Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Krvavá romance od Alice Moon vás donutí brečet. Zoufalstvím.

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

17. 8. 2012

OBR: Věčná touha, druhý díl série od Alice MoonS upířími příběhy se v posledních letech roztrhl pytel. Po veleúspěšném Stmívání se objevily Upíří deníky, Upíří akademie či Pravá krev. O ostrozoubcích se toho však napsalo mnohem více a ne vše mělo spatřit světlo světa. A Krvavá romance je jedním z těchto případů.

OBR: Polibek věčnosti, první díl upíří série Krvavá romance

Polibek věčnosti, první díl upíří série Krvavá romance. Zdroj: přebal knihy

Příběh se odehrává v malém městečku Rapids. Hlavní hrdinka Sára trpí nočními můrami od smrti otce, který zemřel na leukémii. Jinak je Sára nevybočující středoškolačka, trochu šedá myš bez zájmu o flirtování či módu a v centru jejího zájmu stojí kamarádka Maya. To se vše změní, když do školy Canyon High nastoupí nový student Dustin. Zní to povědomě?

Alice Moon

Mladá americká autorka, která se přestěhovala do Německa, kde vydala svoji první a zatím jedinou knihu Krvavá romance: Polibek nesmrtelnosti. Na nápad přišla Alice Moon při jedné ze svých častých toulek po lesích. Jedná se o první díl stejnojmenné série, jejíž druhý díl, Věčná touha, by měl do České republiky dorazit 16. října letošního roku.

Dustin je tak trochu podivín. Pohledný a přesto nevýrazný mladík s láskou k lesu a divočině všeobecně. Jeho duši však tíží strašlivé tajemství. Tajemství skrývající dávnou lásku, prokletí i několik neúspěšných pokusů o vysvobození.

A k tomu všemu ještě jeho spolužačka Sára, hlavní hrdinka příběhu, která mu nedá spát. Co když jí ale ublíží stejně jako zvěři v lesích a oné dívce tehdy v Chicagu? Co když se v něm opět probudí touha po lidské krvi, kterou se tak dlouho snažil potlačovat?

OBR: Krvavá romance od Alice Moon

Příběh po stodruhé

Alice Moon si pro své čtenáře připravila romantický příběh o samotářské dívce a tajemném mladíkovi, kteří v sobě najdou zalíbení. Největším problémem tohoto příběhu je však příběh samotný. Tohle už tu totiž bylo sto a jednou. A po sto druhé to lepší nebude.

Děj je čtenáři znám už od počátku, postavy jsou po milionté zaškatulkovány, a tak čtenáři nezbývá než čekat, zda bude mile překvapen alespoň originální zápletkou či zajímavou formou zpracování.

Zajímáte se o mysteriózní příběhy? Přečtěte si o knize Sanctus!

Nebude. Příběh se vleče, scény se točí v podivném dèja vu a zůstává jen otázka, zda knihu odložit, nebo ji dočíst a přesvědčit se, že dopadne tak, jak čtenář od počátku tuší. Konec je jen jedním z bodů, které překvapí. Především proto, že zůstává zcela otevřený pro druhé pokračování, ve kterém snad bude hovorům a vysvětlením věnována větší pozornost.

OBR: Věčná touha, druhý díl upírské série Krvavá romance

Sepsáno, podtrženo, otevřeno

I styl psaní se řadí mezi ty poněkud těžké. Děj neubíhá, autorka se často zabývá vnitřními pochody či pohledy do minulosti. Vyprávění přeskakuje mezi Sárou a Dustinem a občas mezi oběma protagonisty chybí mez, která by jednotlivé pohledy oddělovala. Tím se porozumění už tak dost těžkého textu ještě zpomaluje.

Jedním z vysvětlení určité těžkopádnosti může být i fakt, že příběh je téměř výhradně vyprávěn bez dialogů. I rozhovory jsou často předkládány v nepřímé formě, což není pro podobný druh příběhů to pravé ořechové. Rozhovory jako takové jsou často protkány klišoidními výlevy, které pohladí romantickou duši, ale jinak zatahají za uši a pragmatiky donutí mlátit hlavou do zdi.

A tak se dá popsat i celý příběh. Pro náctileté dívky, které touží po troše té hororové romantiky na letní odpoledne je Krvavá romance poměrně vhodnou volbou. Nesmí se od ní čekat nic více. I když má nakladatelství Fragment na dobré fantasy příběhy obvykle  čich, tentokrát šláplo vedle. Zůstává otázka, zda i pokračování nebude podobným krokem do temnoty.

Originální název: Blood romance
Název: Krvavá romance
Autor: Alice Moon
Překladateka: Michaela Škultéty
Rozměry:115×183 mm
Počet stran: 248
Vazba: brožovaná
Nakladatelství: Fragment, 2012

Hodnocení: ** (40%)

 

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Krvavá romance od Alice Moon vás donutí brečet. Zoufalstvím.

Hide picture