Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Thorgal: Sluneční meč

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

30. 3. 2018

Egmont do Thorgala skočil s jasným plánem. Vyplnit tak ostudné mezery po předchozích nakladatelích a vydat několik dalších dílů. Pak počkat na čtenářské přijetí, a Seveřanova budoucnost se teprve uvidí. Nyní se nacházíme v tom rozhodujícím momentě. A to ve chvíli, kdy Thorgal třímá Sluneční meč.

Thorgal opustil Aaricii i své děti, aby je uchránil před svými nepřáteli, a vydal se opět na pouť. Že udělal dobře dokazuje již první dobrodružství, v němž se ocitne v konfliktu mezi samozvaným vládcem a dobyvatelem a vzbouřenci ukrývajícími se v bažinách. Vězte, že obě strany toho pak budou skrývat mnohem více, a dají Thorgalovi vzpomenout na jeho problémy z Jižní Ameriky.

Jean van Hamme
Belgičan Jean van Hamme si vydobyl post evropské komiksové ikony scénářem věhlasné série Thorgal. Psal ho celých dvacet devět let, než jej postoupil do rukou Senteho. Mimo tuto fantasy ságu napsal například špionážní XIII (která byla i zfilmována) a akční Largo Winch (též zfilmováno). Byl oceněn mnoha cenami.

Možná by se na retrospektivní hodnocení několika alb dal lépe využít jiný díl. Cokoli z jihoamerické tetralogie například. Sluneční meč totiž za takovými svazky pokulhává. Toť relativní porovnání Thorgala s Thorgalem. Co když se ale porovná s fantasy příběhy všeobecně?

V takovém případě Sluneční meč představuje příjemný, řemeslně zvládnutý standard až nadstandard. Zápletka se rozehraje během několika málo stran a obejde se bez umělého, nastrčeného úvodu, dočkáme se více než jednoho zvratu a každá ze zainteresovaných stran má své motivace a postranní úmysly.

Akce se vyskytuje přiměřené množství, navíc se vynoří postavy s aureolou toho, že je možná nevidíme naposledy a budou mít do Thorgalova světa ještě mnoho co říct. Sluneční meč také funguje jako perfektní naskakovací můstek pro ty, kterým unikly některá předchozí alba (poznámka: Momentálně. Samozřejmě by bylo více než vhodné se s věcmi minulými seznámit).

Otázka ale zní: Je to dost? Neměli bychom po Thorgalovi chtít něco víc než jen dobře odvedené fantasy? Zodpovězte si ji sami.

S Kriss se ti nic zlého stát nemůže

Invariantní zůstává kvalita Rosińského kresby. Thorgal nám trochu zarostl a sledovat, jak se v Rosińského podání ze tmy noří ještě temnější tvář, se nedá nazvat jinak než blahem. Málokomu fantasy a středověk jdou tak od ruky jako právě tomuhle polskému virtuózovi. Bylo by zajímavé svěřit mu adaptaci nějakého Sienkiewicze.

Po Strážkyni klíčů přichází kvalitně odvedené fantasy Sluneční meč. Zda je to ten pravý moment na hodnocení oblíbenosti, toť otázka. Ať však nakladatelé dojdou k jakémukoli závěru pokračovat-nepokračovat, jeden obrovský dík jim patří: Že totiž máme po osmadvaceti letech konečně možnost číst Thorgala tak, jak se sluší a patří.

Originální název: Thorgal #18: L’épée-soleil
Český název: Thorgal #18: Sluneční meč
Scénář: Jean van Hamme
Kresba: Grzegorz Rosiński
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 48
Vazba: Brožovaný
Vydal: Egmont, Praha 2018
Doporučená cena: 179 Kč

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

RECENZE komiksu Thorgal: Sluneční meč

Hide picture