Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiksy Brutto přinášejí vězeňské blues a androšovou pohádku

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

9. 1. 2012

Komiksová série Brutto tentokrát přináší jen dva sešity. Co jeden vyhrává naprosto geniální poetikou, stylistikou, ujetou alegorií a perfektním grafickým zpracováním, druhý dohání zajímavostí. Vedle barcelonského dua se vám totiž představuje komiks od slavného recidivisty Reného Plášila.

Brutto. Brutálně jemné komiksy. Projekt, v němž se představují autoři konečně v sešitové formě a to na opravdových amerických čtyřiadvaceti stranách. I když jsou to jen one-shoty. V prvním souboru byly obsaženy tři sešity (Lela Geislerová, Džian Baban & Vojtěch Mašek, Jiří Grus), tentokráte na vás čekají jen dva. Ale i tak to stojí za to.

Fuck of Free

Fuck of Free. Připomíná vám to něco? Tohle hlásalo tetování recidivisty Reného Plášila. Ano, toho, o kterém byl natočen film René od Heleny Třeštíkové. Právě ten totiž obstaral scénář k jednomu ze sešitů. Příběh o Reného umístění na samotku, takové blues Drahonické věznice, mu pomohl zpracovat Jaromír 99.

Tedy, očekávání bylo větší než výsledek. Kdo čeká impresionisticky interní zpověď, schízu zažívanou ve stísněných prostorách samotky, toho čeká nemilé překvapení. O interní zpověď se sice jedná, nicméně klouže spíše po povrchu, a když se zařezává hlouběji do mozku, nechává čtenáře poněkud chladného. Žádný útok na city, ať už vzbuzování soucitu, znechucení nad zvrácenou psychikou či jen jakékoli vcítění, se nekoná.

Totéž platí o kresbě. Jaromír 99 sice umí (i když si právě zadělal na průšvih zaškatulkování v Aloisi Nebelovi), nicméně o nic extrémně kvalitního se nejedná. Lehkou atmosféru navodí, avšak žádné zahuštění nepřichází. Avšak musí se uznat, že celostránkovky stojí za to (a to i celostránkové texty, jež jsou sympaticky zpracovány).

Jeď, princi, jeď s větrem o závod

Mnohem lépe dopadl výtečný druhý sešit nazvaný O princezně. A název není jen tak střižený, opravdu se jedná o pohádku. Pohádku, kterážto byla zdeformována. Zdeformována na příběh ze znetvořeného světa konzumu a mainstreamové společnosti, kde vším hýbou masová média. Zdeformována na příběh z našeho světa. A zdeformována byla naprosto skvěle. Parafrázující ironický příběh získává výbornou.

Přečtěte si: V komiksu Ibikus se objeví prostitutky i mluvící lebka

Pod kolonkou scénář je v komiksu podepsán Antonín Hlas. No, ne že by ho opravdu nenapsal, ale zajisté mu do toho hodně kecala i grafička sešitu Petra Röslerová. Bohudík. Jedná se o naprosto bombastický alegorický příběh, jakých u nás poslední dobou ubývá (i když dříve byly také spíše výjimkami). Jinotajný děj doplňuje dokonalý pohádkový jazyk, jenž nejen svou neuvěřitelnou hravostí pobaví, ale navíc občas člověka nutí zamyslet se.

A dokonce má i pohádkově prosté, i když naivně sarkasticky řečené ponaučení. Geniální (či spíše, aby posouzení korespondovalo s mluvou komiksu, genitální).

Neméně inteligentní i vizuál jest. Ten už prý obstarala Röslerová, ale pravděpodobně do něho měl opět co mluvit scenárista. Fotografie, na nichž se podepsal znamenitý rukopis ironické propisky, jež przní nejen obličeje postav, těch hrdinů nové fronty, ale i prostředí.

Navíc i samotný výběr fotografií je komický (například demonstrující čtyřicátník v šusťákovce a s igelitkou BILLA) a čas od času znepokojující. A donášejí zneklidňující vědomí, že všechny ty zdi s vizionářskými hesly se objevují všude kolem nás.

Čtvrtý a pátý sešit Brutta pojednávají každý o něčem jiném, ale přitom jsou stále v něčem stejné. Tím stejným je pakl, za který chtějí pouhé dvě stovky. Na své si přijdou jak lidé, které zajímají příběhy vězňů a další příběhy postav Heleny Třeštíkové, tak i čtenáři, kteří hledají opravdu kvalitní underground syrovou punkovou formu reagující na současnou společnost. Kvalita.

Název: Brutto #4: René, Brutto #5: O princezně
Scénář: René Plášil, Antonín Hlas
Kresba: Jaromír 99, Petra Röslerová
Obálky: Jaromír 99, Petra Röslerová
Počet stran: 2 x 24
Vazba: sešit
Rozměry: 220 x 310 mm
Vydal: Labyrint, Praha 2011
Doporučená cena: 200 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiksy Brutto přinášejí vězeňské blues a androšovou pohádku

Hide picture