Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: M. J. Sullivan boří fantasy klišé v knize Královské spiknutí

Redakce

Redakce

4. 10. 2011

Klasická fantasy bez stále se opakujících a již známých motivů? Na takovou knihu je v dnešní době už těžké narazit. Avšak Michael James Sullivan v prvním díle z plánované šestidílné ságy dokazuje, že to jde. S humorem i nadsázkou.

Jak dopadne atentát na korunu říše? Zdroj: sxc.hu

Dva prolhaní a neskutečně mazaní zloději jako ústřední hrdinové? Žádný problém! Royce a Hadrian si na nekalé činnosti vybudovali celkem slušnou živnost, jejich služby využívají i vysoce postavení monarchové v zemi. Proto není obtížné si představit, že jeden z bohatých a vlivných klientů nastraží na oba lupiče léčku, aby zamaskoval vraždu samotného krále.

Přečtěte si: Michael J. Sullivan zosnoval Královské spiknutí. Královsky pobavit ale nedokázal

Oba nebozí lapkové se dostávají do nezáviděníhodné situace. Z předsmrtného žaláře se dostávají za pomoci té nejmíň očekávané osoby, přičemž se do hry zamíchá i syn zavražděného krále, tudíž následník trůnu. Začíná honička křížem krážem celou zemí, kdy se dva hrdinové snaží udržet na uzdě vzpurného prince, splnit úkol, který jim byl dán, a přitom si zachovat vlastní kůži. A možná přijde i kouzelník!

Vtipné, neotřelé a zábavné

Sullivan se úspěšně distancuje od typických zápletek. A opravdu – opotřebovaných klišé se čtenář nedočká. Autor sází na jiné aspekty, především na humor. Protřelí antihrdinové svůj úděl věčně komentují, ironií a sarkasmem přitom vůbec nešetří. Komickou vložku bezvadně doplňuje i světa naprosto neznalý mnich Myron. Ono je těžké  nedivit se i takové obyčejné věci jako kůň či děvečka ve vesnické krčmě, když celý život prožijete v klášteře s chlapy.

Elan, svět, ve kterém se příběh odehrává, je pro čtenáře snadno stravitelný. V lecčem se totiž podobá tomu našemu. Ať už podnebím, přírodou nebo tím, že i v tomto světě se na lidi nedá spolehnout, věřit jim nebo se jim svěřit, byť jen o právě zavázané tkaničce. Koneckonců, v tomto případě to není možné ani u elfů, goblinů, trpaslíků či čarodějů.

Humorných či komických situací si čtenář užije dostatek, ale autor vytáhne ještě pár králíků z klobouku. A to v podobě putování hrdinů do vězení mocného čaroděje či obtěžování se s protivným korunním princem. Čtenář se s hlavními postavami vydává na ne vždy pohodlnou, příjemnou, ale přece jen na humorem, ironií a spádem se vyznačující výpravu.

Není všechno zlato…

Ač je to škoda, Michael J. Sullivan si asi vzal nálepku klasická fantasy bez klasických klišé příliš k srdci. Ano, klišé téměř úplně vymýtil ku prospěchu příběhu jako takového. Ve výsledku ale zároveň potlačil i veškeré prvky, které vytvářejí fantastiku, ten nádech něčeho nadpřirozeného. A když si jde člověk koupit fantasy, jde si koupit fantasy. Bohužel pár elfů, vymyšlených tvorů, jinak pojmenovaná Země a nějaký ten kouzelník nedokážou tomuto žánrovému označení dostát.

Mohlo by se vám líbit: Střet králů je objemnější, napínavější a lepší

Kromě absence fantasy motivů se spisovateli také nepodařilo vyhnout jisté stereotypnosti. Některé hlášky hlavních hrdinů se opakují a působí již jaksi opotřebovaně. A přiznejme si, opakovaný vtip v nadpoloviční většině případů už opravdu vtipný není.

Resumé je takové, že Královské spiknutí není špatná kniha, ale na fantastickou knihu obsahuje málo prvků, jež k tomuto žánru neodmyslitelně patří, klišé neklišé. Snad v dalším dílu, který nedávno vyšel v nakladatelství Argo, autor více popustí uzdu své fantazii.

Název originálu: The Crown Conspiracy
Český název: Královské spiknutí
Autor: Michael J. Sullivan
Překlad: Jana Rečková
Obálka: Michael J. Sullivan
Počet stran: 224
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 298 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: M. J. Sullivan boří fantasy klišé v knize Královské spiknutí

Hide picture