Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Lucie Lomová přináší komiks, který není jen Na odstřel

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

7. 4. 2014

Říká se, že komiksových detektivek se netvoří mnoho. Samozřejmě to není pravda, takových komiksů existuje obrovské množství. Českých o něco méně, ale stejně. Fůry a fůry. Ale jen máloco může v krimi čistokrevnosti konkurovat novince Na odstřel Lucie Lomové.

Proč číst opravdovou detektivku? Abychom zjistili, kdo vraždil. Tak jestli to chcete vědět, zde to byl… Ne, dobře, to byl vtip.

Lucie Lomová
Lucie Lomová patří mezi vrchol ledovce českého komiksu. Nejenže komiksy píše a kreslí, dokonce o nich i přednáší, vyučuje, píše. Tvoří pro děti (Anča a Pepík), dospělé (Anna chce skočit, Divoši, Na odstřel) i pro celé rodiny. Její komiksy vycházejí kromě češtiny i ve francouzštině, angličtině a polštině.

Nebojte se, nešlo pouze o takový ubohý vtípek. Člověk si musí při čtení právě ten fakt, že u čistokrevné detektivky tvoří cíl dopadení vraha, uvědomit. V křišťálově průzračném základě tohoto žánru nehledejte politiku, avantgardu, slovní ekvilibristiku, velkou dávku humoru, napínavou akci, ne.

Lucie Lomová v Na odstřel předvádí právě prazáklad tohoto žánru. Zkrať ty kecy a jdi k věci, sledujeme linku a na nic jiného není čas nebo prostor. Přímočaré, možná předvídatelné, ale ryzí. Málokdo dovede splnit škatulku do puntíku. Ale není to trochu škoda?

obalka Lucie Lomova: Na odstrel

Rozporuplný scénář zachraňuje typicky lomovská kresba. Tentokrát v černobílé. Lomová komiksové médium ovládá bravurně a ví, co se k čemu hodí. Černobílá = perfektní volba. Ligne claire, nenáročná lehká linka doplňuje nenáročný příběh.

Kdysi jsem se o její kresbě zmínil parafrází, která zněla Lomová. Simply clever. Co bylo řečeno před lety, platí stále.

A nezvyklý formát? Nemyslete si, že ho autorka zvolila, jen aby se odlišoval. Minimálně ve scéně vraždy se potvrzuje, že volba formátu neproběhla náhodně. Nebo že by autorka jen využila nové možnosti? Ať tak či tak, palec hore.

(byť by bylo pěkné, kdyby komiks seděl s Divochy a Nikkarinovým 130, zkrátka ale tahle Labyrintovská série skáče po knihovničce všude možně)

Divoši to nejsou, škatulata, hejbejte se

Už od obálky člověku hlavou poletuje myšlenka, jestli Lomová vytvořila něco trochu autobiografického, má ta žena být ona? Navíc divadelní prostředí a Lomová absolvovala DAMU. Pochyby možné, ale že ztvárnila na obrázku sběru podezřelých samu sebe, to mi nikdo nevymluví.

Každému čtenáři udělá radost, když přijde na podobný nenápadný vtípek. (a nejspíše už úplně vymyšleným šprýmem bude labyrint za hlavou vyšetřovatele – Labyrint, ne?)

Na odstřel se dá doporučit každému. Oddechové rychlé čtivo, zábava na pár minut. Vhodné do tramvaje nebo do vlaku. Ale kdo chce něco víc než tuctovou detektivku, raději by měl od tohoto komiksu dát ruce hodně daleko. A kdo miluje čistokrevné detektivky, pro toho je hodnocení jasné: 100 %.

Název: Na odstřel
Autor: Lucie Lomová
Počet stran: 90
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: Labyrint, Praha 2014
Doporučená cena: 199 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Lucie Lomová přináší komiks, který není jen Na odstřel

Hide picture