Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Mysteriózní kniha Sanctus ukáže, jak se vraždí ve jménu Boha

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

8. 7. 2012

S mysteriózními thrillery, které se opírají o náboženství a jiné záhadné prvky historie, se po knihách Dana Browna roztrhl pytel. Jen málokterý si vysloužil tolik pozornosti jako Sanctus Simona Toynea. Zda oprávněně, toť otázka.

Autor knihy vystavěl věrohodný a čtivý příběh, který v sobě nese úžasnou atmosféru. Zdroj: Výřez ze zahraniční obálky knihy

V tajemném městě s názvem Ruina na jihu Turecka se nachází tajemná hora s tajuplným názvem Citadela, ve které již po staletí přebývá tajemný mnišský řád střežící tajemné tajemství. Sakrament. Samozřejmě tajuplný. A protože Citadelu nemůže opustit nikdo, kdo do ní vstoupil, zůstává podstata Sakramentu jedním velkým tajemstvím. Trochu moc tajů na jeden příběh. Nebo ne?

Simon Toyne

Narodil se v roce 1968 v severovýchodní Anglii. Již od dětství toužil psát vlastní příběhy. Nejprve to zkoušel přes herectví, poté přes produkci. Ale teprve ve svých 40 letech, s prosperující kariérou producenta a rodinou, si uvědomil, že to není to pravé. Proto opustil na půl roku práci a ve Francii sepsal svůj debut, první díl trilogie s názvem Sanctus (2011). O rok později vyšel i druhý díl The Key (2012), který se v UK stal ihned nejprodávanější knihou.

O tu největší záhadu se však postará jeden z mnichů, který veškerou svoji energii nevydá na ochranu Citadely, ale na útěk z ní. Přes všechny překážky vyšplhá až na její vrchol, aby se poté před zraky všech přihlížejících vrhl do hlubin pod sebou. Prostá sebevražda, nebo tímto činem plánoval sdělit něco víc?

Do Čech přišla další fantasy trilogie: přečtěte si, jaký je Čas čarodějnic

Tuto otázku si pokládají nejen vyšetřující inspektor Arkadian, ale také novinářka Liv z dalekého New Jersey i charitativní pracovnice Kathryn Monnová. Ti všichni chápou, že tento pokus nebyl jen pouhopouhou demonstrativní sebevraždou. Jen málokdo však tuší, že se za tímto činem může skrývat vyplnění proroctví starého jak lidstvo samo.

Klubko příběhu

Děj celého příběhu sledujeme hned z několika pohledů. Hned na začátku se seznámíme s mladičkou novinářkou Liv, která se smiřuje se ztrátou Sama, Kathryn, jejíž rodina toho očividně ví víc, než říká, a policistou, jenž slíbil ženě, že bude brzy doma.

OBR: Přebal knihy Sanctus od Simona Toynea

Vše se pro ně změní ve chvíli, kdy jim do života zasáhne smrt tajemného mnicha. A aby toho nebylo málo, zasahují do děje i samotní mniši z Citadely, kteří udělají cokoliv pro to, aby vše zůstalo utajeno. Utajeno, jako tomu bylo po celá staletí. A kvůli tomu se neštítí lhát, krást, podplácet, mučit ani vraždit. Vždyť v Božím jméně lze ospravedlnit úplně vše.

Celé klubko příběhu je čtenáři předloženo na stříbrném podnose a záleží pouze na něm, jak ho rozmotá. Z počátku jsou jednotlivé linky jasně odděleny a dány, později se však přidávají další a další, některé se splétají, jiné vyšumí do ztracena.  Rozhodně je nutná značná míra pozornosti, aby se do toho jeden nezamotal. A je zcela možné, že tento způsob vyprávění nejednoho čtenáře odradí.

Velké množství postav a dějových linií především v první polovině knihy napomáhá k udržení napětí a tajemnosti celého příběhu, v druhé části knihy se však toto napětí vytrácí. Střed příběhu je trochu plytký, lehce klišoidní a možná by si zasloužil menší zkrácení. Ale v zásadě to nikomu vadit nebude, protože se blíží velkolepé finále a osvětlení odvěké otázky: Co je Sakrament?

Brown je jen jeden

OBR: The Key, druhý díl plánované trilogie sanctus

Na druhý díl s názvem The Key čekají stovky fanoušků. Autoři: Kartoniert, Broschiert

Simon Toyne jistě mnohé přesvědčil, že je zručným autorem a vypravěčem. Nápad, který v sobě Sanctus nese, je znamenitý a velmi nostý, zůstává však jedno velké ale. Finále příběhu je totiž jeho největší slabinou. Rozuzlení tisícileté záhady, co to vlastně onen tajemný Sakrament je, přichází náhle a někteří ho mohou považovat za zcela… neuvěřitelné.

Míněno doslova a do písmene. Ač během čtení čtenář spolkne úplně vše, co mu bylo naservírováno, závěr už možná bude pro některé příliš velkým soustem.

Autor knihy vystavěl věrohodný a čtivý příběh, který (ač nepodložený žádnými skutečnými reáliemi) v sobě nese úžasnou atmosféru. Druhá půlka a samotný závěr je však natolik netypický a překvapivý, že může být některými čtenáři považován až za hloupý.

Velký podíl na tom má i fakt, že závěr knihy je neskutečně rychlý. Spád je sice potřebný, ale možná kdyby se autor zabýval hlubším vysvětlením, vyznělo by zakončení jinak skvělého příběhu věrohodněji. Je tedy jen na čtenáři, zda tento debut bude považovat za tuctový, či geniální.

Název originálu: Sanctus
Název: Sanctus
Autor: Simon Toyne
Počet stran: 456
Rozměry: 210×278 mm
Vazba: hardback
Vydal: Knižní klub, 2011
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: *** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Mysteriózní kniha Sanctus ukáže, jak se vraždí ve jménu Boha

Hide picture