Dvacet sedm let. Dlouhých dvacet sedm let je to od chvíle, kdy u nás vyšlo albu Thorgal: Dítě z hvězd. Dlouhých dvacet sedm let to trvalo, než získal český čtenář možnost držet v ruce prvních šestnáct alb Thorgalových příběhů bez chybějících mezer. Za poslední díl do skládačky platí Thorgal: Mezi zemí a světlem.
Po antické tragédii, v niž vyústilo Thorgalovo vítězství ve svazku Město ztraceného boha, by už mohla naše vikinská partička opustit podivnou Zemi Qaa a vrátit se do svých studených krajů. Ano, mohla. Ale to se možná neshoduje s představami místních, kteří si Thorgalova syna Jolana vyvolili za svého boha. A takové řečičky se moc pěkně poslouchají…
Jean van Hamme
Belgičan Jean van Hamme si vydobyl post evropské komiksové ikony scénářem věhlasné série Thorgal. Psal ho celých dvacet devět let, než jej postoupil do rukou Senteho. Mimo tuto fantasy ságu napsal například špionážní XIII (která byla i zfilmována) a akční Largo Winch (též zfilmováno). Byl oceněn mnoha cenami.
Mezi zemí a světlem ukončuje Thorgalovu jihoamerickou tetralogii, obecně považovanou za nejpovedenější část série. Příběh rozkročený přes čtyři alba sice vyvrcholil již v Městě ztraceného boha, některé cestičky však stále zůstávaly otevřené. Ani po vyvrcholení se ale van Hamme nehodlá vzdát a nechat nějakou práci nedokončenou.
Divadlo, jež v domorodé komunitě rozehrává, dosahuje na rozsah čtyřiceti osmi stran úctyhodných rozměrů. Máme tu vše, co dobrodružný příběh potřebuje, od svižných bitek po zvraty, od přátelství po zradu, od bláhovosti po moudrost, od zaslepenosti po osvícenost.
Po předchozích zásadních třech albech se navíc zdá, že se van Hamme jako scénárista trochu uvolnil, a mezi plochami napětí prozařují chvíle humoru. Nebývale osvěžující chvíle humoru. Méně osvěžující už je několikrát se vyskytnuvší naivita, se kterou jsou postavy ochotné prozrazovat své úmysly či s jakou na sebe hrdinové náhodně narážejí.
Na tvůrčím vrcholu v novém albu nacházíme také Grzegorze Rosińského. Opět trochu odlišný přístup než v posledních albech; ubylo teatrálnosti a celostránkových výjevů, zato drží vyprávění pevně ve svých rukou. V interiérech vykresluje statické postavy, ve chvílích jako souboje s vodou v peřejích strhává čtenáře dynamickými linkami házejícími čtenářem po vlnách stejně jako našimi hrdiny.
Nějaká ta moc mu skutečně ještě zbyla
Rosińského kresbě také pomohl tisk. Měl jsem tu čest vidět toto album před lety v polštině, kde jeho kresba vypadala jako kolorovaná špačky pastelek, a ten rozdíl je ohromný. Všechny detaily viditelné a pozadí nepolyká popředí.
Ze všech komiksů měl Thorgal v Česku už od devadesátých let jednu z nejsilnějších fanouškovských základen. Bohužel, jak naznačuje počet nakladatelství, která si na něm vylámala zuby, nejsilnější nutně neznamená největší. Nezbývá tedy než doufat, že nebude mít Thorgal další zářez na toulci a že se Thorgalovi dostane dostatečné pozornosti. Tenhle viking si ji zaslouží.
Originální název: Thorgal #13: Entre Terre et Lumière
Český název: Thorgal #13: Mezi zemí a světlem
Scénář: Jean van Hamme
Kresba: Grzegorz Rosiński
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 48
Vazba: Brožovaný
Vydal: Egmont, Praha 2017
Doporučená cena: 179 Kč