Menu
FANZINE.cz
Literatura

FOTO: Christopher Paolini navštívil Prahu. Podpisy rozdával 6 hodin

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

6. 5. 2012

FOTO: Christopher Paolini při autogramiádě v PrazeKvětnový vzduch houstne nad českou metropolí, mraky se zvolna převalují nad městem a první kapky pomalu smáčejí chodníky. Před knihkupectvím Neoluxor i nadále zůstává nekonečná fronta, která se zvolna klikatí až ke svatému Václavovi. Ne, Neoluxor nedává nic zdarma, to Christopher Paolini přislíbil svůj podpis každému, kdo se dostaví.

Podle přesného harmonogramu měl do paláce Neoluxor spisovatel dorazit na 15. hodinu, aby zde o hodinu později začala autogramiáda. Od časného rána zde čekali i věrní fanoušci. „Jsem tu od devíti od rána, asi tak dvě hodiny jsem tu byl úplně sám,“ prozradil magazínu FANZINE.cz Luděk, který si svojí vytrvalostí získal místo v čele nekonečné řady.

FOTO: Luděk a Martin, fanoušci v čele nekonečné fronty

Luděk a Martin, první a druhý čekatel na Paoliniho podpis. Foto: Anna Kottová, FANZINE.cz

„Knihy Christophera Paoliniho pro mě znamenají velkou inspiraci, třeba i pro slohovky. Strašně se těším na setkání s člověkem, který napsal nejlepší knížku, co jsem kdy četl,“ odpověděl na otázku, proč zde byl ochoten čekat více než osm hodin.

Nebyl jediný. První odhady pořadatelů počítaly s přibližně 400 návštěvníky, toto číslo však bylo pokořeno velmi záhy. Fronta sahala až k McDonald´s na vrchu Václavského náměstí a ani s počínajícím deštěm davy neprořídly. „Pan Nesbo, který zde byl hostem před 14 dny, měl ohromný úspěch, ale už teď můžu říct, že pan Paolini bude mít ještě větší,“ prozradil nám ještě před zahájením autogramiády šéf propagace paláce Neoluxor, Petr Šašek.

Kromě organizace autogramiády museli organizátoři zajistit dostatečné množství knih i speciální občerstvení. Christopher Paolini totiž trpí vzácným onemocněním, při kterém není jeho tělo schopno strávit sacharidy a karbohydráty obsažené v pečivu či přílohách. Podle toho muselo být uzpůsobeno i občerstvení.

Christopher Paolini se proslavil ságou Odkaz dračích jezdců, která se stala bestsellerem téměř ve všech zemích. Sérii tvoří knihy Eragon, Eldest, Brisinger a poslední díl Inheritance. Ten spatřil světlo světa v listopadu 2011, v České republice v březnu 2012, a ihned si našel teplé místečko na předních příčkách prodejnosti. „Každého dílu ze ságy Eragon se prodalo na 50 000 výtisků,“ prozradil nám spolumajitel nakladatelství Fragment, Jan Eisler. „A i u posledního dílu očekáváme stejnou prodejnost,“ dodal. Celkově se zatím knih ze ságy Odkazu dračích jezdců prodalo celosvětově na 32 milionů kusů.

Setkání s Christopherem Paolinim plánovali organizátoři několik týdnů. „Již před rokem jsme sem pana Paoliniho zvali, aby se zúčastnil veletrhu Svět knihy, ale neúspěšně. Teď když ohlásil evropské turné, znovu jsme svoji žádost zopakovali,“ sdělil nám pan Eisler. Autor Odkazu dračích jezdců se však v Praze nevěnoval pouze fanouškům.

FOTO: Christopher Paolini, na tento podpid mnozí dlouho čekali

Christopher Paolini – na tento podpis mnozí dlouho čekali.

Přes Hrad až do paláce Neoluxor

Sám Paolini vznesl přání poznat české památky. Celkově strávil Christopher Paolini v Praze čtyři dny, od čtvrtečního večera do neděle. Pátek strávil procházením Prahy – Staroměstského náměstí a okolí, stal se hostem Marka Ebena v jeho pořadu Na plovárně a večer navštívil koncert vážné hudby. V sobotu měl na programu Pražský hrad a v 15 hodin byl plánován příjezd do paláce Neoluxor.

Přečtěte si: Paolini přemýšlí o novém románu. V plánu má sci-fi

Naštěstí pro všechny nedočkavé čtenáře si tento mladý autor nenaplánoval na sobotní večer žádný program. I díky tomu mohl přislíbit, že podepíše knihu skutečně všem, kteří přijdou. To potěšilo především ty, kteří našli své místo až venku na dlažbě Václavského náměstí. „Budeme čekat, určitě budeme,“ řekl FANZINE.cz Lukáš. „Taková příležitost už se nemusí nikdy znovu naskytnout. A trochu deště mi v tom nezabrání.“ To si zřejmě říkali i mnozí další, kteří byli ochotni vyčkat i několik desítek metrů dlouhou frontu navzdory dešti i pokročilé hodině.

FOTO: Christopher Paolini s 8 vítěznými fanoušky

Christopher Paolini s osmi fanoušky, kteří vyhráli soutěž Neoluxoru.

Autogramiáda samotná započala po 16. hodině. Nejprve se konal krátký křest posledního díla dračí ságy Inheritance, poté pronesl Christopher Paolini požehnání svým fanouškům, a to stylově v elfštině. Hned vzápětí se přešlo k podepisování. Maximálně čtyři knihy na osobu, přičemž do jedné knihy bylo možné vepsat věnování, do zbylých pouze autogram.

K nadšení fanoušků a malé nelibosti pořadatelů si mladý autor nejraději s každým fanouškem popovídal. „Máš rád fantasy?“ „Čteš hodně fantasy knihy?“ „Už jsi četl poslední díl?“ „Líbil se ti konec?“ To byly jen některé z nejčastějších otázek, které Paolini svým čtenářům pokládal. A velmi rád rozebíral každou odpověď.

FOTO: Christopher Paolili konečně začal podepisovat

Christopher Paolili konečně začal podepisovat.

Nakonec se dostalo na všechny. Podle oficiálních zdrojů se Christopher Paolini ochotně podepisoval až téměř do 22 hodin, tedy skoro šest hodin, pouze s malými přestávkami. Ať síla provází jeho pravou ruku!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

FOTO: Christopher Paolini navštívil Prahu. Podpisy rozdával 6 hodin

Hide picture