Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: LEGO: The Lord of the Rings je lehce dětinský, ale neurazí ani fanoušky Tolkiena

Miloš Kodýdek

Miloš Kodýdek

2. 12. 2012

Do světa z plastových kostiček byla převedena další z moderních klasik. Tvůrci si s komplexním světem Středozemě poradili po svém a okořenili ho štědrou dávkou humoru. 

Frodo nebude mít jednoduchý úkol ani v interpretaci na motivy dánské stavebnice. zdroj: vydavatel hry

Asi každého z nás napadne otázka, jestli jde jen o pokus znovu podojit dílo, které je základním pilířem fantasy žánru, nebo se tvůrci pokouší zmíněnou klasiku přiblížit mladšímu publiku? Jak už to tak bývá, pravda je někde uprostřed. Pak už tedy zbývá jen jedna zásadní otázka. Je LEGO: Pán prstenů dobrá hra? Odpoveď naleznete v naší recenzi.

Čtěte také: Filmová trilogie Hobit má už oficiální názvy. Známe přesné premiéry

Po Hvězdných Válkách, Indiana Jonesovi, Harry Potterovi a Batmanovi si britské studio Traveller’s Tales vzalo do parády Pána Prstenů. Můžeme jen děkovat prozřetelnosti, že je neposedl mamon a rozhodli se celou trilogii zpracovat do jedné hry. Tím se hned dostáváme k příběhu.

Hra se zuby nehty drží dějové linie filmů a odbočuje jen velmi zřídka. Všechny repliky, které postavy vypustí z plastových úst, jsou převzaté z audia filmů, takže působí patřičně dramaticky a v kombinaci s tajtrlíkováním lego postaviček vytváří kombinaci, kde si něco najdou děti i odrostlejší publikum.

Očima Máry Jedináka

LEGO Harry Potter patří mezi nejkvalitnější kostičkové interpretace známých filmových trháků, osobně jej řadím na úroveň LEGO ságy Star Wars. Chválihodný je posun hry směrem k vážnější notě, mimo jiné také díky tomu, že se podařilo zachovat originální punc kvality.

Změny v podobě dabingu a lehce složitějšího vyprávění příběhu LEGO hrám jednoznačně prospěly, menší zklamání však přináší poměrně krátká herní doba. Ačkoli se hráči podívají na všechna klíčová místa, nemohu se zbavit pocitu, že je to příliš málo.

Zcela nový rozměr hře přidává cestování mezi lokacemi v reálném časy. Postupně se tak hráči skrze úrodné pláně Kraje podívají až do nepřátelského Mordoru. Jedná se o ideální dárek jak pro rodiny s dětmi tak ty, jejichž miláškem je knižní či filmová série Pán prstenů.

Hodnocení: 85 %

Tvůrci nevynechali prakticky žádnou důležitou scénu a tak se snadno vžijete do atmosféry, kterou znáte z knih a filmů. Na každou další misi se budete těšit už jen proto, abyste viděli, jak si tvůrci poradili s důvěrně známými scénami. Infantilního humoru, který je pro LEGO hry typický, je zde spíše méně a tvůrci tak doufejme neurazí ani hardcore fanoušky J. R. R. Tolkiena. Jen ten Gimli to zase schytal nejhůř.

video
play-sharp-fill

Hra je rozdělena do celkem 18 scén a po dohrání každé z nich se vám otevře free-to-play mód. Ten vám umožní projít si misi s postavami, které jste si již při hraní otevřeli a dostat se tak na místa, kam jste předtím nemohli. Každá z postav totiž disponuje jinými speciálními schopnostmi, takže zatímco Sam umí, jako správný zahradník, sázet bleskově kvetoucí rostliny, Gimli dokáže svou mocnou sekerou drtit skály, které vám stojí v cestě. Ve hře je velký prostor věnován sbírání všemožných kostiček, cihliček mithrilu a speciálních craftovatelných předmětů, takže pro achievement maniaky je to běh na opravdu dlouhou trať.

Herní náplň se skládá především z jednoduchých puzzlů, které ač jsou nápadité a nutí vás využívat schopnosti vašich postav, se občas opakují a mnohdy i hned za sebou. Nedílnou součást samozřejmě tvoří i boj se stovkami skřetů a jiného neřádstva obývajícího Středozem.

Nepřehlédněte: V NASA staví jadernou zbraň. Inspirovali se filmem Armageddon 

Souboje jsou pojaty velmi jednoduše s pouhým jedním tlačítkem pro útok, ale svou funkci plní a v kombinaci se skákacími intermezzy se občas i zapotíte.

Design úrovní je povětšinou primitivní a obvykle skládá se z přímé cesty od bodu A do bodu B, v nebojových oblastech jako jsou Hobitín nebo Roklinka pak máte možnost volnějšího pohybu a prozkoumávat můžete, co jen hrdlo ráčí. O zničitelné předměty nebo ukryté poklady tu opravdu nouze není, a pokud se vám z toho zamotá hlava, vždy můžete otevřít mapu a nechat se dovést, kam jen je libo. Středozem převedená do kostičkového formátu vypadá kouzelně, hýří barvami a množství detailů vdechuje zdánlivě jednoduchému prostředí vlastní život. Všechno jen podtrhuje úžasný soundtrack taktéž převzatý z filmů.

Na riskantní pouť se vydá celé společenstvo. zdroj: vydavatel hry

Na riskantní pouť se vydá celé společenstvo. zdroj: vydavatel hry

LEGO: The Lord of the rings je zřejmě nejpovedenější hrou LEGO universa, ale přesto bych ho váhal doporučit dospělému publiku. Hra podporuje hru dvou hráčů s plynulými přechody mezi split screenem a společnou obrazovkou, takže ideální cílovou skupinou budou rodiče s dětmi a fanoušci všeho, co má na sobě nálepku made in Middle-Earth. Perfektní načasování v době, kdy se do kin chystá Hobit je už jen takovou třešničkou na dortu.

Hodnocení: 80 %

  • Klady: Všechno převzaté z filmů: příběh, dabing, hudba + humor a nádherně zpracované prostředí
  • Zápory: opakování puzzlů, kamera, přílišná jednoduchost pro dospělé publikum

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: LEGO: The Lord of the Rings je lehce dětinský, ale neurazí ani fanoušky Tolkiena

Hide picture