Menu
FANZINE.cz
Horory, hororové knihy

RECENZE: Kniha Kroky v temnotě: hrůzostrašný příběh. Je čas se začít bát

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

29. 5. 2012

FOTO: Arktická záře je během polární noci jediným světlemMichelle Paverová patří mezi mistryně mytologických románů. Po její šestidílné sérii Letopisy z hlubin věků se tato britská autorka pustila na tenký led thrilleru s názvem Kroky v temnotě: hrůzostrašný příběh. A tentokrát z toho bude mrazit.

FOTO: Michelle Paverová při rozhovoru 'Inspiration is mysterious'

Autorka knihy Michelle Paverová při rozhovoru Inspiration is mysterious Zdroj: Youtube.com

Rok 1937, Londýn zahalený v mlhách se stále vzpamatovává z ekonomické krize a každý týden Temže vyvrhne nejméně jednu mrtvolu zoufalého sebevraha. Nad stejným osudem uvažuje i mladý Jack. Jako osmadvacetiletý student se každý den potýká s chudobou, osamělostí a protlouká se životem bez jakékoliv vidiny na lepší zítřky.

Michelle Paverová
Britská autorka se narodila v roce 1960 v africkém státě Malawi jako dcera britského novináře a jeho belgické kolegyně. Michelle nejprve pracovala v právnické kanceláři, ale brzy toto povolání opustila, aby se věnovala spisovatelské kariéře. Mezi její úspěchy patří Bez milosti (2000), Místečko v horách (2001), historická fantasy trilogie Dcery ráje (2002–2005). Zatím největší pozornost si vysloužila šestidílnou sérií s názvem Letopisy z hlubin věků, který psala téměř 6 let. Práva na tuto sérii nedávno zakoupil filmový režisér Ridley Scott.

Alespoň do chvíle, než mu je jako intelektuálovi nabídnuta pozice radisty v arktické expedici s cílem zařídit na Špicberkách meteorologickou stanici. Jack ví velmi dobře, že tato šílená expedice je jeho jedinou možností, jak se vymotat z nekonečného kruhu chudoby a zoufalství.

Legendám se věří

Dříve než se naděje, míří se svojí původně pětičlennou skupinou a smečkou psů, které nemůže vystát, Barentsovým mořem. Jejich cílem jsou Špicberky, odlehlý mys Gruhuken. Místo věčného ledu, země, kde půl roku panuje jen noc a polární záře. Jenže arktické léto je krátké a za slunečných dní se půlroční noc nezdá tak děsivá, jak se později ukáže.

Přečtěti si ještě: Christopher Paolini v Praze, knihy podepisoval 6 hodin

Jack velmi brzy pochopí, proč se Gruhukenu všichni staří námořníci vyhýbali. Tohle místo je totiž podle domorodců prokleté. Krásou oplývající drsná divočina je potřísněna nejen krví povražděných zvířat. A Jack pozná, že na každém šprochu je pravdy trochu. Čím víc totiž ubývá slunečních paprsků, tím víc se ozývají záhadné kroky v temnotě.

Deník jednoho šílenství

Kroky v temnotě je bravurně napsaný thrillerový román s prvky hororu. Kritici toto dílo přirovnávají k dílům Jacka Londona zkříženého se Stephenem Kingem. Styl deníkových záznamů napomáhá navodit pocit autentičnosti, i když tento pokus o přemíru skutečnosti je občas na škodu.

OBR: Přebal hororové knihy Kroky v temnotě

Zápisky jsou psány příliš umělecky vyšperkovaným jazykem, který dává jasně najevo, že se jedná o uměle vytvořený deník. Menší stylizace by textu určitě prospěla. Jedná se však o jednu z mála věcí, která se dá knize vytknout. Kroky v temnotě těží ze své stručnosti a strohosti, které až příliš připomínají drsné ledové pláně arktické země Nikoho.

Naznač a panuj

Michelle Paverová ví velmi dobře, jak pracovat s textem i příběhem. Napětí dávkuje pozvolna a nechává čtenáře, aby si sám představoval vše, co zažívá Jack uvězněný mezi čtyřmi zdmi a arktickou bouří. Zároveň se pečlivě věnuje vnitřním pochodům hlavního hrdiny, po kterém pomalu ale jistě natahuje prsty šílenství. Autorka zde vykresluje všechny vnitřní pochody, přesvědčování sama sebe, že okolní zvuky nejsou skutečné, stejně jako děsivé představy, které jsou mnohdy ještě horší než kdejaká realita.

Při čtení jako kdyby i čtenář slyšel ty vzdálené vrzavé zvuky a kroky tiše křupající v čerstvě napadaném sněhu. Ač je to k nevíře, i pouhá kniha dokáže vyvolat mrazení v zádech a nepříjemné vstávání chloupků za krkem. Příběh nenabízí žádné velké děsivé scény plné blesků a zkrvavených těl. Pouhé náznaky mnohdy dokáží vyvolat větší chvění než přímo ukázaná hrůza. A přesně to vám Michelle Paverová ukáže.

Originální název: Dark Matter
Český název: Kroky v temnotě
Autor: Michelle Paverová
Překlad: Alena Bezděková
Počet stran: 238
Vazba: vázaná
Rozměry: 207 x 133
Vydal: Knižní klub, 2012
Doporučená cena: 369 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Kroky v temnotě: hrůzostrašný příběh. Je čas se začít bát

Hide picture