruku.

Originální název: L‘Arabe du futur #1
Český název: Jednou budeš Arab – Dětství na Blízkém východě
Scénář a kresba: Riad Sattouf
Překlad:
Jan Machonin
Počet stran: 160
Vazba: Brožovaný
Vydal: Baobab, Praha 2017
Doporučená cena: 350 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Riada Sattoufa: Jednou budeš Arab

Hide picture