Menu
FANZINE.cz
Literatura

Střet králů: Druhé pokračování Martinovy ságy je objemnější, napínavější a lepší

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

31. 8. 2011

Nakladatelství Talpress vydalo jednosvazkový román Střet králů z pera George. R. R. Martina. Počet stran sice narostl, ale s ním i zábava.

Který z králů vyjde z boje jako vítěz? Autor: Martina Pilcerová

Díky televiznímu zpracování první části objemné a dosud nedokončené fantasy ságy Píseň ledu a ohně se pozornost fanoušku obrátila i na knižní předlohu. Četba nového vydání druhého dílu hravě ukrátí čekání na pokračování osudů televizních hrdinů a mnohé přesvědčí, že kniha je lepší než seriál.

Autor Písně ledu a ohně George R. R. Martin se teď musí cítit jako v nebi. Jeho televizní adaptace Her o trůny patří mezi nejsledovanější seriál HBO a přitáhla k televizním obrazovkám i ty diváky, kteří fantasy žánru moc neholdují. Díky seriálu se také zvýšily tržby prodeje jeho knih.

Kalendář G. R. R. Martina na rok 2012 zdobí ilustrace Johna Picacia

Letos v červenci mu vyšel nejnovější díl s pořadovým číslem pět – A Dance with dragons – a fanoušci se o něj mohli div nepoprat. U nás prozatím vyšly čtyři díly z plánovaných sedmi a podruhé se ke čtenářům dostává Střet králů.

Hrdinové Střetu králů se nacházejí v druhém díle tam, kde je v předchozí Hře o trůny autor zanechal. Opět je sledován příběh z pozice, tentokrát devíti, postav. Jedna ubyla, pobočník krále a největší klaďas celé ságy Ned Stark je mrtvý, a dvě přibyly – Theon Greyjoy a ser Davos.

Hrdina za hrdinou

Vypadá to, že všechny postavy v knize se drží hesla: Král je mrtev, ať žije král, protože ve Střetu králů se následníkem trůnu prohlásí hned čtyři muži, jedna žena v exilu a na konci knihy i jeden zhrzený otec. Nejenom obyvatelé Martinova světa jsou zmatení, zmatený je i samotný čtenář.

Máme zde chlapeckého krále Joffreyho, který není legálním potomkem mrtvého krále, ale bastardem své matky a strýce, dále dva bratry předchozího panovníka, kteří se nemají rádi a vlčího krále Robba Starka, který nemá rád žádného z nich, protože mu zabili otce. V exilu se mezitím stala prvním ženským Khalem v podstatě jediná legitimní dědička trůnu Daenerys Targeryen, ale ji nikdo nebere vážně, protože je daleko.

Kromě mocenských bojů musí čtenář sledovat příběh všech potomků Neda Starka – Aryii, Brana a Jona, jeho vdovy, chráněnce Theona, z kterého se vyklube pěkný hajzlík a dalších postav, které by v budoucnu mohly být důležité.

Kniha s 944 stranami dá zabrat i nejnáruživějším čtenářům. Martin se přímo vyžívá v detailech a román se doporučuje číst opravdu podrobně, protože přeskočení jedné podrobnosti může později způsobit fatální chaos ve vytvořeném světě. Ano, kniha je velmi detailní, objevuje se v ní milión postav a milión příběhů, ale na druhé straně je úžasně napínavá a vytváří se na ní rychle závislost.

Martin ví jak přilákat čtenáře na napínavý příběh a uvěřitelné charaktery, kde každý si najde svého oblíbence, ať už je to hubatá statečná holka Arya nebo ochrnutý Bran. Hlavními hrdiny Martinovy ságy jsou překvapivě děti (i když ve středověku – i v tomto alternativním – se dospívalo dříve než teď) a záporáky jsou dospělí.

Fantasy bez fantasy

Mnohé čtenáře může opět překvapit málo fantasy prvků, i když oproti Hře o trůny je jich více. Většina jich provází cestu exilové královny Daenerys, která vychovává tři draky, a nemanželského syna Neda Starka Jona.

Popravdě ale jejich příběhy patří k tomu méně zajímavému v celé knize a důležité zvraty v jejich životech nastanou až na konci Střetu králů. Zajímavější část se odehrává ve středu samotné říše, protože mocenské tahanice se Martinovi vydařily vykreslit na jedničku.

V druhém díle ságy si prostě každý najde to svoje. Napětí, politiku, fantasy, horor, romanci i komedii. Pro všechny milovníky rozsáhlých děl povinnost a pro fanoušky televizního seriálu veliké doporučení.

Název originálu: A Clash of Kings
Český název: Střet králů
Autor: George R. R. Martin
Překlad: Hana Březáková
Počet stran: 944
Obálka: Martina Pilcerová
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 x 205 mm
Vydal: Talpress, Praha 2011
Doporučená cena: 549 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Střet králů: Druhé pokračování Martinovy ságy je objemnější, napínavější a lepší

Hide picture