Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Lobo: Kostěj nesmrtelný vás zve na vycházku po jatkách

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

23. 11. 2012

Největší komiksový drsňák Lobo se dočkal sborníku čtyř již téměř nesehnatelných povídek. Jeho vlastní BEST OF vyvrhne oceány krve, vulgarit a prostých sprostých hlášek. Lobotomická literatura nejvyššího stupně pobaví každého člověka s alespoň maličkým smyslem pro zvrácenost.

Na znovuvydání Lobových nejlepších flákot čekala spousta fanoušků. Většina z nich se totiž už nedá sehnat a když už se někde na internetu objeví, mnohdy se cena pohybuje v zázračných výšinách. Čtyři násilnické příběhy nyní Crew přináší v novém, upraveném vydání.

Alan Grant
Ten chlap musí být choromyslný. Komiksy píše především pro DC a 2000AD a prosycuje je až nemocně zbytečné násilí, vulgarita a s nimi spojený humor. Vedle spousty dílů Loba mu u nás vyšel Batman, Soudce Dredd, jejich crossovery a nějaké povídky ve filmových omnibusech.

Ačkoli na sebe jednotlivé části nijak nenavazují, sborník drží pohromadě. To díky společným tématům, motivům, leitmotivům a přístupu.

Snad nikdo Loba nebude brát vážně a ani by neměl. Hledat v něm poselství či výklad Freuda by v některých případech mohlo vést k selhání racionální mysli. Možná i k otevření nových životních obzorů, jenže takový smysl bude v Lobovi tak zašifrován, že by se člověk k jeho nalezení musel prohrabat kanály komplexů a poruch.

Lobo chce jen pobavit. Nijak těžce, nijak do hloubky, prostě vykuchá pytel zábavnosti a vyrve z něho jen zvrácený prostoduchý humor doprovázející absurdně naivní a přímočaře geniální děj. A to sakra neblahý humor, humor černější než Churchillovy plíce. Nic pro slabší povahy, kdo se štítí drastických výjevů doprovázených cynickými a nejednou nekorektními hláškami, ruce pryč.

Právě násilí je spolu s bezohledným humorem a inteligentně imbecilním jazykem hlavním činitelem zábavy. Brutální návaly krve, kostí a vnitřností crčí ze stránek jako krev z roztržené tepny. Leckdy nesmyslné násilí a neurvalost dohnané ad absurdum. Z těl leze vše, co může, i když jsou oblečené (narážka na obdařené dámy v plavkách v prvním příběhu), pokud jim pak někdo vyrve střeva z těla, odhalují ještě více. Není to divné, že tyto zvířeckosti působí komicky a vtipně?

Tyto staré Lobovy příhody už jaksi zkultovněly. Z hlášek pronášených degenerovanými hrdiny se staly hlášky klasické. A není divu, drsňácké hlášky nikdy nebyly tvrdší a zábavnější. V mluvené řeči samozřejmě nefungují tak dobře, nicméně v komiksu je Alan Grant (případně i překladatelé) vykomponoval k dokonalosti. U Lobových výhrůžek se budete válet smíchy a zároveň pokyvovat, jak neotesaně a hrůzyplně působí.

Seznam příběhů:
Pěkně prsatý propadák (Alan Grant/Jim Balent)
Gauneři (Alan Grant/Val Semeiks)
Lobo dobývá Hollywood (Alan Grant/Christian Alamy)
Kostěj nesmrtelný (Alan Grant/Carl Critchlow)

Příjemně nadneseně všechno to držkobití a alkoholickou zábavu podává také kresba. Neuvěřitelně podtrhuje siláckost a bezcitnost Lobova světa, přesto dovede všechny aspekty ztvárnit s přesnou mezí realismu, jen tolik, aby vše šlo poznat a dýchala z toho atmosféra, stále si ale hlavně zachovat bavičský odstup a nadhled.

Každou ze čtyř částí ztvárnil někdo jiný. Pěkně prsatý propadák Jim Balent (navíc oproti původní verzi je zde obsažena neuvěřitelně pokukáníhodná dvojstránka), Gaunery Val Semeiks, Lobo dobývá Hollywood Christian Alamy a titulního Kostěje nesmrtelného Carl Critchlow. Všichni si drží zmiňovaný standard a nikdo neodstupuje od zažitého ztvárnění.

Co to je za bandu hovnařů?

Ale i zde se najde maličký nádor na hedvábné pokožce. Vedle fušersky přehozených dvou stránek uvnitř komiksu do očí bije titul. Co za dětinu ten nápis Kostěj nesmrtelný dělal? Vždyť vypadá jako horůrek pro děti do dvanácti let.

Ujeté příběhy obsažené v tomto almanachu se dají doporučit téměř každému. Jiné masakrální zábavy nechává daleko za sebou. Lobo má navíc tu výhodu, že oslovuje i lidi, kteří jinak komiksy nečtou. Však taky to Lobo vytvořil v Čechách základ pro komiksový trh pro dospělé. A právě těmito příběhy! Pokud ho držíte v ruce, chováte vlastně ohromný mezník v historii! Nenáročný bezmozkózní nářez opěvující dobrou muziku a správný životní styl doporučuje deset Fritzlů z deseti.

Český název: Lobo: Kostěj nesmrtelný
Scénář: Alan Grant
Kresba: Val Semeiks, Jim Balent, Christian Alamy, Carl Critchlow
Překlad: Šimon Španihel, Pavel Dort
Obálka: Carl Critchlow
Počet stran: 120
Vazba: paperback
Rozměry: 165 x 255 mm
Vydal: Crew, Praha 2012
Doporučená cena: 298 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Lobo: Kostěj nesmrtelný vás zve na vycházku po jatkách

Hide picture