Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Thorgal: Tanatlokovy oči

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

10. 6. 2017

Roku 1990 vyšlo v zahraničním komiksem téměř nepolíbeném Československu album Thorgal: Dítě z hvězd. I přes svůj pohádkový feeling vzbudilo nadšené reakce, ale čtenáři museli na pokračování čekat až na přelom tisíciletí, kdy vyšla další tři alba v Modrých Crwích. Opět několik let pauza a následně čtyři díly v pevné vazbě od BB/artu. Pak? Dlouhých šest let, než konečně u CooBoo vyšla i první dvě alba. A protože nám stále mezi vydanými díly zbývaly nějaké mezery, po pěti letech se je Egmont rozhodl zaplnit.

Tanatlokovy oči navazují přesně na tom místě, kdo roku 2004 české čtenáře zanechala Země Qaa. V Zemi Qaa dorazil Thorgal se svou skupinou do Jižní Ameriky, aby se zapojil do roztržky dvou údajných bohů. Po předlouhých třinácti letech dostáváme do rukou druhý díl jihoamerické tetralogie, kde zjišťujeme, že má Thorgal s takzvanými bohy společného mnohem víc, než by se na první pohled zdálo.

Jean van Hamme
Belgičan Jean van Hamme si vydobyl post evropské komiskové ikony scénářem věhlasné série Thorgal. Psal ho celých dvacet devět let, poté ho postoupil do rukou Senteho. Mimo tuto fantasy ságu napsal špionážní XIII (která byla i zfilmována) a akční Largo Winch (též zfilmováno). Byl oceněn mnoha cenami.

Po tak dlouhém čekání by fanoušek jen těžko odpouštěl příběhové lapsy a nedostatky. Po tak dlouhém čekání by se fanoušek nijak neostýchal rozcupovat komiks a zatratit jej do pátého kolene. Jenže ani po tak dlouhém čekání se ničeho takového nenaděje.

Ne nadarmo bývá jihoamerická tetralogie považována ze jeden z vrcholů celé Thorgalovy série. Jean van Hamme nadále rozvíjí cestu Thorgalových společníků skrze nelítostnou džungli vstříc svému osudu v Mayxatlu, aby v paralelní linii ukazoval život Jolana a Dřevěné nohy v podivném zajetí mezi Šindžiny.

RECENZE komiksu Thorgal: Tanatlokovy očiRozdělení linií dává Van Hammovi možnost skloubit dohromady dva naprosto odlišné a přesto doplňující se přístupy – akci a intriky na Thorgalově pouti a zásadní rozvíjení mytologie Thorgalova světa prostřednictvím jeho syna Jolana.

A každý, kdo si Tanatlokovy oči přečte, musí uznat, že jde o zcela zásadní příběh, co se Thorgalových záhad týče.

Před pěti lety byly posledními u nás vydanými alby Zrazená čarodějka a Ostrov v ledových mořích z Thorgalových začátků, kde se Grzegorz Rosiński teprve vykresloval. Zde už vidíme jednoho z nejoblíbenějších evropských komiksových kreslířů na jeho vrcholu.

Bez jediného zakolísání vše vykreslí do největších podrobností, aniž by ztratil jen ždibec z reálnosti nebo atmosféry. Což je obrovský úspěch, protože kolem strany 35 už nadobro čtenáře přesvědčí, že jde o vizuálně nejpropracovanější Thorgalovo album, které u nás vyšlo.

Egmont má naši důvěru, že nebudeme čekat dalších pět let. Máme my důvěru Egmontu?

Co se Rosińskému musí pochválit zvlášť, to je opět obálka. Desítky tváří skrývající se ve stinných zákoutích a panoptikum skrývajících se starých i nových známých vypovídá o náladě celého alba. Když se podíváte blíž, vidíte jednotlivé tahy štětcem i texturu plátna. Ačkoli je vydávání po jednom brožovaném svazku momentálně asi nejrozumnější (a ladí alespoň s díly od Albatrosu), dovedu si představit integrály po několika svazcích v pevné vazbě potažené plátnem. Rosińského malba by si to jistě zasloužila.

Obnovené vydávání Thorgala vzbudilo v českých fanoušcích obrovské nadšení. Doufejme tedy, že ho také tak nadšeně podpoří, protože tahle série si to zaslouží a bylo by smutné opět skončit jen po pár svazcích.

Originální název: Thorgal #11: Les Yeux de Tanatloc
Český název: Thorgal #11: Tanatlokovy oči
Scénář: Jean van Hamme
Kresba: Grzegorz Rosiński
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 48
Vazba: Brožovaný
Vydal: Egmont Praha 2017
Doporučená cena: 179 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Thorgal: Tanatlokovy oči

Hide picture