Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Thibaulta Damoura: Záhady kvantového světa

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

22. 7. 2018

Kvantová fyzika. Něco, co v pojetí mnohých představuje skloubení fyziky a filozofie. Pro někoho naprosto nesmyslný hybrid vzpírající se zdravému rozumu, pro některé naprosto nesmyslný hybrid vzpírající se běžné mechanice. I více než sto let po prvních krůčcích přelomová a kontroverzní teorie, jíž by mnoho laiků chtělo nakouknout pod sukně. Látku pozvedávají Thibault Damour a Mathieu Burniat.

Bob a jeho oddaný psí přítel Rick jsou Tintinem a Filutou skutečnosti alternativního vesmíru. Společně procházejí různými dobrodružstvími a řeší nesčetné záhady. Při jedné takové misi ale Rick zemře. Přesto se však Bobovi zdá, že k němu Rick stále mluví, a zve ho k vyřešení záhady z největších – Záhady kvantového světa. Na cestě se setká s takovými velikány jako Bohr, Planck, Einstein nebo Everett a je jasné, že na jeho konci už nebude náhled na svět takový, jakým byl dosud.

Thibault Damour
Thibault Damour učí na francouzském Instututu des Hautes Études Scientifiques teoretickou fyziku (nikoli pouze kvantovou), jíž se věnuje také po výzkumné stránce. Za pokroky v tomto oboru, k nimž dospěl i jako člen Akademie věd, byl odměněn mimo jiné medailí Alberta Einsteina.

O kvantové fyzice se toho říká mnoho. Je to fyzika. Je to filozofie. Je to víra. Inu, dá se na ni také nahlížet všemi těmito způsoby a k jejímu pochopení potřebujete od každého něco.

Na čem se ale shodnou všichni, že k jejímu pochopení potřebuje zájemce nastudovat ohromné množství materiálů. O to lišeji může vyznívat Damourova snaha vysvětlit vše na necelých dvou stech stranách komiksu.

První mýlka. Nechce vysvětlit vše. Od toho tu jsou přece odborné publikace. Do nich se ale nepustíte z toho důvodu, že vám chybí základy, nějaké povšechní obecné povědomí, jež by vám dovolilo oněm publikacím porozumět. Damour se vám snaží zprostředkovat právě toto obecné povědomí a snadný vstup do prostředí zvaného kvantová mechanika.

Mathieu Burniat: Zahady kvantoveho svetaDruhá mýlka. Že to nelze vysvětlit? Damour s Burniatem konečně dosáhli toho, že u čtení o kvantové fyzice nemáte dojem, že vás odspoda požírá vlk.

Autoři využívají možností komiksového média s grácií a lehkostí v podobných zábavně naučných publikacích téměř nevídanou. Nepřistupují ke komiksu rigidně jako k doplnění výkladu obrázky, jak tomu bohužel v podobných případech bývá, ale pracují se syntézou obrázku a textu na takové úrovni, že by kniha mohla sloužit klidně i jako učebnice komiksu.

Příběh tak plyne a zmiňovaná lehkost se projevuje i ve výkladu. Pomocí přirovnání za využití všem známých prvků dokáží vysvětlit principy kvantové fyziky i tomu, kdo jimi dosud zůstával zhola nedotčen. O co se snaží vysokoškolští vyučující celé semestry zvládl jediný komiks za méně než 200 stran. Ano, jde jen o poodkrytí základních principů, ale nejsou základní jen tak pro nic za nic.

Pak jsem se ze zoufalství rozhodl pro nepříliš konvenční metodu… Kostkový cukr!

Také se vše daří uvázat do zdařilého příběhu. Jednoduchoučkého a častokrát si vypomáhajícího do očí bijícími oslími můstky, ale naprosto dostatečného k podání látky.

Nabízí se srovnání s několik let starým Logikomiksem. Logikomiks měl propracovanější strukturu, hlubší přesah a komplexnější příběh, ale Záhady kvantového světa zase lépe pracují s komiksovým médiem. Zřejmě by v tomto souboji prohrály, ale to nic nemění na věci, že dovedou kvantovou fyziku podat pochopitelným, a přesto ne hloupým způsobem.

Záhady kvantového světa zaváněly bičem, důtkami a dštěním síry. A nic z toho se nekoná. Naopak se dostavuje velice příjemné překvapení a neváhám si Záhady kvantového světa doporučit do každé školní knihovny a vyučujícím otírajícím se o kvantovou fyziku k doporučení i tomu nejnepozornějšímu žákovi.

Originální název: Le mystere du monde quantique
Český název: Záhady kvantového světa
Scénář: Thibault Damour
Kresba: Mathieu Burniat
Překlad: Ondřej Hrách
Počet stran: 160
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Argo, Praha 2018
Doporučená cena: 398 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Thibaulta Damoura: Záhady kvantového světa

Hide picture