Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Lovci Františka Kotlety přenesou čtenáře do kruté budoucnosti

Olga Buriánková

Olga Buriánková

29. 9. 2015

Inspektor Petr Mlejnek naplánoval zatčení superpadoucha do nejmenších detailů. Ke dvěma parťákům si objednal ostřelovače i krytí od speciálů. Jenže hlášení zmizelo. Ze tří Lovců zůstal živý jediný a ten je se má hlásit na psychiatrii. Něco je špatně.

Lovci vám ukážou budoucnost, kterou jste vidět rozhodně nechtěli. Zdroj: výřez knižní obálky.

Lovci vám ukážou budoucnost, kterou jste vidět rozhodně nechtěli. Zdroj: výřez knižní obálky.

Poslední román bruntálského řezníka Františka Kotlety je již šestým svazkem jeho utěšeně se rozrůstající bibliografie. Proto není divu, že v milovnících autorovy obvyklé brutálně nekorektní tvorby vzbudil nový svazek opět dost přesné představy o tom, co je má čekat. Na rozdíl od Bratrstva krve, Perunovy krve nebo Příliš dlouhé swingers party však byl autor veskrze akční fantastiky tentokrát podstatně umírněnější.

V čistokrevné sci-fi z neveselé budoucnosti, lakonicky i výmluvně nazvané Lovci, čeká autorovy ctitele nejedno překvapení. Mimo jiné se mohou těšit na sympatickou sbírku komiksových superhrdinů i superpadouchů na pozadí etnických bojů v pražských ulicích.

František Kotleta

Je autorem poměrně tajemným a o jeho životě se ví jen málo. Civilním povoláním je řezník, narodil se v Bruntále roku 1981. Jeho matka prý byla tanečnice, gymnastka i agentka CIA, jeho otcem snad Michail Gorbačov. Od matčina útěku do Polska v jeho šesti letech vyrůstal sám, dva roky měl vinou záměny identit strávit ve věznici Heřmanice. Výsledkem duševních šrámů je mimo jiné i Kotletova debutová trilogie Bratrstvo krve, stejně akční román Perunova krev, sbírka povídek Příliš dlouhá swingers party nebo scifi příběh Lovci.

Jeden spravedlivý v boji se zradou a proti všem

Praha budoucnosti (konkrétně roku 2050) není pro policisty zrovna ráj. Kromě problémů s imigranty a europolitikou si musejí poradit též se superzločinci. Proto vznikl útvar podobně geneticky vylepšených strážců zákona – Lovců. Jedním z nich je starší inspektor Petr Mlejnek. Obvykle zvládá policejní akce jen se dvěma kolegy, ale tentokrát zažádal o mega posily. Jenomže během zásahu při bankovní loupeži se neukáže žádný další policista. Inspektor Mlejnek přijde o parťáky, pověst i budoucnost. Hlášení se žádostí o jištění prý neexistuje a tvrzení opaku mu vyneslo místo na psychiatrii. Hledaný policista zmítaný pocitem zmaru i viny ale není sám. Jeho adoptovaná rebelantská dcera má kromě zajímavého sexuálního života i bezva kámoše. Proto setkání s dalšími vylepšenými zločinci (co by již dávno neměli po zuby ozbrojení běhat Prahou) nebude pro jejího pěstouna tím posledním v životě. Možná.

Zdroj: knižní obálka.

Zdroj: knižní obálka.

Umírněná sci-fi s prima komiksovým přesahem

Nejnovější příběh Františka Kotlety se v mnohém podobá svým předchůdcům, což je pro skalní i zbrusu nové fanoušky dobrá zpráva. Již ve svých prvních svazcích překvapil originálním a úderným rukopisem, který s každou další knihou jen tříbil, ale základem každé jeho knihy se stal příval nezadržitelné akce, sexu a drsně nekorektních hlášek.

Také v Lovcích se najde proud dynamických scén přerušovaný jen drobnými přestávkami, aby hlavní hrdina i čtenáři na akčním tobogánu chytili dech. Stejně jako nechybí autorova schopnost vystřelit si v podstatě z každého více či méně tabuizovaného tématu, i když zde spíše jen z povinnosti. V posledním svazku také, na rozdíl od prostředí z našeho světa v předešlých románech, překvapil realitou nepříliš vzdálené budoucnosti.

Kotleta vytvořil propracovaný a s klasickým černým humorem popsaný neveselý obraz České republiky, který dokázal popsat natolik vynalézavě a až děsivě opravdově, že se zdá (zejména ve světle současné imigrační krize), jako by i on měl nějakou speciální schopnost. Ale možná mu jen stačilo analyzovat několik posledních let, aby se potenciální události samy odhalily.

„Slavie byla prostě nóbl podnik. Poznalo se to snadno, u dveří měli bělocha…Bylo moc ředěné /europiko/ a člověk musel ukazovat svůj europrůkaz, jestli nepřekročil Evropským parlamentem schválenou měsíční normu na drogy…Příslušníci OBVT (Lovci) jsou policejní elita – při jejich náboru nerozhoduje pohlaví, sociální původ, náboženské vyznání či etnická příslušnost, ale jen a pouze schopnosti. Žádné schválené kvóty měnící se každý rok podle demografického vývoje daného regionu.“

Něco starého, něco nového a něco tu chybí

Akce v Lovcích skutečně je nepřetržitá a nové fanoušky jistě uspokojí, avšak autorovy skalní ctitele, zmlsané předchozími šílenými krvavými jízdami přetékajícími proudy krve nebo zástupy mrtvých těl či jejich součástí, těžko. A podobně je na tom také dříve všudypřítomný sex. Těžko říci, zda po minulé knize, která jím přetékala, autora trochu neznudil nebo zda za to může výběr hlavních postav. Jisté je, že tentokrát se autor v textu sexuálním narážkám sice nevyhýbá, ale děj na nich ani vzdáleně nestojí, což snad mnozí ocení.

Zato Kotletovy fanoušky nově čeká plejáda superpadoušských/hrdinských postav, které jako by vypadly ze stránek grafického románu – Spider i Bouhač  (nomen omen) nebo Krvavá Máří s míhajícími se čepelemi a tvoří protiváhu trochu umolousaným Avengerům – neotřesitelně „dobrému“ hlavnímu hrdinovi, jeho svéhlavé, ale z gruntu hodné dcerce i jejímu „příteli“ (hříšně bohatému zakřiknutému géniovi).

Kotleta se možná vymýšlením a líčením prostředí vysílil natolik, že mu nezbyla nálada na prokreslení charakterů a pohnutek jeho postav nebo posílení relativně přímé a nepříliš novátorské zápletky. To však ve víru ubíhajícího děje asi namítnou spíše jen znalci staršího autorova díla. Nováčci budou jistě zaslouženě nadšení a díky Kotletově řemeslné kvalitě vše nejen drží pohromadě, ale dokáže i pobavit.

Český název: Lovci. Autor: František Kotleta.  Nakladatel: Epocha (edice Fantastická Epocha) 2015. Počet stran: 304. Doporučená cena: 289, e-shop od 217 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Lovci Františka Kotlety přenesou čtenáře do kruté budoucnosti

Hide picture