Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Thorgal: Město zapomenutého boha

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

17. 9. 2017

Jedna z nakladatelsky nejsmolnějších a fanouškovsky nejadorovanějších evropských sérií, Thorgal, se právě dočkala vydání dvanáctého dílu, Města ztraceného boha. Jak si poradili Jean van Hamme a Grzegorz Rosiński s nejdůležitějším díle ságy o zemi Qaa?

Strastiplná cesta k Ogotajovu chrámu už se pro Thorgalovu skupinu stala minulostí. Ale nyní přichází na řadu ta vůbec nejtěžší část – totiž dostat se dovnitř a postavit se samotnému falešnému bohovi Ogotajovi. A jako by tomu bylo málo, možná se nedá věřit ani těm, kteří vás na takové cestě doprovázejí.

Jean van Hamme
Belgičan Jean van Hamme si vydobyl post evropské komiskové ikony scénářem věhlasné série Thorgal. Psal ho celých dvacet devět let, než jej postoupil do rukou Senteho. Mimo tuto fantasy ságu napsal například špionážní XIII (která byla i zfilmována) a akční Largo Winch (též zfilmováno). Byl oceněn mnoha cenami.

Otevřete komiks a co na vás nečeká hned po přemluvě? Převyprávění dosavadního děje. V minulých dílech jste viděli. Přesně to, co nás vždy otravuje a říkáte si: To si myslí, že jsem úplně blbý? Že si myslí, že si nezvládnu zapamatovat, co se zatím stalo? Pokud je příběh dobrý, přece vám uvízne v paměti; to si tak nevěří, nebo co? Úsměvné ale je, že se člověk při čtení tohoto převyprávění neubrání vzpomínce na třináctiletou pauzu mezi Zemí Qaa a Tanatlokovýma očima.

Naštěstí trvá tohle opáčko z jihoamerické ságy jen jednu stránku a vzápětí se autoři sebejistě pustí do toho, na co všichni čekáme, do nového příběhu. A skočí do něj rovnýma nohama.

RECENZE komiksu Thorgal: Město zapomenutého bohaHned na prvních stránkách nám Jean van Hamme ukazuje, že skutečně rozumí tomu, jak se má takový příběh vystavět. Od nejistotou načichlých postranních uliček po hurikány roztočené hlavními postavami.

Po silném úvodu rozvíjí van Hamme příběh o posedlosti, pomstychtivosti a vyšinutí. O slabostech. O posednutí démony lidství. A ten příběh rozvíjí zatraceně dobře. Kromě zakolísání v trochu násilném a zbytečném připomenutí Dítěte z hvězd šlape komiks naprosto bezproblémově.

Skvělou práci odvedl též Grzegorz Rosiński. Skladba panelů, celostránkovky, precizně odvedená práce, co se mimiky týče. Mimiky, se kterou má tolik kreslířů problémy během celé své kariéry. Mimiky, kterou si Rosiński podmanil už na začátku své kariéry.

Thorgal: Město ztracené série

Co se kresby týče, možná můžeme být vděčni za hodně opožděné vydání oproti originálu. Kdysi v devadesátých letech jsem si pořídil polské vydání a barevnost v českém vydání je na naprosto odlišné úrovni. Namísto neostrého, vyblitého retra nám Egmont předává Rosińského v zaslouženém kabátě.

Je to tak. Dvanácté, pro Thorgalovu sérii naprosto zásadní album už je za námi. To znamená, že nám chybí jen třináctka a máme mnohaleté mezery zaplněny. A Tanatlokovy oči i Město ztraceného boha nás přesvědčily, že chybějící alba patřila mezi vrchol série. A já věřím, že i třináctka bude takovému názoru přitakávat.

Originální název: Thorgal #12: La Cité du Dieu Perdu
Český název: Thorgal #12: Město ztraceného boha
Scénář: Jean van Hamme
Kresba: Grzegorz Rosiński
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 48
Vazba: Brožovaný
Vydal: Egmont, Praha 2017
Doporučená cena: 179 Kč

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

RECENZE komiksu Thorgal: Město zapomenutého boha

Hide picture